Buitenlandsch Nieuws. De laatste gedeelten der steigers langs de twee eerste Promotiën aan de Leidsche Hoogeschool. hij de wonden der Leidsche Hervormde gemeente te ontdek ken en te peilen. De thans bestaande Vereeniging: /-Tot heil der armen" was daarvan de vrucht en, ofschoon hare geschie denis op menige bladzijden getuigt van tegenwerking en soms heftigen tegenstanddie niet zelden kracht ontleende van de neiging om den vrede te bewaren, ook met opoffering van eigen overtuiging, toch staat die Vereeniging in hetgeen zij deed en leedverrigtte en stichttebouwde en sloopteals een gedenkteeken- van hetgeen het geloof vermagal staat het soms in zijn begin alleen. Wat vooral niet mag worden over het hoofd geziende 25jarige dienst van Ds. Tichler is niet bezoedeld door onverdraagzaamheid of door eenige daaddie, wat zoozeer aan de orde iszich kenmerkte door gebrek aan eerbied voor het recht der gemeentedat op behoud van haar eigenaardig karakter aanspraak maken kan zonder onderwer ping aan menschelijk gezag geëischt 't zij door de weten schap, 't zij door kerkvergaderingen, 't zij door eene of an dere rigting. 't Is goeddat uit den boezem der gemeente een blijk van oprechte belangstelling gegeven worde in hetgeen den 16den April 1862 op dit punt in herinnering brengt. Een scherpe lijn scheidt nog altijd den kerkeraad van de gemeente af, zoolang nog de uitoefening van het sedert 10 jaren erkend en beschreven- recht der gemeenteom rechtstreeks hare kerkeraadsleden te kiezen, wordt vertraagd en onthouden. Wat de kerkeraad doet namens de gemeente is nimmer te beschouwen als een daad van de gemeente zelve, 't Blijft een pligtpleging zonder beteekenis, wanneer de kerkeraad van zijn belangstelling doet blijken. Van veel meer waarde is het hulde betoon der gemeente. Moge hem die ten deel vallen! Zondag te een ure zal een eerewacht uit het Studen- tenkorp» der Leidsche Hoogeschool Signora Patti aan het Station van den Holl. Spoorweg plegtstatig ontvangen en naar het. Hotel Verhaaff begeleiden en Maandag haar weder van daar afhalen, om met de beurstrein naar Amsterdam te vertrekken. Door den Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indie zijn benoemd tot adsistent-resident der Lima Poeloe Kotta's (residentie Padangsche bovenlanden) de controleur der 1ste kl. bij het binnenlandsch bestuur in de residentie Palembang A. Pruys van der Hoeven. Overgeplaatst naar Soerabaya de ingenieur 3de klasse Jhr. S. H. van der Does de Bije, om werkzaam te zijn onder de bevelen van den eerstaanwezenden ingenieur en naar Padang de adsp.-ingenieur Dr. G. Uylenbroekte Batavia. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 44-°, des avonds te 3 uur 43°, te 10 uur 42°. Zaturdag morgen te 5 uur 34°, te 8 uur 38', te 12 uur 40°, 's namiddags te 2 uur 42° en te 4 uur 40°. Men beweert, dat de Italiaansche regering zich in voort durende geldverlegenheid bevindt. Een hoofdaanleiding daar toe zijn de zwarighedenwaarmede het innen der belastingen in het Napelsche gepaard gaat. Men verwacht, dat de Onderkoning van Egypte eerst daags Italië bezoeken en Koning Victor Emanuel te Napels zal ontmoeten. De bekende pater Passaglia heeft aan de Italiaansche geestelijkheid een circulaire doen toekomen waarin deze uit- noodigd wordt om zich tegen het wereldlijklijk gezag van den H. Stoel te verklaren. In een adres, door de geestelijkheid van Sempio aan den Paus gezondendoor den Groot-Vicaris der kathedrale kerk en 50 geestelijken onderteekendkomt de volgende vol zin voor: »Het behage U, o Heilige Vader! in uwe evange lische wijsheid, vrijwillig en roemrijk, onder eervolle voor waarden, ter wille der Katholieke eenheid en van het heil der natie, afstand te doen van een wereldschenbroozen en vermolmden scepter, dien gij zonder groote benadeeling der godsdienstbelangen, zonder schennis der Evangelische roe ping, zonder den volkomen ondergang van ons Italië, niet janger in rust en vrede kunt behouden.1' wanden aan de noordzijde van den Dom te Keulenonmid- delijk