Biniienlandsch Nieuws. zingen, met zonderlinge uitkomsten, zoodat onder onze eigene oogen aanbevelingen geschieden en programma's van kiesver- eenigingen zijn geteekend van en door kandidaten, die tot staatkundige rigtingen van verschillenden aard werden gerekend, Ook op dit gebied werden loffelijke beginselen op zichzelf door rekbaarheid van uitdrukking en geweten gedemoraliseerd. De interpellatie over de rigting van het nieuwe Ministerie had een vooraf te voorziene uitkomst. De verdediging van sommige punten, die bij de interpella tion ter sprake werden gebragt, schijnt ons integendeel alles behalve afdoende toe. Zij heeft ons bevreemd en niet ten volle bevredigd naar de eischendie men aan het nieuw op getreden Ministerie kon en moest stellen. Die meening behoeft nadere ontwikkeling. Z. M. heeft benoemd tot notaris te Goedereedearrond. BrielleJ. A. van den Broekcand.-notaris te Soetermeer. In de Staats-courant wordt berigtdat Z. M. den 6den Mei naar Parijs vertrekt, om er tot den 14den te verblijven en dat de reis geen ander doel heeft dan het brengen van een bezoek aan HH. MM. de Keizer en de Keizerin der Franschen gedurende het verblijf van H. M. de Koningin aldaar. Z. M. de Koning zal op Donderdag 22 Mei te Mid delburg in het gouvernementsgebouw audiëntie verleenen. Z. K. H. de Prins van Oranje is Zondag namiddag op het Loo aangekomen en Maandag morgen te 9 ure naar De venter vertrokken om het 1ste reg. dragonders aldaar te in specteren. Bij de beraadslagingen over de wet omtrent den accijns op het binnenl. gedistilleerd in de Zitting der Tweede Kamer van Maandag 11., is door den heer Mackay ernstig verlangd, dat geen restitutie van accijns bij den uitvoer van gedistilleerd van de eene na de andere gemeente zal plaats hebben dan na overlegging van het bewijs, dat de uitslag in de andere ge meente heeft plaats gehad. De Minister Betz is van meening, dat dit denkbeeld, opgenomen in de Koninklijke besl. van 1826 en 1828, later om verschillende redenen afgeschaft, niet in deze wet, maar in de algemeene belastingwet tehuis behoort. De heer Cool vraagt of het bedrag van den accijns niet kon verhoogd worden, op het voetspoor van Engeland, waar het gedistilleerd zeer hoog is belast en of, als men dat voorbeeld hier te lande volgdemen die verhooging niet dienstbaar kon maken aan de afschaffing van belastingen op de eerste levens behoeften zoo als brandstoffen bier, zeep enz. en wees ver volgens op het adres der provinciale Staten van N.-Holland om een algemeene heffing van den accijns op het gedistilleerd in alle gemeenten tot een gelijk bedrag, gelijk dit in Gronin gen reeds plaats heeft en in Noord-Brabant wordt beproefd. De Minister Betz laat daar, of de verhooging wenschelijk is, maar meent dat in allen gevalle dit punt grondiger onderzoek zou vorderen en eigenlijk bij de herziening van het belasting stelsel niet behoort vergeten te worden. In Engeland kan fraude beter worden geweerd dan hier te lande, waar wij aan de landzijde uitgebreide grenzen hebben. Het denkbeeld van een uniform-belasting kan mede in latere overweging genomen worden. De heer Cool antwoordt toestemmend op de vraag des Ministersof hij rijks- en gemeenteheffing beiden be doelde. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid- Holland heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld dat hij ingevolge art. 112 en 118 der wet van den 19den Augustus 1861 (Sts.bl. N°. 72) heeft bepaald, dat aflevering van de bij de Nationale Militie intelijven manschappen, die op grond van art. i65 en van het 3de lid van art. 190 dier wet tot de dienst zijn aangewezenzal plaats hebben in de Koekamp, te 's Gravenhager voor de gemeenten, behoorende tot de 3de en 4de militie districten, Leiden en Dordrecht, op Maandag den 12den Mei a. s. des voormiddagsen welhet 3de dis trict te 10 uur en het 4de district te 11 uur. De commissie tot regeling der maskerade voor de vie ring van het 4de lustrum der Delftsche academie heeft bij den bekwamen wapenfabriekant S. de Jager te Haarlem een voor- loopige opneming gedaan van de vervaardigde voorwerpen dienstig voor den optogt die gehouden zal wordenen welke de ambassade des sultans van Achin A°. 