Buitenlandsch Nieuws. de Kamer het daar henen leide, dat de tegenwoordige patent wet worde ingetrokken en vervangen door een belasting, die meer evenredig door allen, zonder uitzondering, zou worden gedragen. Dezer dagen verschenen bij een notaris te Groningen een vleeschhouwer, aldaar woonachtig, benevens een boer uit den omtrekdie verklaarden de volgende zonderlinge over eenkomst van koop en verkoop te hebben aangegaan waarvan zij bij geschrifte wenschten te doen blijken. De landbouwer verklaarde aan den vleeschhouwer te hebben verkocht vier ossen, onder voorwaarde dat laatstgenoemden voor eiken os, die, schoon aan den balk, 375 ned. ponden of minder weegt niets zou betalenterwijl daarentegen voor elk ned. pond meerder gewigt twintig gulden moest worden betaald, zijnde partijen voorts over tijd en plaats der levering en weging overeengekomen. In de nabijheid van Hoorn vond men een man ont kleed in het water liggen waarvan enkel het hoofd op den kant rustte. Hij scheen te slapen, en wakker gemaakt bleek hij dronken te zijn. Hij gaf te kennendat hij meende in zijn bed te liggenwaarom hij zich had ontkleed. Wel was hem het bed wat koud toegeschenen, maar hij was toch in geslapen en nu half verstijfd van de koude. Werkelijk vond men zijn broek ook in 't water. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Giessen en Rijswijk (cl. Heusden) door Ds J. G. G. Moor- respred. te Kockengen en voor Katwijk aan Zee door Ds. F. Hage, pred. aan de Kaag. Dingsdag 11. was het den dagwaarop onzen stadgenoot den heer H. J. P. F. van Ewijk, 40 jaren lang dienst had verrigt als collectant der aalmoezen voor de armen bij de godsdienstoefeningen der Nederd. Hervormde gemeente. HH. Diakenen hebben aan die trouwe en ijverige diensten hulde bewezen door bij een commissie hem hun dank toetebrengen en met het voorrecht hem geschonken geluk te wenschen waarbij tot aandenken hem een geschenk in zilver werd aangeboden. Heden morgen vielen drie werklieden van een steiger in de Wolsteeg alhier. Een metselaar met name van den Berg en een opperman, Flamant genaamd, zijn ernstig verwond, terwijl de derde slechts een kleine kwetsuur heeft bekomen. De beide ongelukkigen zijn gehuwd, terwijl de opperman bo vendien vader is van een talrijk gezin. (Aan het bureau dezer Courant is ten hunnen behoeve een bus geplaatst). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 65°, des avonds te 3 uur 58*, te 10 uur 54*. Vrijdag morgen te 5 uur 50°, te 8 uur 56*. te 12 uur 70°, 's namiddags te 2 uur 75°. en te 4 uur 78°. Men verzekert thans weder, dat de Sultan voornemens is om Frankrijk te bezoeken. Een der hoogleeraren in de rechtsgeleerheid te Napels de heer Savarezoheeft geweigerd een ridderorde aanteneraen uit hoofde hij het gevoelen voorstaatdat dergelijke onder scheidingen strijden met het beginsel van de natuurlijke ge lijkheid der menschen. De politie te Rome heeft op een aanwijzing uit Florence een belangrijke arrestatie gedaan namelijk van een berucht Toskaansch boosdoener, Stoppa genaamd, die bij den ban kier Becchi 80,000 francs had gedeponeerd en een credietbrief had geligt, om naar Alexandrie te reizen. Hij zou zich dien zelfden dag naar Civita Vecchia inschepen. Het adres der geestelijken van Lecco aan den Paus luidt als volgt: vMet al den eerbied, verschuldigd aan Christus' stedehou der, met de liefde van kinderen jegens hun gemeenschappe- lijken vader, willen wijpriesters der lagere geestelijkheid van deze uiterste provincie van Italië, u het rond en open woord laten hoorendat den dienaren Gods betaamt. Wij arme priesters uit de stad, uit de dorpen van het platte landdie niet onder den invloed staan van wereldsche eer zucht of van de gewoonte van te gebieden, wij, die te mid den van het volk leven, wij kennen zijrr edelmoedige gezind heid wij kunnenmeer dan iemand andersde groote ram pen voorziendie de kerk en Italië bedreigen. Welzalige vader, geen christen gelooft, geen Italiaan neemt zonder zijn geloof, zijn recht en zijn eer te