Buitenlandsch Nieuws. zijn. De rigting van het nieuwe kabinet behoeft geen licht. Yan 1849 af is de heer van Goltstein gewend hem met standvas tigheid te bestrijden, en als hij dan nog vraagt, welk is uw rigting? moet hij Minister daarover verbaasd staan. //Wij zijn, de spreker en ik," zegt de heer T., //beide in een leeftijddat wij haast hebben en dat wij moeten trachten iets tot stand te brengen en ons niet begeven op een weg, die tot niets kan leiden. De heer van G. wil een Ministerie dat handelt naar de omstandigheden. Laat hem dan de omstandigheden afwachten 1" Naar men meld, is door Z. M. de straffe des doods, door het Provinciaal Gerechtshof van Gelderlend aan Alof Jan Wolsink opgelegd, verwisseld in een tuchthuisstraf van 15 jaren. Van goederhand verneemt men dat de geruchten eener echtverbindtenis tusschen Z. K. H. den Prins van Oranje en Prinses Anna Murat van allen grond ontbloot zijn. De Gemeenteraad van Utrecht heeft tot directeur der gaz-fabriek op een bezoldiging van f 2500 met vrije woning, vuur en licht benoemd den heer A. C. Spruyt. Te Rotterdam is tot lid van den Gemeenteraad benoemd de heer R. W. Besier bij herstemming met den advocaat Mr. H. J. van Buren; de eerste bekwam 444, de tweede 421 •temmen. Als aardigheid kunnen wij mededeelendat voor iedere kandidaat een kiezer zich in dichtmaat ontlast heeft Het eene billet luide: Ik stem met plezier Voor Besier, Om te weren de kuren Van advokaat van Buren. Het tweede, zijn kampioen: Herstemmen is het woord, Dat is dan ook accoord. Ik stem voor het besturen De advokaat van Buren. Dingsdag heeft het Prov. Gerechtshof van Utrecht uit spraak gedaan in de zaak van J. A. B., oud 16 jaren en A. G. B., oud 11 jaren en T. O., oud 14 jaren, alle drie wonende te Maarsseveen. Het Hof heeft den eersten beschuldigde schuldig verklaard aan feitelijkheden tegen de eerbaarheid van een meisje bene den de volle vijftien jaren, met gewelddadigheid uitgevoerd, en hem dientengevolge veroordeeld tot een cellulaire gevange nisstraf van een jaar; terwijl de tweede en derde beschuldig de van de bovengemelde misdaad zijn vrijgesproken, doch is bevolen: dat zij tot hun achttiende jaar in een verbeterhuis zullen worden gebragt, ten einde aldaar opgevoed en in hech tenis gehouden te worden. Het Provinciaal Gerechtshof in Noord-Brabant heeft bij arrest van gisteren Donderdag baron van den H. tot D., be waarder der hypotheken te Amsterdam, van de tegen hem in- gebragte beschuldiging vrijgesproken. In de wolveiling, Dingsdag avond te Amsterdam gehouden werd alles verkocht van 40 a 114 c.; nog en 8 balen losse kaapwol 134 a 164 c., 3 b. Sydney 160 a 222, 9 b. Buenos-Ayres 98 c. 1 b. Port Philip 220 c. en 1 b. Bombay 124 c. De 9 b. kaap- sche wol, den vorigen dag opgehouden werden ook verkocht voor 134 a 142 c. In de gemeente Leek (Friesland) woont een man, met name F. Wolters, die thans 100 jaren telt, en zich nog da gelijks met eenig landbouwersbedrijf bezig houdt. Hij is in het volle bezit zijner verstandelijke vermogensen heeft tevens zeer goed alle zintuigen tot zijn dienst, zoodat hij met het grootste gemak nog zonder bril leest. Van zijn 13 kinderen zijn er 3 in levenwaarvan de oudste 74 jaren telt. Hij is grootvader over 29, overgrootvader over 75, en over-over - grootvader over 7 personen. Dingsdag stonden voor de arrondissementsrechtbank te Arnhem terecht L. E. V. P, Ramring, G. van Zadelhof, E. Ditsel en J. C. Maesdorp, beklaagd van verbreking van af sluiting aan de kerk te Eliekomgepleegd door de beide eerstgenoemden als kerkvoogden en door de beide laatstge noemden als op hun last handelende. De officier van justitie, wijzende op de bestaande geschillen omtrent het eigendoms recht van het bestuur over de kerk, die ten tijde van het plegen van het feit door de beklaagden algemeen bekend wa ren requireerde voor de vier beklaagden een gevangenisstraf van niet minder dan een maand en niet meer dan een jaar, en voor de beide laatsten bovendien een geldboete van niet Blinder dan f 25. De heer Mr. E. Scheidius tra d op als