1602, afgezon den naar Prins Maurits en aan de oud-Nederlandsche repu bliek, zal voorstellen. Het volledig harnas van prins Maurits en van den landgraaf Philips van Hessen onderscheidt zich door bijzondere pracht. De firma Bahloaan is belast met de levering der verdere uitrusting en toiletten. Maandag avond is te 's Hage overleden Jhr. J. C. B. van Hoorn van Burghlid van den raad van State, oud lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, lid van verscheidene commissien, enz. Hij was den 2den Mei 1790 te Vlissingen geboren en had dus den ouderdom van 72 jaren bereikt. Uit Meppel schrijft men het volgende: De heeren J. te Winkel en Doijer, te Amsterdam, direc teuren van het Waarborg-Genootschap voor Weduwen hebben ingevolge art. 34 van 't reglement ter kennis der leden ge bragt, dat, volgens besluit der directie-vergadering, de uit- keering op 1°. Mei is bepaald op 50 pCt. van het gestelde maximum en alzoo vastgesteld voor die van 1000 op 500 f 750 op 375 f 500 op 250,/ 250 op 125. Zoo is men danna van tijd tot tijd reeds verminderd te hebbentot op de helft gedaald. Wie zal nu nog lust gevoelen om lid te worden van een genootschap, dat langzamerhand ten gronde neigt? Toch noemen wij het een harde zaak, waar sommigen reeds jaren lang hun aandeel hebben gestort, met het oog op een tegemoetkoming voor de na te latene weduwe, te moeten ondervindendat de genomen maatregelen slechts ten halve worden uitgevoerden - bleef het daar nog maar bij - wie weet hoe spoedigl aan de zeepbel gelijk zullen zijn, waarmede 't kind speelt. Zeker is het, dat menigeen retireert, geen lust gevoelende, langer tot een fonds bijtedragen, dat eigenlijk geen fonds meer genoemd kan worden, tenzij men een nega tieven toestand voor positief aanziet. Vrijdag 11. is te 's Hertogenbosch overleden den heer G. Buysen, lid der Gedep. Staten van Noord-Brabant, die verdiensten had en diensten bewees. Volgens de Nieuwe Bijdragen van April bedraagt het getal vacante hulponderwijzersplaatsen in Noord-Brabant 17 Gelderland 27, Zuid-Holland 25, Noord-Holland 12, Zeeland 9, Utrecht 9, Friesland 0, Overyssel 19, Groningen 2, Drenthe 0 en Limburg, 2. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Baarland Ds. J. Holster te Dinteloordaangenomen het be roep naar Zevenhuizen door Ds. F. Stukwichs te Marura en bedankt voor dat naar Aalden in Drenthe door Ds. S. H. Baron te Bergum. Men verleemt, dat Dr. P. de Baadt, onlangs te Voor schoten overledenbij uiterste wil beeft bepaalddat de in stituten Noorthey en Stadwijk zullen blijven bestaan en daar toe de noodige fondsen heeft bestemd, die aan het rijk zul- en vervallenwanneer bij vervolg van tijd het voortdurend bestaan Diet mogelijk werd. Prof Vissering is onvermoeid in den strijddie gevoerd wordt over de onteigeningswet voor den Spoorweg van Lei den paar Woerden. In zulk een strijd die nu zich heeft ge plaatst op rechtsgeleerd gebied omdat men zich te zwak ge voelt op het terrein, waar alleen gevraagd wordt naar alge meen nut en belang; in dien strijd geeft Prof. Vissering den kamp niet op. 't is hem niet enkel te doen om de zegepraal zijner rechtsgeleerde beginselenhij strijdt voor handel en nij verheid van Leiden en Bijnland; hij strijdt alsof hij zelf was industrieel met warmte en met kracht, maar met de wapenen van het recht. (Zie advertentie). Zijn nieuwe brochure komt, juist ter snede, nu Donder dag het lot van het wetsontwerp wordt besfist. Moge zijn woord, door velen gelezen, ook waar het geschil besproken en beslecht wordt, een overwegende kracht uitoefenen. Voor de ongelukkige gezinnen van den metselaar en den oppermanwelke door het ongeluk van 26 April broödeloos zijn geworden, is, sedert de laatste opgave, nog ontvangen: Bij de heeren J. Kijk 1/75, H.'van Zonnenberg 7;35 G. Bietbergen 6,80en in de bus 1,10.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2