Buitenlandsch Nieuws. ervaringen en wenken op dit gebied, door mannen der school uit alle oorden zaamgekomen, is zeker een der geschiktste mid delen ter bereiking van een der hoofdbedoelingen van het ge nootschap: vermeerdering van kennis en ervaring, aangaande het onderwijs bij de leden. Het uitspreken door zoodanige ver gadering van een meening aangaande belangrijke onderwijs- kwestien heeft bovendien het nut, dat daardoor de openbare meeuing kan worden voorgelicht en geleid. Het is bekend dat, ten gevolge van de uitkomsten der. jongste volkstelling, overeenkomstig de bepalingen der ge meentewet, in sommige gemeenten een vermeerdering moet plaats hebben van het getal der raadsleden en mogelijk ook van dat der wethouders. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft, zoo als vroeger is gemeld, bij circulaire van den Ssten Maart jl., aan Gedeputeerde Staten te kennen gegeven, dat het meest in den geest der wet zal worden gehandeld f wanueer de bedoelde verkiezingen en benoemingen zullen plaats hebben op den gewonen tijd, daarvoor bij art. 7 en 83 der gemeentewet bepaald. Die tijd is, hij meende dat te moeten herinnerenvoor de leden van den Gemeenteraad op den der den Dingsdag der maand Julij, welke nieuwe raadsleden dan met den eersten Dingsdag in de maand September hunne be trekking aanvaarden en voor de wethouders op den eersten Dingsdag in September. Na afloop der verkiezingen van de nieuwe raadsleden zullen nieuwe roosters van aftreding moeten worden vastgesteld en vervolgens zal door het lot worden be paald, tot welke aftreding elk der nieuw optredende leden zal behooren. Sedert verleden Maandag werd te Scheveningen vermist de persoon van Nicolai, een bejaard oppassend man, van be roep huisbediende, doch sinds eenige maanden buiten dienst. Toevallig en op hoogst zonderlinge wijze werd hij Zondag 11. ontdekt. Eenige personen, die in de duinen wandeldenzagen in de nabijheid van het terreinwaar men bezig is de oester put te gravenin een sleuf tegen een heuveltje een voorwerp uit den grond steken. Nabij gekomen zijnde was men niet weinig verwonderd een mensch te ontwaren in een soort van kuil gezetenhet hoofd even zigtbaar en het ligchaam bedekt met gevlochten helm. Nicolaï, uit zijn vrijwillige gevangenschap ontslagen, verhaalde, dat hij reeds sedert Maandag 24 Maart op die wijze in de kuil had doorgebragt, zonder eenig eten of drinken te nuttigen. In een rijtuig herwaarts vervoerd en door den commissaris van politie ondervraagd, moet hij het zelfde verhaal gedaan en er bijgevoegd hebben, dat zijn voor nemen niet was geweest zich dood te laten hongeren, want dat hij, vertrouwende dat God zijn gebeden zou verhooren gerust een uitkomst verbeidde. De ongélukkige was een week huishuur verschuldigd en de vrees dat hij uit zijn woning zou worden gezet, moet hem tot het zonderling besluit gebragt hebben van zijn huis te verlaten, en dus geduldig aftewachten wat er verder gebeuren zou. Werkelijk schijnt hij dan ook eenige dagen en nachten aan al de guurheid van het weder te hebben bloot gestaanin ieder geval zonder huisvesting te hebben doorgebragt, zoodat het te bevreemden is, dat hij op zijn zeven en zestig jarigen leeftijd niet gansch en al ver kleumd en uitgeput is geraakt. Blijkbaar was hij zeer ver zwaktin 't begin wilde hij evenwel niets nuttigen, tot dat men hem eindelijk overhaalde eenig drinken en voedsel te gebruiken. Uit de wijze waarop hij 't nuttigde mogt men afleiden, dat hij zeker in betrekkelijk langen tijd niets tot zich genomen had. Nicolaï heeft een hoogbejaarde vrouw, die hem reeds dood waande. Hare vreugde, toen zij haren man terug zag, laat zich niet beschrijven. Hij heeft vijf gehuwde kinderen, twee zonen en drie dochters, die allen te 's Gravenhage wonen, waarvan vier in alles behalve gunstige omstandigheden verkeeren. Uit Dordrecht schrijft men aan de Middelburgsche Courant Ary Scbeffers bronzen beeld is eenige dagen geleden gear riveerd uit Parijs en op zijn marmeren voetstuk geplaatst. Het blijft echter natuurlijk door een houten loods aan alle kanten verborgen voor het oog der nieuwsgierigen. Alleen enkele vrienden van den