Het voorloopig rechterlijk onderzoek betrekkelijk den verschrikkelijken moord onlangs in de gemeente Asten ge pleegd, nadert zijn einde. Zooals bekend is wordt voor deze gruweldaad een 22jarig jongeling vervolgd, welke de misdaad beleden en reeds meermalen der justitie rekenschap zijner handelingen gegeven heeft. De zucht naar goud was in deze de voornaamste drijfveer. Wil men den jeugdigen misdadiger kennen, dan is de volgende karaktertrek voldoende, want hij stelt den inborst van den ellendeling in het volle licht. Toen hij namelijk op den noodlottigen morgen zijn ruim 7Ojarig slagtoffer alleen te huis aantrof, maakte hij haar, nadat hij het voorhanden zijnde geld bij zich gestoken had, kenbaar, dat zij onder zijn handen sterven moest. De ongelukkige vrouw, geen redmiddel ziende, smeekte slechts eenige oogen- blikken uitstelten einde te kunnen bidden. Dit stond hij baar toe. De vrouw wierp zich op de knieën en bragt een paar mi nuten in het gebed door. Gedurende dien tijd was hij een rustig toeschouwer gebleventoen maakte zich de hel van hem meester, hij bragt haar een paar hevige slagen met een tuijer hamer toe en nadat hij bemerkt had dat er nog eenige levensvonken in zijn offer overig waren sneed hij haar als het ware het hoofd van het ligchaam. 's Rijks middelen (hoofdsom en opcenten) hebben in de drie eerste maanden van 1862 opgebragt f 14,597,049,28i; zijnde 65,399,53^ boven de raming voor 1862 en ƒ519,307,50 boven de opbrengst in 1861. Den 3den der volgende maand zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar Rotterdam vertrekken een de tachement suppletietroepen van 150 onderofficieren en verdere manschappen, die denzelfden dag zullen embarqueren aan boord van het aldaar liggende schip Vier Gezusters, gezag voerder J. liik, ten einde met dien bodem naar Java te ver trekken; zijnde het bevel over gemeld detachement opgedra gen aan den lsten luit. J. P. M. Gevelaer van het 7de] reg. infanterie en als medegeleide de 2de luit. der inf., van het Oost-Indisch leger J. W. Bellaard, H. P. Roos en C. A. E Neeb. De 1ste luitenant Gevelaer zal, na volbragte missie, van Java naar Nederland terugkeeren. Vrijdag is op de groenmarkt te Arnhem door de politie, een boer bekeurd, die op een kleine partij aardappelen in zakken, niet minder dan bijna een half mud te kort kwam. Tevens zijn eenige maten in beslag genomen, waarop niet alleen de ijk ontbrak, maar die ook van losse bodems voor zien waren, en op lange na de maat niet inhielden. Te Schoonhoven had Dingsdag een treurig voorval plaats. Een vrouw, in de Veersteeg aldaar woonachtig, iets uit het raam willende werpen had het ongeluk haar evenwigt te verliezen en op de straat nedertestorten. Hoewel onmid- delijk geneeskundige hulp werd verleendvreest men voor haar leven. Wij vernemen, dat vier van de zes ouderlingen (zie ons vorig nommer), de heeren van Praag, van Witsenburg, Teng- bergen en de Geus, het beleefde verzoek des Kerkeraads heb ben aangenomen. Wat de twee andere, de heeren Hartevelt en Buttingha Wichers betreftvermoedt men dat de Kerke- raad niet zal berusten in een tusschentijds genomen ontslag zonder gegronde redenenen zich te dier zake alzoo wenden moet tot het classicaal bestuur. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 55°, des avonds te 8 uur 49°, te 10 uur 49°. Zaturdag morgen te 5 uur 49°, te 8 uur 55°, te 12 uur 62°, 's namiddags te 2 uur 60° en te 4 uur 58°. Buiteniandsch Nieuws. Den 14den dezer viel er te Turin zooveel sneeuw, dat alles daaronder bedekt werd. Tot dien dag had men zich daar in het heerlijkste lenteweder verheugd. De Gerichtshalle bevat het volgende omtrent een zon derling proces dezer dagen aangevangen tegen een der dag bladen te Weenen. De ambtenaren aan de spoorwegen aldaar verbonden hebben voor eenige dagen een bal gegevendat in het bedoelde blad was aangekondigd met de bijvoeging; «■muziek van den kapelmeester Strauss." Door een vergissing was in de bewuste aankondiging geplaatst: «muziek van den kapelmeester