Binnenlandsch Nieuws. Buiteniandsch Nieuws. seren. Maar wat waarborgt clan een bestaan aan een rijksamb tenaar, als de afwisseling van Ministeriën ook op zijn benoe ming of ontslag invloed beeft? Uit onze beschouwingen vloeijen de volgende stellingen voort: De uitvoerende raagt berust bij den Koning; benoemingen ontslag van ambtenarenwier bezoldiging op de Staatsbegroo- ling moeten voorkomen behooren tot de bevoegdheid der Kroon. Wetten, Koninklijke besluiten en Ministeriële beschikkin gen hebben een vasten steun in de consciëntie der Natie waarin zij, om doel te treffen, een weerklank vinden moeten. Wat van het Staatsgezag uitgaatmoet in vorm zoowel als in wezeu op recht en billijkheid gegrond zijn. Voor het Staatsgezag is geen verschil tusschen klein en grootdie in bet minste getrouw is en eerlijk, zal in het meerdere niet falen. Wie onrecht pleegt, zal zijn loon vinden en wie voorzich tig wil wandelen, wacht zich ook voor den schijn des kwaads. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- derlandschen Leeuw den kapt. luit. ter zee J. E. Buys; tot fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederl. be zittingen ter kust van Guinea den sergeant T. A. Kempe en tot kolonel bij het 5de regt. infanterie den luit.-kolonel F. M. E. van Thielen van het corps. Z. M. heeft goedgevonden en verstaan intetrekken het Koninklijk besluit van IS November 1858, N°. 77, houdende bepalingen omtrent het gelijktijdig genot van wachtgeld en bezoldiging. Uit Middelburg wordt berigt, dat Z. M. Donderdag een rijtogtje heeft gemaakt door de stadten einde eenige der merkwaardigheden te bezigtigen. Onder anderen bragt Z. M. een bezoek op het stadhuis en vertoefde er eenigen tijd in de verzameling van oudheden en op het archief. Daarna be gaf bij zich naar de Nieuwe Kerk en naar het Museum, en hield zich geruimen tijd op in de school voor on vermogenden, die blijkbaar zeer zijn belangstelling wekte. Z. M. stelde aan bestuurders een gift ter hand, ten einde de kinderen te ont halen. Nog bezocht Z. M. het Oude-Mannen-en Vrouwenhuis. Des morgens verleende Z. M. audiëntie en gebruikte vervol gens een hem door den Burgemeester aangeboden dejeuner. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen Donderdag 12 Junij a. s. bijeengeroepen om haar werkzaamheden te hervatten. Men verzekert dat de Tweede Kamer, na behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het koloniaal batig slot en eenige andere wetsontwerpenomstreeks de helft van de volgende week een nieuw reces tot na den afloop van de aanstaande verkiezingen zal nemen. De heer Duymaer van Twistlid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het kiesdistrict Amsterdamheeft zijn verlangen te kennen gegevenom bij de aanstaande ver kiezingen niet meer in aanmerking te komen. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Holland heeft in hooger beroep het vonnis der arrondissements-rechtbank te Amsterdam, in de zaak van den heer E. Douwes Dekker tegen Mr. J. van Lennep, bevestigd en den appellant zijn eisch ontzegd. In de zitting van het Provinciaal Gerechtshof van Zuid- Holland van 11. Woensdag heeft Mr. S. P. Lipman aan het slot van zijn pleidooi voor de gemeente Leiden tegen den Staat der Nederlanden, betreffende de vergoeding voor het verlies, van het recht van visscherij in het Haarlemmermeer, te kennen gegeven, dat het de laatste maal was, dat hij als pleitbezorger optrad, daar hij na een veertigjarigen diensttijd als zoodanig zich aan de praktijk onttrok. De heer procureur-generaal zal op 2 Junij aanstaande in deze zaak conclusie nemen. De visscherij te Oude Tonge en te Herkingen is weder verpacht voor den tijd van 12 jaren tegen 1700 'sjaars; de pacht van het laatste 12-tal jaren beliep 40 'sjaars. De