Buiteniandsch INieuws. aangelegenheidnamelijk het wassehen, waarbij spreker ach tereenvolgend de aandacht vestigde op: a. het waschgoed; i. de materialenc. de verschillende waschmethodeen d. het bleeken. Nadat hij bij de behandeling van het eerstgenoemde punt in een chemische proef de nadeelige werking der potasch op wollen stoffen aangetoond en verder over het gebruik van soda bij linnen en katoenen goederen gesproken had, ging hij over tot een aanwijzing en ontleding der oorzaken van het zoogenaamd //inbranden" der wasch, en het mindere gevaar daarvan bij vermeerdering der zouten in die bestanddeelen welke op een temperatuur van 30° C. beneden koolhitte stol len. In het tweede gedeelte zijner voordragt trad hij in een chemische ontleding van het water, verrijkt met zeer belang rijke opmerkingen omtrent het gebruik van regen-, sneeuw-, rivier- en welwater, en vooral het onderscheid tusschen het zoogenaamde zacht en hard water, bij welke laatste eigenschap hijdoor middel eener oplossing van Marseillaansche zeep in alcohol, vermengd met Maas- en ander water, de graden van hardheid proefondervindelijk deed zien. Hierop volgde een dui delijke verklaring der werking van de opgeloste zeep op het waschgoedalsook van den schadelijken invloed van het uit stearine fabrieken af komstige oliezie, enz., waarna spr. in de derde plaats de voornaamste wasch-toestellen beschreef en ook alweer op wetenschappelijke gronden, de werking van het ammoniak op wol en zijde en van kokend water op linnen goed, enz. toelichtte. Eindelijk verklaarde hij in de vierde plaats bet proces der drooge, natte en kunstbleek. Nadat hij nu nog ten slotte eenige exemplaren zeepwortel en compositie tot het onbrandbaar maken van geweven en andere stoffen had vertoond, werd het gesprokene (waarvan wij hier slechts een zeer oppervlakkig resumé kunnen geven) in de daarop ge volgde discussien nog eenigzins nader toegelicht en werd na afloop daarvan de vergadering gesloten. - Maandag 11. is op het R. C. keikhof te Heijenge meente Bergen, het lijk van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht gevonden, dat slechts met een weinig aarde was bedekt. Het kind schijnt eenige dagen geleefd te hebben, doch is schrikkelijk misvormd daar ter plaatse gevonden. Be halve dat het den rechtervoet kwijt was, was de schedel ver brijzeld en gedeeltelijk weg en waren er geen hersenen meer te bespeuren; deze overblijfselen zijn een weinig verder terug gevonden, zoodat men zich in gissingen verdiept aangaande dit zonderling, doch afschuwelijk feit. Dit is reeds de derde kindermoord aldaar in den tijd van slechts weinige maanden gepleegd. De Kerkeraad der Christelijke Afgescheidene gemeente te Amsterdam heeft den 21sten Januarij dezes jaars een brief van broederlijke vertroosting en deelneming gezonden aan Ma nuel Matamorosdie uit de gevangenis van het Gerechtshof te Grenada dien brief beantwoordde, welk antwoord den llden Maart jl. te Amsterdam ontvangen is en waarin deze merk waardige zinsneden voorkomen: //Aan de zegepraal van dit in slavernij geklonken volk denk ik elk oogenblik van mijn be staan. Dit onderdrukte land zal niet altijd ondankbaar zijn voor het goede zaad. Zij die zeggen dat het niet mogelijk is, dat in Spanje in het hart zijner kinderen het jware Christelijke geloof zegeviert, bedriegen zich gelukkig. De tijd zal leeren dat in Spanje meer dan in eenig ander gedeelte de uitkomst der Christelijke bemoeijingen vertroostend zal zijn." Bij de Luthersche gemeente te Nijmegen is met alge- meene stemmen beroepen Dr. Herbot van Dusseldorp. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Meeden (Groningen) door Ds. S. Coolhaas van der Woude pred. te Veendam. