Buitenlandsch Nieuws. Promotiën aan de .Leidsche Hoogeschool. OFFICIEEL NIEUWS. Hierop werd het woord verleend aan den heer advocaat- generaal Francois; die op het groot strafbare der begane fei ten wees en dan ook geen aanleiding vond om een zachte straf te requireren. Hij wees er op dat er geen billijke aan leiding tot het plegen der daden had bestaan, en wees vooral op het vertrouwen dat aan den besch. door de gansche ge meente te Rijswijk was geschonken. Adv.-gen. meende dan ook dat het belang der maatschappij hier een gestrenge straf eischte, en requireerde mitsdien de veroordeeling van den be schuldigde tot een tuchthuisstraf van meer dan 10 jaren betaling 38 geldboeten, ieder van 50, enz. De aan den besch. toegevoegden advocaat, de heer Mr. J. Léon zeide tot zijn leedwezen verpligt te zijn, geheel en al te onderschrijven wat door den adv.-gen. was gezegd. Stond hij op de plaats van den geachten ambtenaar, hij zou ook zeggen dat eerder het maximum dan het minimum der straf moest worden opge legd. Hij kon dan ook niet anders doen dan den besch. in de clementie van het Hof aantebevelenvooral ten behoeve van zijn huisgezindat nu geheel broodeloos en zonder kost winner is. Het Hof, zich onmiddelijk in de raadkamer begevendeheeft daarna uitspraak gedaan en den besch. overeenkomstig het requisitoir van het Openbaar Ministerie veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaren en 38 geldboeten ieder van 50 gulden. De Gemeenteraad van Genemuiden heeft een commissie uit zijn midden belast met een bezoek aan den Minister Thor- becke ten einde de belangen dier gemeente, bij adres bespro ken, nader diingend aantebevelen. Het betrof noodzakelijk de indiening van een wet, krachtens art. 255 der gemeentewet, waarbij aan Genemuiden wordt vergund enkel en uitsluitend te heffen belastingen op de wijn en het gedistilleerd. Die ge meente bezit zooveel inkomsten uit eigen bezittingen, dat zij slechts tot aanvulling eene belasting van weelde behoeft. De commissie heeft nu verslag gedaan van haar wedervaren en de gezindheid van dien Minister medegedeeld omin plaats van een afzonderlijke wet voor die gemeente een algemeene rijksbelasting op het gedistilleerd te heffen en uit die uniform, opbrengst de afzonderlijke gemeente te ondersteunen. De Gemeenteraad van Groningen heeft tot secretaris dier gemeente benoemd Mr. J. W. van Uildriks, notaris aldaar. In den Koninklijken Hollandschen Schouwburg zal Dings- dag aanstaande een afscheidsvoorstelling worden gegeven ten voordeele van Mevr. Stoopendaal, na een 55-jarige verbindte- nis, naar men zegt, bestaande uit het in zeer vele jaren niet vertoonde tooneelspel: het puntdicht, gevolgd door een voor die gelegenheid vervaardigde cantate. Naar men verneemt zal de heer Ed. Wolschlager, met zijn Cirque Equestre dit jaar de aanstaande kermis te 's Hage komen bezoeken met een geheel nieuw personeel, decoratief, costumes, alsook paarden enz. De redevoering waarmede Prof. Rovers Woensdag het rectoraat der Utrechtsche Hoogeschool aan Prof. Loncq over droeg, had tot onderwerp: //de aetate nostra optimatibus prae- cipue et civitatum rectoribus sapientiae magistra. (Een blik op onze eeuw als leermeesteres van wijsheid voor hoofden van staten en voor de hoogere standen der maatschappij;." - Aan de heereD J. W. Schuit, J. F. Mouton en I. I. Cornelissen, van de Leidsche Hoogeschool, en aan den heer H. C. Dibbits van de Utrechtsche Hoogeschool, werden (jq: medailles uit gereikt. De lSjarige deern in de gemeente A. in Drenthe, waar van vroeger als van den duivel bezeten werd melding gemaakt, zoodat haar vader bij den duivelbanner te Knijpe een consult had gevraagdis 11. Zaturdag van een fikschen zoon bevallen. Naar men verneemt begint de koffij haar nu weer beter te smaken en is zij geheel bevrijd van alle pijn en aandoenin gen, die zij gevoelde toen zij van den duivel was bezeten. Beroepen bij de Hervormde gemeente te Zalt-Bommel Ds. H. Roodhuizen te Buels-Nieuwland, en