N°. 649. Zaturdag 5 April. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts, Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2| u., de overige dagen uitgezonderd de Zondag 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'sinorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Werkdagen van 942 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van m. 89 u. 30 m. av. t Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'sinorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur: van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Het heeft Z. M. behaagd den heer J. Kruseman Jr., secretaris van het schilderkundig genootschap Pulchri Studio te 'sHage, te benoemen tot ridder der orde van den Eiken kroon. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der dir. belastingen en accijnsen te Meerkerk de heer A. M. van Kessel, thans te Staphorst en verplaatst de volgende controleurs, als: naar Rot terdam J. D. Bichon van IJsselmonde, thans te Gorinchem; van Tiel naar Gorinchem J. Dufour en in diens plaats C. A. M. baron du Tour, thans te Harderwijk; alsmede van Goes naar Harderwijk M. M. J. van den Bergh. Nog heeft Z. M. benoemd tot kapt. 3de kl. bij het corps ingenieursmineurs en sappeurs den lsten luit.-adjudant W. E. H. baron van Balveren. Voor Hoogstdeszelfs vertrek uit Amsterdam heeft Z. M, een som van f 2000 ter hand gesteld aan den burgemeester, ten behoeve der algemeene armen. De Commissie voor den pracht-Staten bijbel, die aan Z. M. den Koning is aangeboden, heeft een berigt doen ge worden aan heeren regenten der verschillende godshuizen te 's Hage dat dit prachtwerk voor de weezen ter bezigtiging was gesteld. Dingsdag en Woensdag is daaraan door de kinderen van onderscheiden gestichten, onder de leiding van vaders of onderwijzers gebruik gemaakt. Dit prachtwerk is Donderdag naar Konings paleis teruggebragt en werd te 's Hage door ongeveer 8000 personen bezigtigd. De opbrengst zoo in de bussen als aan de entree-gelden heeft ruim 500 bedragen. Men weet dat ook deze opbrengst bestemd is tot oprigting van een weeshuis te Huizen. De arrondissements-rechtbank te Arnhem heeft bij von nis van 11. Donderdag den eisch toegewezen van Jhr. Mr. W. L. E. C. ridder van Rappardpresident van het Provinciaal gerechtshof in Gelderlandtegen den Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente aldaar, en aan den eischer zijn vordering tot schadevergoeding toegekendmet veroordeeling van den Ker keraad in de kosten van het rechtsgeding. Dezer dagen heeft een vergadering plaats gehad van de besturen der verschillende te Arnhem gevestigde muziekver- eenigingenten einde een keuze te doen uit de onderscheidene toonkunstenarendie aanzoek hadden gedaanom dejvacature van muziekdirecteur, ontstaan door het overlijden van den heer Marx, te vervullen. Wat bij die keuze vooral in aanmer king moest komenwas de wensch iemand te vindenniet alleen geschikt en bekwaam om zang en orchest-uitvoeringen te leiden, maar die bovendien het noodige talent bezit, om grondig Onderwijs te geven op de viool en violoncel. Deze overweging heeft dan ook de keuze doen vallen op den heer H. A. Meijroos, thans muziekdirecteur te Hoorn. En die keuze meenen wij gelukkig te mogen noemen daar de heer Meijroos niet slechts als grondig toonkunstenaar en compo nist maar tevens als voortreffelijk violistpianist en organist algemeen bekend staat. Onder zijn vader, den heer G. A. Meij roos, zijn studiën begonnen, heeft hij die onder den waardi- gen van Bree voortgezet en gedurende een 3jarig verblijf aan het conservatorium te Leipzig ten einde gebragt. De vleijende getuigschriften, welke hem aldaar zijn uitgereikt, strekken tot voldoenden waarborg, dat hij zoowel wat theorie, praktijk als directie betreft, alle vereischten bezit om de plaats van den w^ardigen Marx op een doeltreffende wijze te vervullen. Naar men verneemt, zal de haringvloot dit jaar door geen hospitaalschip worden vergezeld, daar de subsidie, die van Gouvernementswege daarvoor is aangewezen, niet toerei kende is om de onkosten van uitrusting en onderhoud te be strijden, en men alzoo genoodzaakt zou zijn van de reeders nog grooter bijdragen te vragen, waartoe de reederij, bij het gemis aan alle ondersteuning van Rijkswege, en den kwijnen- nenden toestand, waarin de haringreederij verkeert, niet te brengen is. Per het brikschip Prinses Amalia, kapitein Groeneveld, komende van Padang, is Maandag 11, te Nieuwediep aange- bragt een zeer groote oliphant, bestemd voor het Zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Het dier ziet er uitmuntend uitdank hebbe de goede zorgen van den genoemden gezagvoerder. De zaak der Utrechtsche gaskwestie heeft met den lsten April een aardig incident opgeleverd. De heer de Heus had de gemeente voor de Rechtbank gedagvaardten einde scha deloosstelling te erlangen voor het leggen van wpg«r2te'"'§t der gaspijpen, voor den termijn van beëindigin^fl September 1862). Men vroeg natuurlijk waar is de schade., indien,de

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1