IV». 660. Vrijdag 18 April. Binnenlandsch Nieuws. LEID8CH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor. Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts Spoortreinen van Leiden naar '«Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. ïfaar Haa. lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u v Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2p u.t de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.4a 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triest, 7 en 23over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester dagelgks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens vau 910 uur, Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelgks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acuijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks vau 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft aan den heer A. S. Loisel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van ontvanger der directe belastingen en accijnssn te Valkenburg c. a., behou dens aanspraak op pensioen. Uit Zwolle wordt berigt, dat Z. M. de Koning aldaar Woensdag avond tegen zes ure aan het Kater veer wordt ver wacht en bij HD. commissaris in de provincie Overijssel zijn intrek zal nementerwijl die avond aldaar door de gezaraent- lijke industrieeleh van Zwolle een serenade zal worden gebragt. Den volgenden dag zal de commissaris des Konings en Vrijdag het gemeentebestuur Z. M. een diner aanbieden, ter wijl Woensdag in het Odeon het Oratorium de Schepping van Haydn zal worden uitgevoerd, waartoe mevr. Offermans van Hove hare medewerking heeft toegezegd. Vrijdag avond is er algemeene illuminatie en Zaturdag avond balein het Odeon te geven van Stadswege. Z. M. de Koning zal van Zwolle naar Deventer, Almelo en Enschedé vertrekken. Naar men verneemt, zal H. M. de Koningin bij gelegen heid van Hoogstderzelver reize naar Parijsop den 23sten dezer, vergezeld worden door mevr. de Douairière A. van der Oudermeulen, grootmeesteres van H. M.. mevr. de baronnes E. W. A. van Pabst van Bingerdeneerste hofdame, graaf van Eandwijckgrootmeester, baron van Hardenbroek van 's Heeraartsbergkamerheer, Staatsraad W. von Weckherlin, Secretaris van H. M. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 20 tegen 14 stemmen verworpen een voorstel van den heer Mr. H.J. Koenen, strekkende, om den duur der Amsterdamsche ker mis zóó te beperkendat daar alleen gedurende ééne week (de laatste der gewone twee weken) de kermis gehouden wordt. Dat voorstel werd bestredenop grond dat door inkrimping de bestaande uitspattingen niet zullen worden voorkomen, maar slecht.3 in die ééne week worden geconcentreerd en de meer onschuldige vermaken verdrongen. Anderen waren voor de geheele afschaffing en tegen het nemen van zulk een palliatief. Weder anderen begrepen, dat noch door inkrimping, noch door afschaffing de zeden van het volk zullen worden veran derd men zal toch kermis houdenwanneer die dagen daar zijn; tot bewijs strekt de Hartjesdag, hier schiet het open haar gezag te kort. De derde week van kermis is nog niet onder het volk vergeten en wanneer nu ook al in die tweede week de tapperijen zullen worden geslotenop den gewonen tijd, zal men zich alsdan wel vóór den sluitingstijd voorzien en op straat zal plaats hebben, wat nu nog binnen de muren blijft besloten. De burgemeester bestreed mede het voorstel en beamende de gronden, die door velen zijn aangevoerd, bragt hij nog in beschouwing de nadecleu die daardoor velen zouden lijden, terwijl hij overigens wijst op de weinige gele genheid die voor het volk openstaat, om zich te vermaken, in verhouding tot die voor de meer gegoeden die meer ge legenheid voor hunne uitspattingen hebben, die even erg zijn en meer worden bedekt. Hij gelooft, dat het eenige middel, om de kermis afgeschaft te krijgen, daarin bestaat, dat' op de zedelijkheid en de beschaving van het volk meer wordt, gewerkt. De gemeenteraad van Arnhem heeft besloten, dat op de openbare gemeentescholen zullen worden aangeschaft de school banken en tafeltjes, vervaardigd in de fabriek van den heer van den Wall Bake te Utrecht. Te Jelsum is een kind van ongeveer 5 jaren verdron ken. Het was zijn broeder gevolgd, terwijl deze naar school ging, en schijnt bij den terugkeer naar de ouderlijke woning in een sloot te zijn gevallen, welk ongeval door niemand werd opgemerkt. In een tijddat de behoefte aan een wetenschappelijke opleiding en vorming van de verschillende takken van indus trie zich meer en meer doet gevoelen moeten de gelegenhe den tot onderwijs ook toenemen en naar mate die noodza kelijkheid tot beoefening van die wetenschappen tot dit doel wordt erkend moet de boekhandel gereed zijn daartoe ge schikte leer- en handboekeu te leveren. Die geschriften even wel vereischen veel meer dan een blootestreng wetenschap pelijke strekking; zij behooren in verband te staan tot het doel en het is niet gemakkelijk de taak om de wetenschap op een zoodanige populaire wijze voortedragen dat het gebruik van die werken geschikt zij voor het bepaalde doel namelijk voor industriescholen.' De heeren Pimentel en Nievergeld te 's Gravenhage hebbea het plan opgevat tot de uitgave eener verzameling van leer-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1