te Dalfsen Ds. W. Astro te Amerongen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 58°, des avonds te 8 uur 53°, te 10 uur 49°. Vrijdag morgen te 5 uur 51°, te 8 uur 56°, te 12 uur 65°, 's namiddags te 2 uur 64° en te 4 uur 58°. Uit Dusseldorf wordt berigt, dat de bekende Reichnow, die aan de Koninklijke bank 105,000 thai, heeft ontvreemd, aldaar is aangekomenware hij niet door agenten van politie omringd geweest, dan zou men bezwaarlijk op het denkbeeld zijn gekomendat bedoelde persoon de beruchte dief was. Volkomen op zijn gemak rookte hij een sigaar en onderhield zich met de agentenals ware er niets bijzonders met hem voorgevallen. Volgens de Progrès van Lyon heeft te Sainte-Foy-l'Ar- gentière een jonge vrouw, gedurende de afwezigheid van haar man, naar men denkt in een vlaag van krankzinnigheid, haar beide kinderen, een jongetje van zeven en een meisje van vijfjaren, en daarna zichzelve, door ophanging van het leven beroofd. Maandag waren op de beurs te Parijs verschillende ge ruchten in omloop, o. a. van het overlijden van den Paus, van de vlugt van den Koning en de Koningin van Grieken land en van verontrustende berigten uit Italië. Tot dusver hebben deze geruchten zich echter niet bevestigdde vlugt van het Grieksche koninklijke paar wordt zelfs door de half- ofticieele dagbladen tegengesproken. Volgens deze heerscht er in de hoofdstad van Griekenland een volkomen rust. In de omstreken van St. Foy in Frankrijk bestaat onder de landlieden de gewoonteom aan pasgehuwden op den hu welijksdag te middernacht een uijensoep, tourrin genaamd, te brengen en dit had ook dezer dagen plaats". Uit een aardig heid had men in de soep eenige druppels opium gedaanom het jonge paar te doen slapen. Toen het den volgenden dag zeer laat werd, en nog geen teeken in de woning der jong gehuwden werd gegeven, dat zij waren ontwaakt, werd men ongerust. De deur der woning werd opengebrokenmen vond twee lijken. De minister van Staat in Frankrijk heeft twee permanente commissien benoemdten einde de regering in zake van we tenschap en kunst te adviseren. De eerstedie uit eenige leden van het Instituut, benevens de heeren Maury, Ernest Reuan en anderen bestaat, is belast met het onderzoek van die let terkundige en wetenschappelijke werkenten behoeve van wier uitgave bij het gouvernement subsidie wordt aangevraagdaan de tweede, waartoe de landschapschilder Bellet en de heeren Arago en Arsène Houssaye behooren is het toezigt opgedra gen op alles wat op het gebied van kunst aan de regering te koop wordt aangeboden, of voor haar rekening wordt gekocht, terwijl aan haar oordeel tevens is toevertrouwd, in hoeverre kunstenaars voor een belooning of toelage van staatswege in aanmerking kunnen komen. Men acht deze instelling zeer in het belang van wetenschap en schoone kunsten. In een brief uit Alexandrie wordt gemeld, dat de Eu- ropesche schouwburg aldaar, in den nacht van 8 Maart to taal door brand is vernield. De bemanning van de Mayenne en de Descartes snelde onmiddelijk met de brandspuiten te hulp toen men den brand ontdekte, en ook de overige Euro- pesche vaartuigen in de haven deden al het mogelijke om den brand te blusschen. Het gelukte niet het brandend gebouw te behouden, maar aan den ijver der manschappen heeft men het toch te danken dat de stad voor verder onheil is gespaard gebleven. In het jaar 1861 zijn door de ministerieele departemen ten in Engeland voor meer dan 7000 p. st. aan scheurpapier verkoeht. 28 Maart. - In de Wis- en Natuurkunde D. de Haan Junior, met een academisch proefschrift, getiteld: Scheikundig onder zoek van eenige Haarlemsche drinkwatereninzonderheid net betrekking tot hunne vaste bestanddeelen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Zaturdag den 29sten Maart 1862, des namiddags te half drie ure. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend lid, den- heer B. W. Wttewaal. - 2°. Benoemiug

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2