ci viele partij voor de twee vroegere kerkvoogden dievolgens hem, nog in het feitelijk beheer over de kerk waren, als hebbende van hun beheer nog geen rekening en verantwoor ding gedaan en hun kwaliteit niet aan anderen overgedragen en eischte een schadevergoeding van 10 en de kosten. Als verdediger der beklaagden trad op de heer Mr. G. Everts PPz., die betoogde dat de beide eerstenals met den graaf Bentinck tot kerkvoogden benoemd, en, ten einde zich wettig te constitueren, een vergadering belegd hebbende, waartoe de graaf (toen in Berlijn) behoorlijk was opgeroepen doch niet verschenende wettige bestuurders der kerk waren en op wet tige wijze in een wettig opgeroepen vergadering zich hadden geconstitueerd en alzoo bevoegd waren de kerk binnen te treden en de beletselen wegtenem en. Hij oncludeerde dus tot vrijspraak. Daarna stonden terecht J. C. B. PenningJ. G. Hupkes en J. Vrolijk, de beide eersten kerkvoogd en kerkmeester van de zoogenaamde middagpartijbeklaagd van afsluiting op 2 Februarij 11. De officier van justitie nam in deze zaak een gelijk requisitoir als in de vorige. De heer Mr. G. Everts trad op als civiele partij voor de twee Ellekomsche kerkvoog den. Vier getuigen a décharge verklaardendat de kerkelijke zaken door de beide vroegere kerkmeesters werden beheerd en dat deze derhalve recht hadden de kerk binnentetreden. Als verdediger trad op de heer Mr. E. Scheidiusdie tot vrij spraak concludeerde. De uitspraak is bepaald op 6 Mei e. k. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland zijn geëxa mineerd en als kandidaten tot de H. Dienst toegelaten de heeren F. C. Margadant en J. Gan Dunn. Beroepen tot predikant bij de Herv. gemeente te Veen (cl. Heusden) Ds. A. D. Thuyn de Ligny thans te Schore en Vlake, die dit beroep heeft aangenomen. Men verneemt dat de heer W. F. G. Nicolaïorganist in de Waalsche kerk te 'sHage, benoemd is tot organist in de Luthersche kerk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 81°, des avonds te 3 uur 70°, te 10 uur 62°. Vrijdag morgen te 5 uur 56°, te 8 uur 59°, te 12 uur 63°, 's namiddags te 2 uur 63°. te 4 uur 54°. De Koninkl. commissarissen voor de groote tentoon stelling te Londenhebben met de militaire autoriteiten schikkingen getroffen om gedurende den Zomer in het gebouw en de tuinen 17 militaire concerten te doen geven. De directeur van het Londensche postkantoor heeft be kend gemaaktdat ten gerieve van de bezoekers der tentoon stelling een post-bureau in dat gebouw is opgerigt. Een Fransch-reiziger, de Duitsche grenzen passerende, had bij zich twee paascheijeren van chocolaad, die zorgvuldig in een aantal met touw omwonden papieren waren ingepakt. De douanen lieten geen enkel papier ongeopend en ieder touwtje werd losgemaakt, omdat zij een poging tot smokke larij vermoedden. Toen zij niets dan twee paascheijeren vonden, waren zij boos over hunne teleurstelling en wreekten zich door de eijeren in beslag te nemen. - Eenige dagen later keerde de reiziger terug met den spoortrein en verzocht zijn eijeren terug. Na eenige beraadslagingen werd besloten tot de terug gave, doch uit vrees, dat de eijeren op Duitsch grondgebied konden blijven, reisde een gewapend douaanagent mede, tot dat men aan een Fransch station was aangekomen. Uit Stuttgard wordt gemelddat 11. Zondag de Koning van Wurtemberg gelukkig aan een dreigend levensgevaar is ontsnapt. Z. M. was in een met twee paarden bespannen rij tuig ongeveer 100 passen over de spoorwegbrug bij den Ro- senstein-tunneltoen de paarden van een volgend rijtuig schichtig werdenop hol gingen en het Koninklijke rijtuig inhaalden en zulk een zijsprong maaktendat's Vorsten rijtuig werd meegerukt tot aan den oever van het Neckar-kanaal waar de paarden gelukkig werden tegengehouden. Z. M. steeg uit het rijtuig en na een eindwegs te voet te hebben afgelegd, zette hij zijn terugtogt naar Stuttgard in het zelfde rijtuig voort, zonder eenig letsel te hebben bekomen. Uit Bonen, een dorp in de nabijheid van Hammwordt

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2