Buitenlandsch Nieuws. verloting ten behoeve der noodlijdenden door den jongsten watersnood beslotenvan de nog onder haar berustende gel denten bedrage van circa 20,000, een som van ƒ13,000 aftestaanter tegemoetkoming der slagtoffers van den brand te Enschedé. Door de rechtbank te Almelo zijn, naar men verneemt, ter vervulling van de bestaande vacature van rechter, ontstaan door het overlijden van wijlen den heer Paltheop de voor- dragt geplaatst de heeren Mrs, J. G. Yeningsubst.-offic. van Justitie aldaar, H. J. Raedt, subst.-griffier aldaar en H. Dik kers, kantonrechter te Kampen. Wij ontleenen aan het Bataviaansch Handelsblad het navolgende: Hoezeer de maand Maart reeds geëindigd is, hebben de overstroomingen en daardoor veroorzaakte dijkbreuken enz. nog niet opgehouden en dit is te onverwachter, daar. de natte weersgesteldheid van verleden jaar een kortstondigen regen- mousson had doen voorspellen. De schade aan wegenbruggen en dijken zoude nog al te dragen zijn en men is hier ook zoo gewoon aan een ellendig postwezen dat men naauwelijks de daardoor veroorzaakte vertraging in de aankomst der posten opmerkt, die reeds tot den normalen toestand behoort, hoe zeer men hem aan de onbruikbare wegen en moeijelijke rivier overgangen toeschrijft; maar een ander verschijnsel van den ernstigsten en treurigsten aard vertoont zich op Java, ook als een gevolg van den natten droogen mousson en daarop gevolgden langdurigen regentijd. In het oostelijk gedeelte van Java, in de residentien Be- zoekie, ProbolingoPasoeroewan en Soerabaijadus in de bloeijendste provinciën van Java waar, gelijk men gewoon is Ie zeggen, het dwangkultuurstelsel zoo veel rijkdom heeft verspreid, heerscht op het oogenblik nagenoeg hongersnood; de rijst kost meer dan het dubbele der gewone prijzen en is tot 18 de pikol gestegen. Het berigt daarvan kwam geheel onverwachthoezeer een oplettend bestuur en een zich eenig- zins op de hoogte houdende lokale pers het gebeurde sedert lang voorzien en bekend had moeten maken, als wanneer van Batavia, Padang en elders in het gebrek voorzien ware, en de waarde der rijst nimmer de hongersnoodprijzen zouden be reikt hebben. In elke Javaansche Courant vindt men de naauwkeurigste provinciale berigten van overstroomingenbranden enz. met schade berekeningen die tot centen afdalenmen vindt het aantal stoelen in de rietveldendie overstroomd of door mui zen vernietigd zijn; men vindt de aanvallen van tijgers op inlanders, wie door den bliksem gedood is en andere nietig heden, van den naderenden nood in provinciën, door 3 mil- lioenen menschen bevolkt, heeft men niets vernomen en de naakte waarheid schijnt zich aan de besturen zoo plotseling vertoond te hebben dat de telegraaf er te Batavia het berigt van aanbragt. Zeldzaam genoeg had ook de handel te Soerabaija die kans op winst niet waargenomen noch door tijdige kontrakten van levering zich van voorraad voorzien en heeft zich daardoor aan de prijzen der houders van rijst te Batavia en elders moeten onderwerpen. - Onder de laatst aangekomen passagiers te Batavia be hoort o. a. ook Mr. D. Koorders, Dr. in de theologie, rech ten en letterenen benoemd ambtenaar 1ste kl, voor de dienst in N. I. Hij is bij het gouvernement aldaar zeer dringend aanbevolen door het ministerie van koloniën, (op voordragt van Prof. T. Roorda) als zijnde de ware man om der Ja vaansche taalstudie zeer veel van dienst te zijn. Mr. Koorders zal dan ook naar Soerakarta vertrekken. Met zijn talent en zijn vasten wil zal hij zeker veel voor de taalwetenschap ver mogen en nieuw licht aanbrengen in de practische rigting van die volkstaal. De Gemeenteraad van Leiden heeft besloten HH. Ge committeerden tot de administratie der Vereenigde Gasthuizen te kennnen te geven, dat zonder algemeene oproeping uit de zich reeds aangemeld hebbende sollicitanten de benoeming van een stads-apotbeker zal worden gedaan, en voorts aangenomen het voorstel om een nieuw telegraaf-kantoor met bovenwoning te