naast den westelijken torenzijn dezer dagen wegge ruimd waardoor men voor de eerste maal gelegenheid had te oordeelen over den indrukdien de voltooide kerk op de aanschouwers zal maken. De kolommenbouw aan beide zijden van het schip der kerk nadert zijn voltooijing en binnen eenige weken zullen de werkzaamheden zoover gevorderd zijn, dat men kan overgaan tot de overwelving van het groote middenschip. Te Luik is dezer dagen in de fabriek der HH. Tilkin en Co., werktuigkundigen, de stoomketel gesprongen, terwijl al de werklieden, nagenoeg 100 in getal, aan het werk wa ren. De ontploffing was vreeselijk en heeft de treurigste ge volgen gehadeen twaalftal arbeiders is ernstig gewond door den stoom of door de stukken der machine. Twee hunner zijn reeds overleden. Een verkeert nog in zorgelijken toestand. De echtgenoot van den Heer Tilkin, die ook gewond werd. bevindt zich iets beter. De ontploffing werd op verren afstand gehoord en haar uitwerking werd op meer dan 20 minuten van de plaats des ongeluks gevoeld. De vensters vlogen op als door den druk van een orkaan. In een nabij de fabriek gelegen huis zijn al de glasruiten gebroken en het porcelein verbrijzeld. De heer Bégnier Poncelet een locomobile ter beschikking van de heeren Tilkin en Co. gesteld hebbende, zullen de' werkzaamheden spoedig kunnen worden hervat. Men heeft reeds een begin gemaakt met de opruiming van het puin. Sommigen schrijven de oorzaak van het ongeluk daaraan toe, dat daags te voren een nieuwe machinist was aangesteld, die met den gang der machine nog niet goed bekend was. Dit gerucht echter vereischt nadere bevestiging. Volgens den Morning Post zal Prins Napoleon om streeks 12- April naar Londen komen. Ook gelooft men alge meen dat de Keizer en de Keizerin met den troonerfgenaam tijdens de tentoonstelling Engeland zullen bezoeken. Men schrijft uit Parijs De preek, door pater Minjard te Bordeaux gehouden, heeft veel sensatie gemaakt. Deze priester is een talentvol redenaar; bij wijlen spreekt hij hevig, nu en dan zelfs is hij triviaal, maar ook dikwerf bewijst hij groote redenaarsgaven te bezitten. Ik meen reden te hebben om te gelooven dat het preeken te Parijs hem verboden is, omdat men zijn excen trieke invallen duchtte. Men verhaalde dezer dagen dat de prefect van de Gironde, bij het optreden van Minjard een stenograaf aan den voet van den preekstoel geplaatst had. Dit was den redenaar ter oore gekomen. Nu kwam ongeluk kig ten gevolge van een toevallige omstandigheiddie steno graaf eerst in de kerk toen de priester reeds bijna op de helft van zijn preek was. Later dit vernemende, heeft Minjard aan den prefect het voorstel gedaan, om het ontbrekende uit zijn schets te doen aanvullen, onder voorwaarde echter, dat het gestenografeerde door hem gelezen zou mogen worden opdat hij zich overtuigen kondat zijn woorden niet verminkt waren of verdaaid. Aan die voorwaarde is voldaan en 't stuk in zijn oorspronkelijken vorm, naar den Minister van Eere- dienst ter kennisneming verzonden. Men zegt dat die preek tintelt, van geest en leven; er moet een phrese in voorkomen, waarin over de heerschappij van den geest des kwaads sprake isen deze schijnt gevolgd te worden door een anderewaarin de almagt van de Caesars dezer aarde wordt behandeld, aan welke Caesars wordt voorspeld, dat zij op hunne troonen zul len sidderen, wanneer de hand der Goddelijke rechtvaardig heid op hen zal nederdalen. Maar dat alles moet zoo fijn en behendig ingekleed zijn, dat daaruit in het minst geen aanleiding kan genomen worden, om den spreker te kunnen vervolgen. 11 April. - In de rechten de heer H. E. Moltzer, van Wassenaar, met een academisch proefschrift getiteld: de Ra- tïone qua ex auctoritate Alarici II Regis VisigothorumGaji institutionum commentarii in epitomen redacti sunten in de letteren en wijsbegeerte, met een academisch proefschrift, ge titeld: Geschiedenis van het wereldlijk tooneel in Nederland gedurende de middeleeuwen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2