hoofdontwerper des plans hebben het gezien en bewonderd, liet moet meesterlijk uitgewerkt zijn, volgens heuj en zal een uitnemend effect doen. De dag der onthul ling blijft bepaald op 8 Mei. Men zegt dat de beroemde Er- nest Renan, schoonzoon van den onlangs overleden broeder van Ary Henri Scheffer, de familie bij deze plegtigheid zal vertegenwoordigen. Nog is het tijd, om in het nabij gelegen Noordwijkhet verrukkelijk gezigt te genieten, dat de bloembollenteelt aldaar aanbiedt. Een bezoek aan dat dorp zal niet onvoldaan gege ven zijn wanneer men de onafzienbare rijen bloemen die de kweekerijen ter bezigtiging vertoonen, in een heerlijk gescha keerd veld van bolgewassen ziet uitgespreid. Treffender nog wordt het tooneel, dat de lentedagen in dat verrukkelijk oord ons verschaffenwanneer men daarbij niet vergeetvan welken omvang de handel in bloemen nog is en hoe daardoor de oude betrekkingen met het buitenland nog worden onderhou den, uitgebreid en bevestigd. Welkom zij dan voor velen de herinnering aan het genot, dat nog eenige dagen kan worden gesmaakt en wie gevoel heeft voor het schoonedat natuur en kunst verschaft, zal de gelegenheid niet laten voorbij gaan om in Noordwijks dreven zich te verlustigenwaartoe de vriendelijke Konijnenburg in het Logement Het Hof van Holland wel den weg en de gelegenheid zal aanwijzenaan die zich tot hem wendt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 51", des avonds te 3 uur 45°. te 10 uur 42". Dingsdag morgen te 5 uur 46°, te 8 uur 52°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 2 uur 58° en te 4 uur 52°. Een dagblad van Krakau, de Czas, deelt gruwelijke bij zonderheden mede omtrent den dood van Alexander Zamoyski, De ongelukkige werd op bevel van den Russischen generaal Roznou naakt uitgekleeden gedurende het verhoor gegeeseld met roeden dikker dan een duim, zoodat het vleesch letterlijk aan repen werd gesneden. Zamoyski doorstond deze foltering met den grootsten moed en gaf geen antwoord. Nadat hij eenige honderden slagen had ontvangen viel hij bewusteloos neder, en werd in handen van een doctor gesteld. Deze ver klaarde het geval onmiddelijk als hopeloos daar de rugge- graat gebroken was. Zamoyski was van geen andere misdaad beschuldigd, dan het drukken van een geheim dagblad, de Gids. Dingsdag 11. heeft er in Belgie, op het grondgebied der gemeente Anderlecht, een zonderling voorval plaats gehad: Een inwoner van Brussel had een brandbrief ontvangen, waarin hem bevolen werd een som gelds nederteleggen in een soort van onderaardsch hol, omringd van kuilen en kromme wegen, waardoor men, vooral in een duisteren nacht, het zeer moeijelijk kon naderen. Er waren politie-agenten van Anderlecht, Molenbeek en Brussel gesteld, om in burgerkleeding de wacht te houden, ten einde de schuldigen in handen te krijgen. Aan elk hunner was een post aangewezenmaar omstreeks 8 ure 's avonds kregen de twee agenten van Anderlecht, weinig aan deze soort van dienst gewoonde ongelukkige gedachte om hun post te verlatenen te gaan zien of het neergelegde voorwerp zich nog op zijn plaats bevond. Langzaam naderden zij den onderaardschen kuil, en na een oogenblik aarzelens ging er een hunner interwijl de an dere hem hardop toeriep en vroeg: hebt gij het gevonden? Deze vraag werd door een agent-inspecteur van Brussel en een agent van St.-Jans-Molenbeek gehoord. Zij twijfelden er niet aan, of zij hadden de schrijvers van den brandbrief voor zich en wilden hen aanhoudenmaar dit ging zoo gemakkelijk niet. De twee politie-agenten van Anderlecht dachten insge lijks dat zij met misdadigers te doen hadden en boden een hevigen tegenweer; een hunner loste verscheidene revolver schoten waardoor de agent-inspecteur in de linkerschouder gekwetst werd. De wond was echter niet gevaarlijk. Zaturdag morgen even na 9 ure heeft te Charleroi de voltrekking plaats gehad van de doodstraf aan J. B. Boucher en A. Leclerqde beruchte dieven en moordenaars van de //zwarte bende." Beide hebben tot het laatste toe de grootste onverschillig" heid aan den dag gelegdofschoon zij erkenden, dat hun straf

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2