Hagen." Dewijl vele daardoor in de meening hadden verkeerd, dat niet het muziekcorps van Strauss zich op het bal zou doen hooren, waren verscheidene honderde entreebilletten aan de directie van het bal teruggezonden waardoor de kas een aanmerkelijke schade had geledenwelke men thans op het dagblad poogt te verhalen. Het plan is beraamd, om een gedenkteeken opterigten ter eere van von Beethoven te Heiligenstadthet lievelings oord van den beroemden componist. De beeldhouwer Ferkorn zal het standbeeld vervaardigen. De Japansche gezanten vingen Maandag morgen hunne rondwandeling door Parijs aan. Na de boulevards bezocht te hebbenbezigtigden zij de nieuwe halles met groote opmerk zaamheid, betuigden vervolgens hun verlangen om naar een boekverkooper gebragt te wordenen deden bij de heeren Delaroque een grooten aankoop van boeken plannen en kaar ten waarna de officieren des avonds een voordragt van den heer Hamilton bijwoonden. Dingsdag had het onderhoud des Ministers van Buitenlandsche Zaken met de hoofden van het gezantschap plaats. Des namiddags bezigtigden deze het mu seum der artillerie, waar zij door den generaal baron de La- hitte ontvangen werdenalles met de meeste naauwkeurigheid opnamen, en zich een denkbeeld van de verschillende soorten van wapenen trachtten te geven, waarbij de vervaardiging van getrokken loopen inzonderheid hunne aandacht bezig hield. Woensdag avond hebben zij in de Keizerlijke opera de voor stelling van Pierre de Médicisen Donderdag een voorstel ling in het Cirque Napoleon bijgewoond. Voor de koude die sedert eenige dagen te Parys heerschtzijn die aanzienlijke vreemdelingen uiterst gevoelig, waarom zij dan ook de groote stroohoeden, die zij tijdens hunne aankomst droegen, met groote kappendie tot aan de oogen nederhangenhebben verwis seld. De voornaamsten van hen zijn tegen den 23sten dezer bij den Minister van Buitenlandsche zaken ter maaltijd ge- noodigd. De heer Nadar heeft, zoowel in het gezantschaps- hötel als in zijn atelier, de hoofdenvoornaamste officieren en tolken van het gezantschap gephotographieerd. De heer de Trévise, zoon des secretaris van dien naam en medelid van het Fransch gezantschap naar Japan in 1858 was bij de voorstelling der gezantendie hij te Marseille ver welkomd had, aanwezig. Men merkte daarbij ook den heer de Baillieu opdie door den Minister van Buitenlandsche Zaken den gezanten gedurende hun verblijf in Frankrijk is toegevoegd, en den heer van der Voo, secretaris-tolk bij het Fransch consulaat te Rotterdam. Deze laatste las de Fransche vertaling voor der in het Japansch gehouden aanspraak van den eersten gezant aan den Keizer, en bragt insgelijks het Fransche antwoord des Keizers in het Nederduitsch aan een met die taal bekend lid van het gezantschap over, die daarop terstond in het Japansch antwoordde. De gezanten waren door het schoone uiterlijk der Keizerin zeer getroffenmaar zij wisten het decorum voortreffelijk te bewaren, zoodat op hun gelaat de verbazing over al het vreemde en luisterrijke dat hen omringde niet te lezen was. Het kostte de ceremoniemeesters moeite hen in de rijtuigen te doen stijgen, waarvan het schommelen hun eenige vrees scheen inteboezemen. De ceremoniemeesters moesten hen met de handen ondersteunenna hunne handschoenen te hebben uitgetrokken, waarvan de Japannezen zich niet bedienen, en onder het gebruik waarvan zij glimlachten. Donderdag 11. voormiddag heeft in een ijzergieterij te Priestfield nabij Wolverhampton een verschrikkelijk ongeluk plaats gegrepen. Terwijl namelijk de fabriek in vollen gang was, barstte plotseling een der stoomketels als met een don derslag en was het uitgestrekte gebouw in een puinhoop her schapen. Bij dit vreesselijk voorval hebben 19 arbeiders het leven verloren en 10 in meerdere of mindere matft verwon dingen bekomen. OFFICIEEL NIEUWS. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 12den April 1862. 1 wegens het visschen met schakels bij nacht zonder consent.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2