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Aaienin DrentheDs. S. H. Baron te Bergumen te Sur- huisterveen Ds. L. J. Hulst te Ferwera. In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad van heden is benoemd tot Wethouder den heer P. I. de Fremery; tot hoofdonderwijzer der openbare lagere school voor jongens J. D. van Wijk; tot gaarder der plaatselijke belastingen R. Kok; tot commies-poortier M. F. de Wild en tot commies A. Smagtel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 57°, des avonds te 8 uur 55°, te 10 uur 54®. Zaturdag morgen te 5 uur 48°, te 8 uur 48°, te 12 uur 33°, 's namiddags te 2 uur 5 2° en te 4 uur 49°. Uit Rome wordt van den 22sten dezer maand berigt, dat niet alleen de Paus op nieuw is ingestort, maar diens ziekte een ernstiger aanzien heeft dan het publiek wel vermoedt en men in het Vaticaan wel bekennen wil. 's Pausen eersten ge neesheer heeft in vertrouwden kring verklaard dat de toestaud van den H. Vader onrustwekkend bleef, al is het Z. H. dan ook mogelijk geweest voor eenigen tijd het bed te verlaten en eenige kardinalen bij zich te ontvangen. Een tweede fistel is aan het linkerbeen gezet en de ontsteking neemt toe, dus danig zelfs dat ook de onderbuik ligtelijk aangetast is. Zich den 22sten wat beter gevoelende, heeft de Paus zich gekleed en zijn kamer willen verlatendoch werd daarin door een hevig en plotseling opgekomen zenuwtoeval verhinderd. Gij herinnert u, dat Pius IX in zijn jeugd aan vallende ziekten leed; nu vreezen de geneesheeren dat, daar de Paus dagelijks aan hevige zielsaandoeningen is blootgestelddie oude kwaal zal terugkeeren. In weerwil van zijn lijdenden toestand, heeft de H. Vader toch den 22sten den markies de Lavalette bij zich ten ge- hoore ontvangenen zich met dezen langer dan een vol uur onderhouden. De gezant heeft na afloop van die audiëntie, nog voor zijn vertrek,-tweemalen den kardinaal Antonelli be zocht en met dezen geruimen tijd gesproken. De Koning van Pruissen heeft de beroemde tooneel- speelster mevrouw Ristori de gouden medaille voor kunst ge schonken. Uit Grevenbroch schrijft mendat een Pruissisch offi cier, die tijdens de groote manoeuvres met de dochter van een aanzienlijk landeigenaar in den omtrek kennis gemaakt had een paar dagen geleden den vader om de hand der jonge dame Vroeg. Zij werd hem geweigerd en daarop met een handdruk van den vader afscheid nemende, schoot hij zich voor de deur dood. De reusachtige toebereidselen voor het schuttersfeest te Frankfort verdienen wel vermelding wat de consumtie zal aan gaan. Dagelijks zullen worden geslagt 100 kalveren, 25 zullen te gelijk worden gebraden. In 24 kolossale soepketels zullen 4 vette ossen kooken met 15 mudden aardappelen en een massa groente. De groenten zullen worden gekookt met 4 mud den saucijssen en andere voortbrengselen uit den spekslagers winkel. Dagelijks zullen 30,000 kroppen salade met olie en azijn worden gereed gemaakt. Er wordt gerekend op 3000 koppen koffij30,000 flesschen wijn en zooveel flesschen bier iederen dag. Uit Brussel wordt berigt, men verzekert vrij algemeen dat de gepensioneerde luitenant-kolonel Hayez (die zich over onbillijke behandeling van den Minister van Oorlog beklaagde en ten wiens aanzien thans in het hoogste ressort is uitge maakt dat hijals gepensioneerdniet meer onder de magt van dien Staatsman stond) bij de Vertegenwoordiging magti- ging zal aanvragen om den generaal voor den burgerlijken rechter te vervolgen. Het bestuur van het Israëlitisch verbond, te Parijs ge vestigd heeft aan den voorzitter van het Evangelisch verbond te Londen een brief gerigt, waarin het zijn deelneming be tuigt in de droefheid en de smart, welke het vonnis in SpaDj'e geveld in het hart van ieder rechtgeaard mensch verwekken moet en, zich vereenigende met elke poging om handelingen te voorkomen die het betreurt, stelt het zich met groot ge- noege ten. dienste, indien zijn zwakke stem daartoe iets bij dragen kan. Te Marseille heeft een jong meisje van een zeldzame schoonheid, in vergevorderden zwangeren toestand verkeerende, op de openbare druk bezochte markt haar minnaar een flesck vitriool in het aangezigt geworpen, tengevolge waarvan bij buiten kennis geraakte, het linkeroog verloor en bovendien gevaarlijke brandwonden bekomen heeft. Na die daad heeft zij zich met spoed verwijderd en de vlugt genomen. Bij den groot-zegelbewaarder van Frankrijk zijn naar men verzekert ,meer dan 200 verzoeken ingekomen, van meusckeu

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2