Buitenlandsch Nieuws. men uitiloegen. Daar de brand vooral den houtvoorraad had aangegrepen/, werd men in den omtrek met een vonkenregen overspat, en de gloed was zoo sterk dat men maatregelen van voorzorg moest nemen, om de huizen en heiningen aan den Stationsweg te beveiligen. Op dit oogenblik zijn de puinhoopen nog aan het smeulen en is de brandweer nog in beweging. Het zal wel onnoodig zijn te zeggendat er een talrijke volksmenigte op de been was. Dank zij echter de gepaste maat regelen die genomen werden, heerschte er overal de beste orde. Er waren een 200tal werklieden op de fabriek geplaatst, waarvan een groot deel vooreerst buiten werk zal zijn. Heeds heeft zich dan ook een commissiegevormd om de liefdadig heid der ingezetenen in te roepen voor zoo vele arbeidslieden die al hunne gereedschappen hebben verloren. Uit Zalt-Bommel meldt men, dat men aldaar is begon nen met het afbakenen van den spoorweg van Utrecht op 's Hertogenbosch. De werkzaamheden aan den spoorweg van Utrecht naar Zwolle zijn bij Harderwijk weer gestaakt, ten gevolge van den tegenstand van den eigenaar eens perceels- grond. Men verneemt dat met 1 Mei a. s. de zomerdienst op den Hollandschen ijzeren spoorweg een aanvang zal nemen. Tegen dien tijd zal de geheele spoorvernieuwing door hooge rails geschied zijn. Met genoegen zal het reizend publiek vernemen, dat, behalve de locaaltreinen tusschen Amsterdam- Haarlem en 's Gravenhage-Eotterdam dagelijks zes treinen tusschen Amsterdam en Rotterdam zullen loopenwaaronder twee sneltreinen. Naar men verneemt, zal de heer Nicaise de Keyzer, directeur der Academie te Antwerpen, de plegtige onthulling van het standbeeld van den beroemden Ary Scheffer, op den 8 Mei a. s. te Dordrecht, met zijn tegenwoordigheid vereeren, terwijl Mevr. Ristori, de begaafde tragédienne, voor het geval dat zij zelfs daarbij niet kan tegenwoordig zijn voornemens is iemand derwaarts te zendenom haar te vertegenwoordigen. Zekere t. W., te Arnhem, na Woensdag morgen te ver geefs beproefd te hebben zich door ophanging van het leven te beróoven, trachtte zich tegen den middag te verdrinken, waarin hij evenmin slaagde, daar hij spoedig uit de gracht, waarin hij zich had geworpen werd gered. Donderdag schijnt hij van zijn voornemen nog niet afgezien te hebben, zoodat men hem niet buiten opzigt kan laten. Ook hier speelt sterke drank weder de hoofdrol. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag de» namiddags te 5 uur 54', des avonds te 3 uur 46°, te 10 uur 46*. Vrijdag morgen te 5 uur 45°, te 8 uur 52°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 2 uur 57° en te 4 uur 55". Brieven uit Italië makenonder allerlei andere politieke combinatiën, van een nieuw plannetje gewag: de candidatuur van kardinaal Autonelli voor den troon van Pius IX, wieng gezondheid als met iederen dag schijnt aftenemen. Voor dat geval hoopt men reeds nu veel van de buigzaamheid en dub belhartigheid van dien kardinaal. Tevens meldt men, dat een groot aantal kiescollegien bet voornemen hebben om Mazzini tot afgevaardigde te benoemenom het Parlement langs dien weg te dwingen zich ernstig bezigtehouden met een terugroe ping van den banneling. Het behoeft naauwelijks herinnerd te worden hoe onaangenaam zulk een benoeming, en vooral een terugroeping, aan de Fransche Regering zouden zijnnog altijd drukt op Mazzini een bij verstek tegen hem uitgespro ken doodvonnis wegens deelname aan een aanslag op het leven van den tegenwoordigen Keizer. Tengevolge eener interpellatie van den heer Cbiesi aan den grootzegelbewaarder, heeft de senaat zijne goedkeuring gehecht aan de door het ministerie voorgestelde resoluties strekkende om de onroerende goederen, die in der tijd wegens politieke redenen door het vorige gouvernement van Modena in beslag waren genomen, aan de eigenaars terugtegeven. Men schat het aantal bisschoppendie te Rome ver wacht worden op 5 a 600, met de bijvoeging, dat ieder ten minste 100,000 fr. ter beschikking van den Paus zal stellen, hetgeen een bedrag van 