bouwen op de Aalmarkt in de plaats van het voormalig scheikundig Laboratorinmnog het voorstel tot het verleenen van een pensioen of gratificatie aan de weduwe van den stads- apotheker W. J. Hoeffman, voor geen gunstige beschikking vatbaar te achten en eindelijk aangenomen een voorstel van het raadslid Mr. N. Sikkel Groos, betreffende de ter bewo ning ongeschikte huizen. De Burgemeester heeft aan den Gemeenteraad medegedeeld, dat de passage over de brug aan de Scheistraat over den Ouden Singel gevaarlijk wordende, die zal worden afgesloten en de poortenbalanzen en vallen daarvan weggenomenten einde nader te bepalenof de brug zal worden vernieuwd of afgebroken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 60°, des avonds te 8 uur 58° te 10 uur 56°. Donderdag morgen te B uur 56°, te 8 uur 60°, te 12 uur 69°, 's namiddags te 2 uur 70°. te 4 uur 73°. De nieuwe Russische leening is boven verwachting goed geslaagd, want te Londen is in ronde sommen voor 4,700,000, te Parijs voor 4,000,000, te Berlijn voor 4,500,000, te Am sterdam voor 1,200,000, te Antwerpen en elders voor 1,000,000 en door bijzondere personen voor 5,000,000, dus tot een ge zamenlijk bedrag van 20,000,000 ponden sterling ingeschre ven, hetgeen 5,500,000 boven de aangevraagde som is. Men is bezig met de organisatie van een sneltrein tus- schen Petersburg en Parijs, die over het geheele traject slechts aan de hoofdstations zal stoppen. De landverhuizing van Pruissiscbe onderdaneninzon derheid uit Westfalen naar Rusland, blijftin weerwil van alle ernstige waarschuwingen, steeds voortduren. Bijna dagelijks trekken talrijke familien langs den spoorweg te Koningsber gen door. Te Berlijn is het gerucht in omloop, dat de 4de en 7de armeecorpsen mobiel zullen gemaakt worden. Men denkt algemeen, dat Oostenrijk en Pruis9en Keur-Hessen zullen be zetten ingeval de zending van den generaal van Willisen vruchteloos afloopt. Er is last gegevenom alle paardendie bij het 6de armeecorps gemist kunnen worden, onmiddelijk aan het 4de en 7de aftegeven. Te Charlottenburg in de nabijheid van Berlijn dreigde bij de onlangs gehouden verkiezingen een regeringsbeambte zijn barbier, dat, wanneer hij zijn stem gaf aan een liberaal kandidaat, hij zijn diensten niet langer behoefde. De barbier evenwel stemde een liberaal kandidaat en gaf van het voor gevallene kennis aan zijn confratershetgeen ten gevolge had, dat niemand de regeringsman wilde bedienen en hij naar Ber lijn moest gaan om zich te laten scheren. In de afgeloopen week is te Tyrnon in Hongarije over leden Johann Jatzkovitz vroeger als huzaar toegevoegd aan den kardinaal primaat van Hongarije, Batthyanyi. Hij had den ouderdom van 105 jaren bereikt en was op 82jarigen ouderdom nog hertrouwd. Een dochter van 18 jaren, uit dat huwelijk gesproten, volgde het lijk naar de begraafplaats. Op den lsten Mei zijn te Glarus de eerste rijpe aard beziën geplukt en is de eerste kaas gemaakt van versche Alymelk. De sterkte van het Italiaansche leger is in de jougst verloopen dagen met ruim 15,000 man verminderd. Maandag zijn er weder zeventig bisschoppen te Mar seille naar Rome scheep gegaan. Daaronder bevinden zich de aartsbisschoppen van Parijs en Mechelen, de heer Dupanloup de bekende bisschop van Orleans, Amerikaansche en Iersche prelatenenz. Maandag avond te 6 uur ontlastte zich een hevigen stortregen boven Parijs. Verscheidene straten stonden onder water. In het lage gedeelte van den faubourg Montmartre was het water de huizen en winkels binnengedrongen. Z. M. de Koning der Nederlanden heeft te Parijs een bezoek gebragt aan het hospitaal Lariboisiere en de inrigting in al haar onderdeden bezigtigdbegeleid door de directie en de geneesheeren Hérard en Oulmond. H. M. de Koningin bezocht le Salpetrière, een inrigting tot verpleging van hulp behoevende vrouwen en krankzinnigenalsmede Malmaison de vroegere verblijfplaats van Napoleon I's eerste vrouw. Dings-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2