Buitenlandsch Nieuws. bestreden en bet vonnis der Leidsche Rechtbank verdedigd, concluderende tot bevestiging van het vonnis en tot veroor deeling van den appellant. Na repliek van Mr. D. van Raalte heeft het Hof in deze zaak dadelijk uitspraak gedaan en met aanneming der verdedigingsmiddelen door den verdediger voor gedragen het vonnis der Rechtbank vernietigd en den appellant van beide beschuldigingen vrijgesproken. Uit St. Mara in Luxemburg wordt berigtdat aldaar een jongman van 27 jaar een aanslag heeft gepleegd op de eerbaarheid eener arme vrouw van 76 jaar. De schuldige is in hechtenis genomen en heeft dadelijk zijn misdadig opzet beleden. Naar men verneemt zal het Italiaansch operagezelschap van Amsterdam in de volgende week te 's Hage weder een voorstelling geven. Men verzekert dat de opera Lucia de Lammermoor zal worden opgevoerd. Dr. A. PiersonWalsch predikant te Rotterdam heeft het beroep van den Algemeeuen Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier niet aangenomen. Aangaande het Zondag avond in de Stads-Gehoorzaal door het Italiaansche gezelschap van M. E. Merellionder medewerking van mej. Adelina Pattigegeven concert wordt ons medegedeeld dat de zaal smaakvol was opgesierd met bloemen en drape- rienwaaronder de Italiaansche kleuren waren gestrengeld. De zaal was goed bezet, ook met familien uit omliggende gemeentens. Van de 12 nommers, waaruit het programma be stond waren 3, waarin mej. Patti haar kunsttalent deed hoorenterwijl een 3de of laatste nommer dat talent op het heerlijkst deed uitkomen. Een fanfare kondigde haar optreden aan en een regen van bouquetten, die haar als overstroomde, gaf getuigenis van de hooge mate van verrukking, die haar zang bewerkte. Het accompagnement der zangstukken geschiedde op de piano. Hoe verrukkelijk schoon ookkunstkenners kon den niet instemmen met het oordeelover het talent der zangeres geveld, dat overdreven scheen, bij vergelijking met de talenten van andere beroemde zangeressen; maar er wa» toch een verbazend verschil met de melodiën, die gedurende den avond langs de Breedestraat werden gehoord en voor dit maal uitbundig waren. Een eerewacht geleidde de zangeres naar het hoteldat haar tot verblijf zou strekken; een serenade na den afloop van het concert aldaar gebragt, uitgevoerd door de muziek der Leidsche schutterijdeed haar op nieuw hulde. De eervolle begeleiding tot het station van den Hollandschen Spoorweg, door een deftig gekleedde eerewacht te paard voor en achter het rijtuig, waarin Signora Patti gezeten was, met de muziek van de Leidsche Schutterij gaf het doorslaand bewijsop welke wijze de kunst binnen Leiden wordt gewaardeerd. De HH. Dros en Gebr. Tieleman zeepzieders te Leiden hebben een adres ingezonden aan den nieuwen Minister van Einantien, waarbij zij nog eenmaal een poging wagen om opheffing te verkrijgen van de belasting op de zeep. Zij be- toogen daarin op een allezins overtuigende wijze, dat de ac cijns op de zeep schadelijk voor de ontwikkeling der nijver heid, onbillijk jegens de fabrijkauten is en geen plaats meer mag innemen in welk belastingstelsel het ook zij. Zoo wij over meer plaatsruimte konden beschikken deelden wij dat adres in zijn geheel mede, omdat wat daarin gezegd wordt van uitgebreider toepassing en algemeen belang ons toeschijnt. De voordragt van drie kandidaten in ons vorig nommer medegedeeld, betrof de benoeming van een kantonrechter te Alphen en niet die van Woerden. Aan het algemeen Overzigt van de Java-Bode wordt het volgende ontleend Bij het vertrek der laatste mail van hier naar het moeder land koesterden wij de hoop, dat wij met de volgende gele genheid in staat zouden zijn den afloop te berigten eener gewigtige gebeurtenisdie toenmaals allen '.bezig hield en ook thans nog dikwerf wordt besproken. Wij bedoelen het voor gevallene met Hidaijat. Het doet ons leed, thans te moeten zeggen dat er tot op dezen oogenblik niet naders is bekend geworden omtrent zijn onderwerping. Naar het. oordeel van velen heeft hij een voortreffelijke comedie gespeeld, waarvan het rekest der hadji's om hem daar