Buitenlandsch Nieuws. zijn genoegen betuigde, over de belangstelling, die in deze zaak, ook blijkbaar uit de talrijke opkomst van zoo velen, bij voorduring wordt betoond. Bij zijn jongste bezoek te Amster dam had hij weder verschillende bijdragen verkregen van de droevige gevolgen die de drank veroorzaakt. Hij deelde die aan de vergadering mede, en maakte haar wijders opmerkzaam op het laatste nommer van de Volksvriend, die even als vroeger zooveel lezenswaardigs bevatte en o. a. de opgave dat er ruim 54 millioen pond van roggemeel en gerst tot ver vaardiging van meer dan 30-A millioen vaten sterken drank te Schiedam gebruikt wordt; en wijders een treffend verhaal be helst van de toespraak van een man, die onlangs in Engeland de doodstraf had ondergaanen die door den drank van erger tot erger was gekomen. Hierna werd het woord verleend aan den heer Schouwen- berg, lid en secretaris van de Maatschappij de Voorzorg, die in verband met de zaak der afschaffing, op het doel van die Maatschappij wees. Dat doel bestaat hierinom de werklieden in de gelegenheid te stellen des Zaturdags avonds een deel van hun werkloon aan die inrigting toetevertrouwenterwijl die werklieden dan in de maand October het geld terugbeko men ^vermeerderd met eenige procenten, terwijl zij bovendien een goeden wintervoorraad, als aardappelen, rijst enz., kunnen bekomen. De Maatschappij de Voorzorg wordt, door bijdragen van weidenkendentot een en ander in staat gesteld. Het was den spreker ten duidelijkste gebleken, 'dat in die huisge zinnen, waar vroeger de dubbeltjes naar de herberg werden gebragt, maar die thans aan de Maatschappij worden toever trouwd, tevredenheid en welvaart heerschte. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Veen Ds. W. Kraijenbelt te Scheveningen die daarvoor dadelijk heeft be dankt, evenals Ds. W. Mense te Voorthuizen voor het beroep naar Loosduinen; voorts beroepen te Bleskensgraaf, als mede te Wemeldingen, Ds. H. van Strien te Betinekom; te Jutphaas Ds. A. Meerdink te Gaart en Eerwoude; te Woud send Ds. J. J. Knap te Losdorp; te Giessen en Rijswijk Ds. F. P. L. C. van Lingen te Broek op Langendijk. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Zonnemaire door Ds. C. F. Zeeman te Welsum. Zondag avond 6 April zal de algemeene kerkeraad der Nederduitsch Hervormde gemeente alhier overgaan tot het maken van een drietal en het beroepen van een predikant. Maandag 7 April, 's namiddags te half drie uur, zal de eerste steen worden gelegd van de te bouwen 60 arbeiderswo ningen op het plein van de Verwerstraatvoor rekening van de diakonie der Nederd. Herv. gemeente alhier. Wij vernemen dat in de laatste algemeene vergadering van deelhebbers in de Koninklijke Nederlandsche Grofsmederij al hier de heer A. Hartevelt Jz, wiens aftreding als commis saris aan de beurt was, verzocht heeft bij herkiezing niet meer in aanmerking te komen en alstoen, bij volstandige weigering om zich de herkiezing te laten welgevallen, in zijn plaats is benoemd de heerP. I. de Fremery. Bedriegen wij ons niet, dan heeft de heer Hartevelt van de oprigting dezer fabriek, en dus gedurende het vierde van een eeuw, de betrekking van commissaris be kleed en zich ook daarin, gelijk in de verschillende openbare betrekkingendie hij bekleeddeonderscheiden als een eer lijk, trouw, ijverig en bekwaam administrateur, die vastheid van karakter weet te paren bij een groote mate van welwil lendheid jegens ambtenaren, in wien hij talenten bespeurde en vertrouwen kon schenken. Weldra aan het gewigtig tijdstip gekomen, waarop hij zijn 70ste jaar intreedt, mag een eervolle rust hem worden gegund na een aangename herinnering te hebben verkregen van niet te vergeefs voor anderenvoor de maatschappij en voor de stad zijner geboorte en inwoning te hebben geleefdom den overigen levenstijd te besteden aan vervulling van pligten, die hij aan zichzelven en aan zijn dier bare betrekkingen verschuldigd is. Gewis hij zal het weten //een blijmoedige ziel, welke zich op het gelaat van een gods- dienstigen grijsaard afspiegelt, is de schoonste weerglans van een wel doorgebragt leven." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 53°, des avonds te 3 uur 47°, te 10 uur 43°. Zaturdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 48°, te 12 uur 51°, 's namiddags te 2 uur 51° en te 4 uur 53°. Een Noordduitsch dagblad deelt de volgende korte en kernachtige karakterschildering mede, betreffende den onlangs te Hamburg overleden predikant Noodt, die aldaar om zijn braven levenswandel ten hoogste werd geacht. Toen hij stu dent was, werd zeer te recht van hem gezegd: //Noodt breekt ijzerwant groot was het aantal tweegevechten die hij gedu rende zijn studietijd had. //Noodt kent geen gebod," zeide de booze wereldtoen hij naar een predikantsplaats dong. Maar later werd hij een godvruchtig man en met meer grond zei men: //Noodt leert bidden." Koning Leopold van Belgie neemt aanmerkelijk in be terschap toe. De talrijke besluitensedert eenigen tijd door het Regeringsblad medegedeeld, bewijzen dat de Koning ge noegzaam hersteld is, om zijn veelvuldige werkzaamheden te hervattendaar hij nooit een besluit teekent zonder alvorens de daartoe betrekkelijke stukken te hebben onderzocht. De Ko ning heeft bij een dezer dagen genomen besluit, met intrek king der vroeger genomen beschikkingen ten aanzien van den luit.-kolonel Hayez, die zooveel beweging hebben veroor zaakt, dien ^fficier een jaarlijksch en levenslang pensioen van 2156 fr. verleend. De predikant van zekere gemeente in Belgie heeft in den tuin zijner paslory een peerenboom, die tengevolge van 13 verschillende entingen 13 soorten van peeren draagt. Die boom, op de meest vernuftige wijze gekweekt, staat zeer schoon en belooft voor dit jaar een overvloedigen oogst van alle vruchtensoorten. Aangaanden de Keizerlijken prins van Frankrijk wordt ver haald dat hij zeer vlug maar ook uiterst eigenzinnig moet zijn en zijn wil zeer dikwijls tfeet doortedrijven. Dezer dagen zou hij met de Keizerin en eenige hofdames in een open rij tuig gaan rijden. De prins verkoos een gesloten rijtuig en wilde anders niet mede gaan. Toen de Keizerin en de gouvernantes er op aandrongen, zeide hij: //Goed ik zal meegaan, ik moet wel toegeven, maar ik verzeker u, dat ik in plaats van te groeten en een vriendelijk gezigt te zettentegen het volk mijn tong zal uitsteken." Men vreesde, dat de kleine stijfkop zijn woord zou houden en er kwam een gesloten rijtuig.' Uit Parijs wordt berigt, dat tegen het einde der maand April de Koning en de Koningin der Nederlanden aldaar worden verwacht, en in de Tuilerien verblijf houden zullen. H. M. zou eenige dagen vroeger komenmaar beiden zouden in het begin van Mei de Keizerlijke familie naar Fontainebleau ver gezellen. De staat der ontvangsten van de Engels<jhe schatkist in het met 1°. April geëindigd finantiele jaar is bij uitstek be vredigend te noemen en de kanselier kan met groote zelfvol doening in het Lagerhuis verschijnen. Niettegenstaande in het laatste kwartaal veel minder koren en tabak is ingevoerd zoo dat voor een bedrag van 100,000 p. st. minder inkomende rechten zijn geheven, terwijl nog bovendien de belasting op het papier verdwenen is, is er ongeveer een millioen meer ontvangen dan in hetzelfde kwartaal van het vorige jaar. Over het geheele jaar is slechts 609,000 p. st. minder ontvangen dan verleden jaar, een merkwaardige uitkomst, wanneer men over weegt, dat de inkomstenbelasting verminderd isterwijl de schat kist door de afschaffing van de belasting op het papier enz. een verlies geleden heeft van 1,100,000 p. st. Over het ge heel is ontvangen aan rechten 23,674,000, aan accijnsen 18,332,000, zegel 8,590,945belasting 3,160,000, verponding 10,365,000, posterijen 3,510,000, domein 295,000gemengde inkomsten 1,747,534, totaal 69,674,479. De vermaarde kampioen Henan wordt eerstdaags uit New-York in Engeland verwacht, om met dezen of genen boxpartijen te houden; hij zal zich gedurende de tentoonstelling in een Cirque door de liefhebbers van zulke schouwspelen laten bewonderen. In het gebouw der Londensche tentoonstelling heeft we der een noodlottig ongeluk (het 11de) plaats gegrepen. Terwijl namelijk een timmerman bezig was de blokken wegteneraen waarmede het stijgerhout was opgeheschenstortte hij eens klaps van een hoogte van meer dan 200 voeten neder en was op de plek dood.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2