Buiteniandsch Nieuws. geven van de bevalling hunner vrouwen, die bijna gelijktijdig had plaats gehad. P. ontmoette W. en gingen beiden tot L., die hen tegen kwam. -Vele voorname landbouwers in ons land hebben het voornemen aan den dag gelegdom zich te vereenigen op het in Junij aanstaande te houden Landhuishoudkundig congres te Middelburg en van daar gezamenlijk over Vlissingen naar Londen te reizen tot bezigtiging van de Landbouwtentoon stelling, die aldaar den 23sten Julij aanstaande zal worden geopend. Dezer dagen is te Oudshoorn in den ouderdom van 102 jaren en 7 maanden overleden, Marijtje Kuipers, nalatende 9 kinderen26 kleinkinderen en 14 achterkleinkinderen. Zes dagen voor haar dood heeft zij met 2 harer kinderen nog bijna anderhalf uur gewandeld; zij kon zich beroemen nooit een bril gebruikt te hebben en las nog met bloote oog de brieven, die zij van tijd tot tijd ontving. Uit Almelo wordt gemelddat de deelhebbers in de Enschedésche katoenspinnerij hebben beslotenom die fabriek, welke nog in werking was, te doen stilstaan. Aan de werk lieden is medegedeelddat zij Zaturdag aanstaande zullen gedaan krijgen. Dingsdag avond hield de heer E. Douwes Dekker van Amsterdam in de Stads-gehoorzaal voor een buitengewoon talrijk gehoor een rede, waarvan het hoogst gewaagd en on begonnen zou zijn een zelfs flaauwe schets te geven omdat zooveel en zoo velerlei schoons en goeds in een smaakvolle ordeloos heid vermengd was met uitboezemingen en beschouwingen, die het godsdienstig gevoel onaangenaam troffen en door het aanroeren van teedere punten werkelijk kwetsten ook hendie aan geen vormen hechten. Ingekleed in eene vertelling, werd de godsdienst van het goede op een onnavolgbare wijze, zoo als zij kiest het wezen boven eiken vorm, als de eenige ware godsdienst voorgesteld. Een vreemdeling gaat aan boord van het vaartuig la Sainte Vierge, dat te Marseille ter reede ligt, om naar Genua te stevenen. De kapiteinsvrouw komt met een zuigeling aan boord; de vreemdeling bedekt haar ontbloote borst ter beschutting tegen de felle koude wind. Een monnik wordt met een sloep aangebragt, maar bij het beklimmen van het vaartuig doet hij een mistred en wordt door den vreemdeling uit het gevaar gered en behouden aan boord geholpen. Een jeugdig echtpaar van een welvarend voorkomen, maar dat door een sober middagmaal zijn hulpbe hoevenden toestand openbaartwordt op kersen door den vreem deling onthaald. En steeds allen met liefde bejegenende, staat de vreemdeling zijn slaapplaatsen af aan monnik en echtpaar; en dat alles ofschoon hij niet bidt, noch aan God en de H. Maagd Maria gelooft. De godsdienst van het goede is de eenige ware, onder welke vormen zij zich bedekt en vertoont, ook en Zelfs bij uitnemendheid in een godloochenaar. En nu de indruk der schoone woorden? Zij verschilt bij hen, die nooit iets van Multatuli lazenbij hendie hem kennen en bij hen, die zijn levensgeschiedenis weten, zijn beginselen ontdekten en zijn treurig levenslot bejammeren. Het gebed van een ongeloovige wa3 het zijne; het slot van het eerste deel, waarop een pauze volgde, herinnerde aan den Mephi- stophiles van Göethe. Indrukken van buiten, levenservaringen van vroegeren en lateren tijd, omstandigheden waarin hij verkeert, werken op zijn hart, en wat hij geeft, is daarvan de vrucht, het resultaat van de werking der hartstogten; die het gemis aan zelfkennis kwalijk verbergen kunnen. De moraal stemt overeen met de spreuk der ouden: #ken u zeiven." Het gevoel is geen kenbron der waarheidmaar leidt tot sophistery. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 61°, des avonds te 3 uur 56°, te 10 uur 54°. Donderdag morgen te 5 uur 44°, te 8 uur 61°, te 12 uur 57°, 's namiddags te 2 uur 52° en te 4 uur 52°. Het is zeker, dat de krachten van Paus Pius IX snel afnemen en dat de geneesheeren tengevolge van deze om standigheid verklaard hebbendat het voor een operatie te laat ie. De wond aan den voet heeft zich gesloten en het leven van den Paus verkeert daardoor in gevaar. Te Aurich in Hannover zal een gesticht worden gebouwd voor ongehuwde dochters van gewezen ambtenarenwaartoe bestemd is een legaat van zekere mevr. Sethe. Behalve kost en inwoning ontvangen die dames aldaar een jaarlijksche toelage van f 540, zoodat de veronderstelling niet al te gewaagd is, dat menigeen het aldaar beter zal hebben dan in het ouder lijk huis. Vier en veertig professoren der Universiteit te Bonn heb ben schriftelijk geprotesteerd tegen een beperking der kiesvrij- heidzoo als uit de circulaire van den Minister noodzakelijk volgen moet. Sedert geruimen tijd is de stad Parijs het tooneel niet geweest van een zoo groot aantal verhuizingenals 11. Maan dag (den 7den April is de gewone verhuisdag voor personen van den minderen stand) het geval was. Het schouwspel maakte meer den indruk eener algemeene verhuizing of emi gratie dan van een gewone verplaatsing van domicilie binnen den omtrek derzelfde stad. Het Japansche gezantschap is te Parijs afgestapt in het hotel Belvedere, waar ten vorigen jare ook de Siamezen hun intrek hebben genomen. Te Bouaan hebben twee notarisklerkjes, oud 15 en 12 jaren, twist gekregen, welke een noodlottig einde had. De oudste, niet een van de snuggerste, was op den lsten April door eenige kameraadjes om April-boodschapjes gezonden waarover hij korrelig van humeur, inwendig zeer vertoornd was. Den volgenden morgen komt hem zijn jongere collega tegen en begint hem te plagen, dat men hem zoo beet gehad had. Daarop onstaat twist en een vechtpartij, waarbij de jongste niet de minste klappen kreeg. Daarover gebelgdtrekt hij zijn pennemesje en brengt zijn tegenpartij een steek toe. Deze verbleekt, zakt ineen en was een lijk. De jeugdige moor denaar staat verstomd tegenover zijn slagtoffer en neemt ver volgens de vlugt. Later op den dag is hij door de politie bij een zuster van hem gevonden. Het mes was tusschen twee ribben doorgegaan en had onmiddelijk het hart geraakt. Blijkens de laatst ontvangen Amerikaansche berigten, bevond de bekende paardentemmer Rarey zich te Havana. OFFICIEEL NIEUWS. Burgerlijken Stand te Leidenvan 3 tot en met 9 April 1862. Bevallen: C. J. de Bolster, geb. Bonte, D. - M. Ver- lind, geb. Kortijn, Z. - S. M. Bernardgeb. van NieropZ. - W. C. van Kerkhof, geb. van der ZonD. - E. de Nobel, geb. de Koning, D. - M. van den Bosch, geb. van der Lar ken, Z. - G. Houps, geb. Sloos, Z. - A. M. van Bergen en Henegouwen, geb. Kohlbeck, D. - G. Langerveldgeb. Schel lingerhout, Z. - M. van Veen, geb. Alberse, Z. - M. Har- land geb. Ruiter, D. - M. S. Kwaadgrasgeb. Sleijser, Z. - C. Leugering, geb du Pree, D. levenl. - J. Snijders, D. - J. H. Verhaar, geb. Welter, D. - E. Bronsgeest, geb. van der Plas, Z. J- A. Slok, geb. Bonda, Z. - W. Hazelhorst, geb. Nieuwenhuyzen, D. - J. Guleygeb. Verkooren, D. - M. J. Tendeloo, D. - P. C. Tegelaar, geb. Haasbeek, Z.- E. Duyverman geb. Raar, D. - M. Duyverman geb. Bolstier Z. - H. Tegelaar, geb. den Os, D. - J. Martijn, geb. Kra mers, D. tweel. - E. Spaanderman, geb. Brokkaar, Z. - G. Paters, geb. Berckenkamp, D. - C. J. F. van Berkel, geb. Hannaart, Z. - M. A. Dee, geb. Harms, D. - C. Honsbeek, geb. Ederzeel, D. - J. M. Nicolaï, geb. Leeflang, D. - E. Leemans, geb. Blanschee, D. - M. van der Veer, Z. - J. Hannaart, geb. van den Burg, Z. - J. J. Jansen, geb. van den Enden, Z. - J. Kerkvliet, geb. van der Meel, Z. - J. Beltman, geb. van den Boogert, Z. - M. P. de Koning, geb. van LeeuwenD. - J. Pelgeb. KeijZ. - H. van Zadelhof, D. behuwd: H. J. Boolé, jm. en J. G. van Os, jd. - D. Sluymer, jm. en W. Paats, jd. - C. Springer, jm. en P. En- gelbregtjd. Overleden: A. J. C. Domis, 23 j. - J. Ramak D. 2 j.- J. C. Gros, D. 4 d. - M. van Tongeren, D. 2 d. - E. Lon gepee, geb. Slingerland, 73 j. - J. Olie, 51. j. - J. M. Rustman, geb. Noppe, 58 j. - H. J. Noest, Z. bijna 4 m.- M. A. Vermeeren, geb. van der Zandt, 37 j. - C. Kreps geb. Sombarth, 73 j. - B. J. Schroef, Z. 1 j. 2 m.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2