oesterhandel neemt in bloei toe. Woensdag is aan de Koninklijke Akademie te Delft vol doend examen afgelegd als landmeter door de heerenH. J. H. Beekveld, W. L. H. A. Harloff en K. W. H. Ligtvoet, kandidaat-ambtenaren voor de burgerlijke dienst in lndie. Te Gorinchem worden twee kompagnien artillerie met een depót (in bezetting verwacht. Men schrijft uit Drenthe: Het veenbranden in ons gewest heeft voor het grootste ge deelte plaats gehad, en kan als wèl geslaagd worden beschouwd. Men heeft de jongste drooge dagen dan ook goed benuttigd, waarbij de wind zeer gelegen kwam. In vergelijking met an dere jaren is niet veel turf verbrand hetgeen bij het veen branden vooral wanneer er een felle wind bij isnog al dik wijls gebeurt. Wanneer men nagaat welke massa's veenboekweit bij een goeden oogst uit het oostelijk gedeelte van Drenthe worden afgescheept, zal men kunnen beseffen het groot belang, dat men in ons gewest aan het welgelukken van het veenbran den hech t. Ofschoon de verveeningen op groote schaal plaats heb ben en men bij droog weder binnen 5 a 7 weken nieuwe turf zal gereed hebben, blijft de prijs der oude turf nog buiten gewoon hoog. De schipperij maakt dan ook geen groote re kening, daar zij hier duur moet inkoopen en in Holland, Gelderland enz. niet kan verkoopen dan tegen een betrekke lijk lagen prijs, zoodat zij met een kleine winst moet te vreden zijn. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Jutphaas (Utrecht) door Ds. T. J. van Stipriaan Luïscius predikant te Oosterland. De Algemeene Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier heeft heden Vrijdag uit het vroeger gemaakte zestal op het drietal geplaatst de predikanten P. H. Hugenboltz, te Renswoude.P. M. Keller van Hoorn te Dordrecht; en F. W. Merens te Vlissingen en dadelijk beroepen P. H. Hugenholtz te Renswoude. Heden Vrijdag waren alhier 12942 lammeren ter markt aangevoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Vrfjdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 57°, te 12 uur 59°, 's namiddags te 2 uur 63°. te 4 uur 62°. Een particulier schrijven uit Rome behelst dat de Paus, toen generaal Goyon Vrijdag afscheid nam, heeft gezegd: //Verzeker den Keizer, dat ik niets van hem verlang, dan dat hij mij rustig laat sterven." Garibaldi en de overige leden der Italiaansche emanci- patie-vereeniging hebben te Trescorre een adres aan het Ita liaansche parlement onderteekend, waarin, uit naam van den raorelen vooruitgang er. der menschlievendheid, op de afschaf fing der doodstraf in het wetboek van strafrecht van het nieuwe Koningrijk Italië wordt aangedrongen. De prefect van Brescia, de heer Natoli, heeft zijn ont slag ingediend, omdat men hem de magtiging heeft gewei gerd, welke hij had aangevraagd, om Garibaldi te arresteren. De prefect is een persoonlijke vijand van Garibaldi, die hem uit Sicilië heeft teruggezonden. De regering heeft het gevraagde ontslag nog niet verleend. Te Weenen tracht men een Italiaansch opera-gezelschap tegen het najaar te engageren met de zangeressen Patti,Tre- belli enz. Te Brussel is een muziekant van het corps sapeurb- pompiers na twee dagen hevig lijden bezweken aan de gevol gen van vergiftiging door het inslikken van koper-oxyde, dat zich in den mond van zijn blaasinstrument had gevormd. Het is thans zeker, dat Frankrijk alles zal aanwenden, om in Mexico een monarchie in plaats van een republiek te vestigen. Te Madrid neemt men daarmede geen genoegen. Er is sprake van een nieuwe leening van 125 millioen francs, door de stad Parijs aantegaan tot het doen van eenige verfraaijingen. Te Marseille zijn drie prachtige Arabische paardeneen geschenk van Abd el Kader aan Keizer Napoleon ontscheept. 1

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2