te houden, aan de eene, 'en zijne proclamatie aan de opstandelingen j overal verspreid ter Zuid- en Oostkust Vftn Borneowaarin hij hen onder be dreiging van verschrikkelijke vervloekingen tot onderwerping aan hun Souverein, het Nederlandsch Gouvernement, aan spoort, aan de andere zijde de bewijzen zijn. Wij durven ge rust zeggen, dat dit het algemeen gevoelen is. Slechts enke len zijn er die de onderwerping van Hidaijat voor gemeend houden, even als die van Demang Lehman, aan wiens op rechtheid de algemeene opinie ook nog steeds blijft twijfelen. Vox populi vox Dei: toch hoopen wij dat deze spreuk dit maal blijke onjuist te zijn, maar wij vreezen er voor. Ten gevolge van een en ander wint dan ook de meening meer en meer velddat het volstrekt noodig is onze troepen- magt aldaar aanzienlijk te vermeerderenopdat er sterke mobiele kolonnes geformeerd kunnen worden om het land in alle rigtingen te doorkruisen, zonder de bezetting onzer ben- tings - reeds zwak genoeg - te verminderen. Is de beschou wing van den Maleijer, zoo als die gevonden wordt in een stuk getiteld: »Banjermassing op 1 Januarij 1862," in de Soerabaijasche Courant voorkomende, juist, waaraan wij en velen met ons niet twijfelendan blijkt daaruit zoo overtui gend mogelijk, met welk een in alle opzigten gevaarlijken vijand wij te doen hebbenen hoeveel krachtsontwikkeling gepaard met de uiterste omzigtigheidgehuwd aan het grootst mogelijk, doch zorgvuldig verborgen wantrouwen, er vereischt wordt om het bloedig drama te voeren tot een spoedige en vreedzame ontknooping. Mogten zich hiervan weldra sympto men opdoen Verder leest men in de Java-Bode: Zoo als wij reeds hebben vermeld beeft Hidaijat niet alleen ootmoedig om vergiffenis gevraagd bij zijne onderwerping, maar heeft dit openlijk in een groote vergadering, waar alle hoofden en priesters vereenigd waren, herhaald (30 Januarij) en te gelijk een manifest aan de bevolking voorgelezenwaarin hij, zijn schuld erkennende, haar tot onderwerping aanharen Souverein, het Gouvernement van Nederlandsch-Indie, aan maande. Dat manifest is overal verkondigd. Wat nu betreft zijn terugkeeren naar den wal, toen hij reeds eenmaal geëmbar keerd was, zoo moet deze daad zijnerzijds geheel worden toe geschreven aan zijn overtuiging, dat de geestdrijverij zoo ten top zou zijn gevoerd gewordendat hij voor de gruwelen die hij zich daarvan voorspiegelde is teruggedeinsd. Hij blijft verklarendat hij voor zich zeer genegen is naar Java te gaan, doch dat hij te sterk bewaakt wordt om te kunnen vertrekken, zonder de gemoederen tot een uitbarsting van razernij te zien overslaan. Hij spreekt en handelt zoo het schijnt oprecht, en belooft dat hij, niets anders wenschende dan als een vergeten burger te leven, het Gouvernement trouw wil blijven. De oud-resident Verspeyck heeft dus besloten aan dezen aandrang gevolg te geven en zoo zal dus Hidaijat zoo verre wij geloovennog niet zoo spoedig in ons mid den zijn. De expeditie naar Koetei is onverrigter zake teruggekomen niet alleen, maar heeft van de 100 man waaruit die bestond, 60 berrie-berrielijders teruggebragt. De adsistent-resident van Saparoea is met een stoom schip naar de zuidkust van Ceram vertrokken, van waar onrustbarende berigten waren ontvangen. Zelfs heeft een kam» pongshoofd van de vroeger oproerige negerij Waisamoe den wensch te kennen gegeven om in onderwerping te komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 40', des avonds te 8 uur 38°, te 10 uur 35". Zondag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 38°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 46° te 5 uur 43° te 8 uur 39°, te 10 uur 41°. Maandag morgen te 5 uur 35° te 8 uur 41°, te 12 uur 46°, 's namiddags te 2 uur 47 en te 4 uur 41°. In het Zwitsersche kanton Zug is zekere Jean Gerard schuldig verklaard aan diefstal van een kat, aan doodslag van dat dier, en aan de misdaad dat beest te hebben opgegeten. Hij is te dier zake veroordeeld geworden 1°. tot betaling der kosten van zijn preventieve gevangenschap, 2Ö. i

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2