Dingsdag 13 Mei. A0. 1862 N°. 680. Verkiezing van twee leden der Provinciale ütaten van Zuid-Holland. LEIBSCH DAüBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts.- Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 ra.; 9 u. 29 m- en op de Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2{. u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snamiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 m. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. III. «Dingsdag e. k. worden de kiezers van de stad onzer inwoning ter stembus geroepenom uitspraak te doen over leden der Provinciale Staten die volgens de wet moeten af treden doch allen herkiesbaar zijn. Om de kiezers aantesporenijverig gebruik te maken van het edelste recht, waarop een vrijheidlievend Staatsburger den hoogsten prijs behoort te stellen zullen wij niet treden in een nieuwe ontwikkeling van de pligtendie op den kiezer, vriend van zijn vaderland, rusten en waarvan hij de vervulling niet mag verzuimen zonder zich onwaardig te maken het aandeel in 's lands bestuur, dat hem door de Grondwet is toegekend. Evenmin achten wij het noodig er op te wijzenhoe de Provinciale Staten, behalve het bestuur van het gewest, ook nog de zamenstelling der Eerste Kamer in handen hebben en dat alzoo dit collegie geroepen is, een bij uitnemendheid staatkundigen invloed te oefenen op den geheelen gang van zaken in het Land. Een goede zamenstelling der Provinciale Staten waarborgt een waardige Vertegenwoordiging in de Eerste Kamer; en wanneer de Staten niets anders te doen haddendan de func- tien te bekleeden van kiescollegie voor die Kamer, dan reeds zou een algemeene deelneming aan de verkiezing onzer ge westelijke Vertegenwoordiging onontbeerlijk zijn. Tot dusver intusschen heeft men er niet zoo over gedacht. Van alle ver kiezingen wekken die voor de Provinciale Statenin den regel, de geringste deelneming op, en het is alsof men het lidmaatschap van dat Ligchaam slechts beschouwt als een post, die door vrienden aan vrienden te begeven is. De groote massa der kiezers blijft bij deze soort van verkiezingen meestal weg dat is niet alleen een onrecht gepleegd jegens het Vaderland, maar het is ook een beklagelijk bewijs van de geringe mate yan bewustzijn bij de kiezers omtrent het gewigt hunner taak. Wij hopen echter, dat zij ditmaal trouw zullen opkomenals een inleiding voor de algemeene verkiezingen in de maand Junij en om te doen blijken, dat zij het gewigt beseffen van de stem, die hun is toegekend." Met deze aansporing uit het Nieuw Dagblad van \s Gra venhage verbinden wij de volgende wenken uit de Nederland- scJie Industrieel: //Industrieelen van Zuid-Holland, maakt u deze gelegenheid ten nutte om een fout te herstellendie te lang reeds bestaau en ten nadeele der nijverheid gewerkt heeft; en overtuigt u wel, of de personen aan wie gij uwe stem meent te schenken, voornemens en gezind zijn om terwijl zij als uwe vertegen woordigers wenschen optetredeninderdaad ook optetreden voor de belangen, niet om u persoonlijk, maar van de vader- landsche nijverheid en van den nationalen arbeid." Het aantal kandidatendie openbaar aanbevolen zijnis vermeerderd met Mr. Samuel Tak. Zoo die aanbeveling vroe ger was geschied, zou bij ons minder twijfel en moeijelijkheid in de keuze van een tweeden kandidaat hebben bestaan. Mr. Samuel Tak had bij de vorige verkiezingen voor de Provinciale Staten de stemmen van een zeer groot aantal kiezers. Zijne bekwaamheid geschiktheid en aanbevelingswaardigheid is niet betwijfeld. Vermaagschapt aan een familiedie steeds de al gemeene achting genoot, is de herinnering aan de diensten van zijn schoonvader, den Oud-Burgemeester P. du Rieu, nog bij velen levendig en na diens dood, gelijk het gaat, nog meer in eere gehouden. Evenwel, ook voor den kiezer geldt het beginselwat eenmaal een rechterlijk magistraatspersoon van een gerechtshof verklaarde: //il rend des arrêts et non des services." Mr. Samuel Tak is een onafhankelijk en in de be trekkingendie hij bekleed, een ijverig mensch, die gewoon is geraakt vele diensten aan het algemeen te bewijzen, zonder genot van voordeel en zonder toeleg op menschen eer en gunst Jaren lang was hij rechter-plaatsvervanger in de arrondisse mentsrechtbank van Leiden en bij de onlangs plaats gehad

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1