verraden, aan, dat een godsdienst, bestemd om het heelal te veroveren, niet met de wapenen en door het bloed, maar door de liefde en het licht van het woord des evangelies, die steeds te midden der wisselingen des tijds, den blik naar een ander leven heeft gerigt; dat Christus kerk, in een woord, een lap gronds noodig heeft, om staande te blijven, bajonnetten en soldaten om zich te verdedigen. Uwe stem heeft, weldra vijftien jaren geleden, geheel Italië in beweging gebragt en van alle zijden is een eenparige kreet opgegaan om u te zegenende kerk is op die stem herleefd. Nu wordt de kerk medegevoerd door een verschrikkelijken dwarlwinden wij dienaren des heiligdomswij hooren het weeklagen en het schreijen zijner zonen zonder hen te kun nen troosten, integendeel: zij vloeken ons, zij vloeken u, en misschien ook vloeken zij de moeder, die zij sidderend verlaten. U dan, wien zij in het bijzonder is toevertrouwdbevelen wij de kerk aan dat een woord van u hare tranen drooge en hare wonden heele, dat uw zegen de laatste hand legge aan de eenheid en onafhankelijkheid van Italië. Kroon op het kapitool den braafsten der KoningenVictor Emanuel. Dan zal uw naam gezegend zijnde kerk zal haren roem zien herleven, de vrede zal herleven in dat Italië, dat ook uw vaderland is. En regeert gij dan niet op een aard- schen troon, zoo zult gij een schoonerenroemrijker, het hoofd der kerk waardiger troon hebben, een troon van liefde in het hart van al uwe zonen." Een agent van politie te Luik heeft een jeugdigen jon gen reeds vroeger in handen der justitie geweestgearresteerd, ter zake van verschillende zonderlinge diefstallenhij sloop de kerken binnen brak de laden open die zich in de bid stoeltjes bevinden en nam de kerkboeken mede die er in waren. Hij had op deze wijze reeds een aardige collectie bijeen. In een onderhoudhetwelk Keizer Napoleon vóór om streeks een maand had met den heer Slidell, den gezant der Zuidelijke Confederatie van Noord-Amerikamoet Z. M. hem gezegd hebben dat, wanneer het Noorden binnen drie maan den geen zoo belangrijke voordeelen mogt hebben behaald, dat daardoor de overwinning aan zijn zijde genoegzaam ver zekerd ware, Frankrijk met Engeland in overleg zou treden om de oorlogvoerenden den vrede opteleggen. Wanneer nu de uit Amerika ontvangen tijdingen bevestigd worden, dan zijn zeker de kansen van het Noorden merkelijk gerezenen zij werden hier met bijzonder genoegen ontvangenwant de han del lijdt veel door de belemmering die thans wordt onder vonden. De Fransche handelaar is zeer voorzigtig, welligt te voorzigtighij produceert niet bovenmatig, en het is dan ook daaraan toeteschrijven datzoo de Amerikaansche crisis ten onzent al groote ongelegenheid heeft veroorzaakt, welke nog toenam door het gebrek aan voedingsmiddelenzij toch geen ontzettend groote onheilen bij ons na zich sleepte. De bur geroorlog in Amerika beperkt de ontwikkeling der fabricatie, maar verwoest die niet geheelof brengt ze niet zulke doode- lijke wonden toe als in Engeland. Men herinnert zich dat het arrest in zake Mirès bepaalt, dat de proceskosten komen ten laste van den staat. Die kos ten nu zijn verbazend groot. De expertise alleen heeft 22,000 frs. gekost. Het afschrift alleen van de stukken die Mirès heeft moeten doen vervaardigen voor zijn verdediging, heeft hem 7000 fr. gekost. Ofschoon nu de gerechtskosten door den staat moeten worden bestredenbeeft het van den aan geklaagde ruim 200,000 fr. gekost. Vele personen te Parijs volgen de gewoonte der Japan- sche ambassadeurs en eten thans raauwe vischdie in kleine stukjes wordt gesneden en met droog gekookte rijst en een piquante saus wordt gegeten. Iets, waarin men hen nog niet heeft kunnen navolgen, is het eten met twee stokjesin plaats van vork en lepel. Den 18den dezer is te Marseille overleden de reus Mur phy aan de gevolgen der kinderziekte, waardoor hij den 6den April na een voorstelling in den Chateau des Fleurs werd

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2