50 a 60 millioen zou uitmaken het geen wel wat overdreven voorkomt. Indien ieder bisschop een vierde van die som medebrengt, ontvangt de paus nog een aanzienlijke |somnamelijk 15 millioen. In de nabijheid van een militaire kazerne te Palermo zijn drie folteringiwerktuigen gevonden nl. een zwijgkapeen vuurstoel en een voetbrander. De kap bestaat uit twee koperen ringenwaarvan de een om het voorhoofdde ander om het aangezigt gaat. De vuurstoel bestaat uit koper; het slagtoffer werd er ter dege in bevestigdde leuning en zitting zijn, dubbelzoodat er gloeijende ijzeren platen tusschen kunnen worden gebragt. De voetbrander heeft de vorm eener doos. De koperen zool is, gelijk het gansche werktuig, dubbel, zoo dat er een vuurtje in kan gestookt worden. De officiële berigten uit Griekenland van de Engelsche en Fransche agenten moeten zeer ongunstig luiden voor de Grieksche dynastie, niet alleen ten aanzien van den opstand maar ook betreffende de algemeene stemming in het land. De regering is voorts in groote geldelijke verlegenheid; zij heeft voor eenigen tijd twee millioen ter leen ontvangen van de bank, doch deze zijn reeds besteed en de bank weigert thans nieuwe voorschotten te doen. Op het voorbeeld der Universiteiten van Berlijn en Bonn, hebben verscheiden hoogleeraren der Universiteit van Halle, en daaronder de oudste en voornaamsten, den Minister van Eeredienst en Onderwijs een verklaring toegezondenin welke zij, tegenover de ministerieele circulaire wegens de verkiezin gen, de vrijheid der overtuiging en des gewetens bij die ver kiezingen in bescherming nemen. Tot de vele bewijzen der heerschende geestdrift voor het aanstaande verkiezingswerk behoort ook, dat de leden van meer dan 200 firma's te Berlijn, van 73 te Koningsbergen, van 17 te Thorn en vele fabriekanten in de nabijheid dier hoofdstadverklaard hebben zich niet naar de Leipziger mis te zullen begeven, voor dat de verkiezingen zouden zijn afgeloopen. De paardenmarkt, die in de vorige week te Frankfort werd gehoudenwas ruim voorzien en werd door vele koo- pers uit Zwitserland, Frankrijk, de Nederlanden en Engeland bezocht. De onlangs in Portugal plaats gehad hebbende verkoop van kloostereigendommen heeft zeer veel opgebragt. Volgens berigten uit Kassei, heeft de Keurvorst bevolen dat voortaan alle ambtenaren en door den Staat bezoldigden die verhooging van tractement krijgenhem daarvoor in per soon moeten komen bedanken. - Men verzekertdat de commissie voor den bouw der Antwerpsche beurs het plan van den heer Schudde behoudens eenige wijziging heeft aangenomen. Koning Leopold heeft Zondag 11. aan de Nederlandsche gezant te Brussel te kennen gegeven, dat hij besloten heeft dit jaar nog het bezoek te beantwoorden van Z. M. Koning Willem III. Men verzekert, dat Keizer Napoleon ook den Belgischen Koning zou bezoekenin geval hij een zamenkomst met den Koning van Pruissen in de Rijnprovinciën had. Ruim 2000 Gentsche werklieden, die zonder werk zijn, hebben zich doen inschrijven om aan de vestingwerken van Antwerpen te arbeiden. Niettegenstaande men meldt, dat de Koningin der Ne derlanden Dingsdag a. s. te Parijs zal aankomenzal zulks eerst den 24sten plaats hebben. H. M. zal tot den 8sten Mei in Frankrijk vertoeven en haren intrek in het pavilion Marsan nemen. De groote toebereidselendie te Fontainebleau worden gemaakt, doen onderstellen, dat H. M. en het Keizerlijk ge zin daar eenige dagen zullen doorbrengengelijk aanvankelijk was bepaald. Men verzekert dat het totaal bedrag der inschrijvingen voor den St. Pieterspenning in de diocese Lyon 900,000 fr. beloopt, terwijl de inschrijvingen ten behoeve der arbeiders zonder werk niet meer hebben kunnen opbrengen dan een derde van die som, nl. 500,000 fr. Bij de behandeling der zaak van den heer Mirès te Douai heeft zich bij vernieuwing een incident voorgedaan. De verdedigers, herhaaldelijk door den beklaagde in de rede gevallen, omdat deze de questie ten principale nog niet wenscht

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2