Binnenlandsch Nieuws. en algemeen erkende bekwaamheden op het gebied der rechts wetenschappen die Prof. Cock bezitmaar hij, die diplomaten kweekt en vormt en ijkt, is nog niet even geschikt voor het lidmaatschap der Provinciale Staten onder de werking der Provinciale wet; even zoo min als de hoofdbeambte van een plaatselijke secretarie kon zijn een goed adsistent commies- poortier bij de invordering der plaatselijke accijnsen. Maar dat argument heeft te meer klem, naar mate tot zulke betrekkin gen even of meer geschikte kandidaten te vinden zijn en dat blijkt in dit geval uit de aanbevelingen der kiesvereenigingen. Er ligt dus niets in, wat in eenig opzigt strekken kan tot geringschatting der individuele bekwaamheden van Prof. Cock, wanneer zijn aftreding als lid der Provinciale Staten beschouwd wordt als het meest geschikte tijdstip, om, terwijl zijn plaats openvalt, die op een waardiger wijze te doen innemen. De be kende beginselen van Prof. Cock geven recht tot de veronderstel ling, dat zijn vernieuwde aanbeveling door een kiesvereeniging naar hare waarde, d. i. als een bloote beleefdheid wordt beschouwd waarover bij zich misschien veel eer vermaakt dan gevoelig betoont. Z. M. heeft den heer J. H. A. Schimmelpenninck, com mandant van de eerewacht te paard te Deventer, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. de Koning, Dingsdag avond te Parijs aangeko men was tot aan de Fransche grenzen vergezeld door den Nederl. gezant bij het hof van Brussel en den Belgischen ge neraal Lahure, en werd aldaar opgewacht door den Nederl. gezant bij het Hof van Parijs en de officieren van 's Keizers Huis aan Z. M. toegevoegd, den prefect en den generaal-kommandant van het dept. du Nord. Te Compiègne ontmoette Z. M. de Koningin en prins Murat, en aan het paleis der Tuilerien werden HH. MM. beneden aan den trap ontvangen door HH. MM. de Keizer en de Keizerin. Woensdag heeft Z. M. met Keizer Napoleon St. Cloud en de omstreken van Parijs bezocht, er was dien dag diner ten hove. Te 12 uur heb ben de gezamenlijke ministers hun -opwachting bij Z. M. ge maakt. Donderdag zou Z. M. de wedrennen in het Bosch van Boulogne met Prins Napoleon bijwonen. De audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal op Zaturdag 10 Mei i^et plaats hebben. Eertsdaags zal een wetsontwerp tot regeling der kerke lijke pensioenen aan de Tweede Kamer worden aangeboden. Voor de werklieden in de fabriek van gebr. Horrix is bij de daartoe bestemde commissie te 's Gravenbage onder anderen ingekomen van Z. K. H. den Prins van Oranje 150 van H. K. H. Mevrouw de Prinses Marianne der Nederlan den f 100 enz. Beeds is voor die werklieden ingekomen een som van 5316,30. Aan de Arnhemsche Courant ontleenen wij het volgende over de brand te Enschedé: Woensdag middag te half twaalf j] ure werd de brand het eerst ontdekt, aan de oostzijde der stad, in de Gulanenstraat in een kleine woning. De. h|vige wind, die telkens van rig- ting veranderde en steeds in kracht toenam, verspreidde de brand spoedig en naar alle kanten. De vlammen werden met zulk een kracht in de nabijgelegen straten door den wind voortgejaagddat zelfs de brandspuitendie spoedig in wer king warenniet langer konden bediend wordenen de brand weer zich moest redden, zou zij niet zelve in het vuur om komen. Verscheidene brandspuiten werden door de vlammen vernield. Intusschen nam de brand steeds toe, te meer daar er aan geen blusschen bijna te denken viel: vooral ook uit gebrek aan water - alle grachten waren bijkans droog. Een ooggetuige, die de stad des nachts verlietverhaalt dat het vuur met zulk een verschrikkelijke kracht heeft voortge- woed, dat toen reeds 14 fabrieken in den asch waren gelegd, terwijl vier kerken, het stadhuis, het postkantoor en verder een enorm getal huizen een prooi der vlammen waren gewor- Dat in die omstandigheden weinig of niets gered kon worden is bijna onnoodig te zeggen. Hoewel het gerucht loopt dat een vrouw met twëe kinderen in de vlammen zijn omgekomen, is dit nog niet bevestigden men heeft nog de hoop dat althans geen menschenlevens