N°. 678: Zaturdag 10 Mei. A°. i Verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland. IEIDSCH DAGBLAB Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 8 u. 36 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 16 m.; 3 u. 47 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 24 m. Naar Haarlem en Arasterdam te 8 u. 31 m.; 10 u. 20 m.; 12 u. 4 m.; 2 u. 55 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 29 m. en op d« Zondagen 's avonds 10 u. 40 m. uit 's Hage naar Leiden en 11 u. 30 m. terug naar 's Hage. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt j naar Leiden dagelijks 's middags 2£ u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. PostbusligtingeD aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 7 u. 40 m.; 'smiddags te 11 u. 15 m., 'snaraiddags te 3 u. 45 m. 'savonds te 8 u. 40 ra. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23; over Marseille, 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van ra. 89 u. 30 ra. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - President der Commissie van Fabricage des Zaturdags van 111 uur. Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is t* spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur. van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. I. Zoo er eene verkiezing is, die doorgaans en vrij algemeen weinig belangstelling verwerftis het wel die betreffende de keuze van leden der Provinciale Staten en zijdie eenmaal deel hebben uitgemaakt van dat ligchaam, kunnen wel verzekerd zijn, dat in den regel de herkiezing bij verpligte periodieke aftreding niet ernstig zal worden betwist. En tochook de belangen van het gewest mogen niet gering worden geschat; zijdie als volksvertegenwoordigers rechten uitteoefenen en pligten te vervullen hebbenmogen wel gekozen worden uit de vroedste en bekwaamste ingezetenen der Provincie en-het, kan ook niet onverschillig zijn welke staatkundige beginselen zij bezitten en voorstaan omdat het kiesrecht tot leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal door hen wordt uitge oefend en uit hun midden de leden van^ het Collegie van Gedeputeerde Staten worden gekozen, dat zulk een gewigtig deel uitmaakt van het uitvoerend gezag in den Staat, als met de uitvoering van wetten en algemeene maatregelen van be stuur belast. De taak van den kiezer voor de Provinciale Sta ten is dus niet minder gewigtig dan voor elke andere verkie zing, waartoe de kieswet is in het leven geroepen, en de vervulling van die taak een dure burgerpligt, die niet dan tot schade van het algemeen belang wordt verwaarloosd. Op1 elk gebied is het waar en ook in deze zaak mag het niet worden vergeten, dat elk recht ook is een pligt, en elke onverschilligheid daaromtrent het verwijt van pligtverzaking niet kan ontgaan. Mogen dan velen tot de stembus gaan en daartoe tijdzelfs met zekere mate van opoffering, weten te vinden. De beurt der aftreding ie aan de heeren Mrs. H. Cock en H. C. Huyser; de laatste heeft om redenen van gezondheid, die iedereen zal billijkenverlangd bij de verkiezing niet meer in aanmerking te komen. Wat de herkiezing van den heer Cock betreft, is een aan beveling niet zonder ernstige bezwaren. Seeds schijnt het me nigeen onverklaarbaar, dat Prof. Cock als lid der Provinciale Staten zitting bleef houden na zijn bekende beginselen en be grippen over het nut en de beteekenis der provinciale Staten vergaderingen en over een meer eenvoudige, minder omslag- tige en meer doeltreffende wijze van behandeling en beharti ging der Provinciale belangenzoo al niet zijn nimmer ver holen weerzin tegen de beginselen der grondwetsherziening van 1848 een onoverkomelijk struikelblok opleverde, om eer lijk en vlijtig deeltenemen aan alle instellingen, die het ka rakter dier beginselen uitdrukken. Ons was dat minder on verklaarbaar, omdat verschil van rigting niet verpligt, om zich te onttrekkenmaar veeleer op staatkundig gebied voor overdrijving en overheersching van een rigting eenigermate beveiligt. De minder getrouwe bijwoning der Provinciale Sta tenvergaderingen heeft echter het gemis van voldoende be langstelling bij den heer Cock doen uitkomen en een zekere mate van onverschilligheid geopenbaard, die, waar van ver nieuwde aanbeveling sprake is, tot voorzichtigheid aanspoort, vooral hen, die niet onbekend zijn met het eigenaardig karak ter van Prof. Cock, dat zoo menigmaal zijn bedoelingen mees terlijk te verbergen weet. Zou het zoo vreemd zijnwanneer- de heer Cock uit zijn herkiezing een ernstige grief ontleende tegen de werking van ons kiesstelsel en daardoor tegen de beginselen, die in 1848 zegepraalden? Hoe is het mogelijk, een erkend tegenstander, soms een sarcastisch beoordeelaar van onze organieke wetten en van onze tegenwoordige staatsinstel lingen, op nieuw te belasten met een taakdie hij met erkenden weerzin en met blijkbare onverschilligheid misschien met in het oog loopende afkeerigheid vervult? Zoo kan]en zal het oore deel zijn van Prof. Cock en hij spot met kiesrecht en volks vertegenwoordiging, met kiezers en kiesvereenigingenen te recht naar ons inzien. Er valt niet in het minst aftedingen van de uitstekend-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1