bij die ramp te betreuren zijn. Van de nabijgelegen gemeenten was de brandweer ook opgekomen en die der gemeente Hengelo had de voldoening een fabriek - de groote katoenspinnerij - die ook reeds door het vuur was aangetast, te redden. Het schouwspel, dat de brandende stad dezen nacht opleverde, was vreesselijk. Over een afstand van een kwartier zag men slechts eeue vuurmassa. Algemeen ver zekerde men dan ook, dat nagenoeg de geheele stad is afge brand. Hoe groot de ramp is kan blijken uit de volgende opgave: De nijvere stad telde een groot aantal fabrieken o. a. 4 stoom spinnerijen 11 calicotsweverijen1 stoomverwerij en drukkerij 1 damast- en pellenfabriek 2 verwerijen1 ijzergieterij1 gaz- fabriek en 1 boekdrukkerij. Hoewel de bevolking slechts 4420 inwoners gezegd wordt te bedragen, moet men hierbij bere kenen, dat de voorsteden nog ruim 4000 inwoners tellendie als onder de gemeente Lonneker behoorende, onder eerstge noemd cijfer niet begrepen zijn, doch alwaar een massa werk lieden wonendie in de nu afgebrande stad hun brood ver dienden. Die opgave zegt genoeg: er is daar hooge nood. Dui zenden zijn van hun brood verstoken of van huisvesting en alles beroofd. Daar is hulp noodig. Z. M. de Koning heeft van het onheil per telegraaf berigt gekregen. De Minister Thorbecke is Donderdag namiddag naar Enschedé vertrokkenom zich persoonlijk van den omvang van die ramp te overtuigen en daarom is de Zitting der Tweede Kamer van heden Vrijdag tot Maandag a. s. verdaagd. Onder scheidene familien hebben reeds de stad verlatenvelen namen bij de boeren in de omstreken hun intrekanderen trokken verder naar familie en vriendenzeer velen moesten op het land onder den vrijen hemel verblijven. Aan redding was niet te denkendan van eigen leventoch zijn ernaar men zegt enkelen vermist of omgekomen. Gedurende den ganschen dag van gisteren, is Z. M. de Koning, die zich thands te Parijs bevindt, door middel van den telegraaf voortdurend op de hoogte gehouden van de ont zettende ramp van Enschedé. Donderdag heeft het Provinciaal Gerechtshof in Zuid- Holland uitspraak gedaan in de zaak van F. Suurhof, gewezen hofmeester, laatst woonachtig te Botterdam (van welke zaak in de vorige week melding is gemaakt) beschuldigd van dief stal bij nacht in een bewoond huis en aan eenvoudigen dief stal. Het hof heeft hem daaraan niet schuldig verklaard en zijne dadelijke in vrijheidstelling gelasten is hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld. Donderdag heeft te Dordrecht de plegtige onthulling van het standbeeld van Ary Scheffer plaats gehad. De leden der sub-commissien enz. werden in den Schouwburg ontvangen en in statigen optogt trok de stoet door de straten naar het Beurs plein, de plaats der onthulling van het standbeeld, alwaar tegenwoordig waren de Commissaris des Konings, de Gemeen teraad, de arrondissements-rechtbank en verdere genoodigden ook uit Parijs de familiebetrekkingen van den schilder, waar onder Prof. Benan. Na de uitvoering eener feestouverture hief een talryk mannenkoor het eerste gedeelte der cantate van den dichter S. J. van den Bergh aan en.daarop volgde de feest rede van Dr. W. B. Vederdie de hooge verdiensten van den grooten kunstenaar in welsprekende taal schetste en schil derde; op het slot van die rede werd het standbeeld onthuld, waarop fanfares volgden. Het tweede gedeelte der feestcantate werd toen door het mannenkoor uitgevoerd, waarne de pleg- tigheid werd besloten. Hierop werden de volksvermaken ge houden, en na den afloop daarvan de feestmaaltijd, door de hoofdcommissie aangebodenterwijl een soirée musicale et dansante in de Sociëteit de Harmonie en een verlichting van het standbeeld door bengaalsch vuur tusschen 10 en 11 uur de feestelijke dag sloot. Door het provinciaal kerkbestuur van Overijssel is nog tot de predikdienst toegelaten de kandidaat in de Theologie H. C. E. Creutsberg en door dat van Utrecht de kandidaten J. A. van Ketel en G. J. B. Gelderman. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder?

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2