Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Zijn wij wel onderrigt, dan werd zeer onlangs van wege die maatschappij aangifte gedaanvoor het rechtvolgens de be staande landswetten, te berekenen naar een uitdeeling aan de actiehouders van f 50,000, zegge vijftig duizend gulden, over den jare 1861. En zegt nu de heer de Mare: de contributie der Rotterdamsche maatschappij is slechts een weinig minder dan die der maatschappij onder directie van den heer Langer- huizen, ZEd. noopt ons te antwoorden, dan is ook deze veel te hoog. Immers is het niet wel denkbaar, dat, terwijl de laatst genoemde groote winsten uitkeert, eerstgenoemde met verlies zou sluiten. Vervolg morgen). Z. M. heeft den heer Pierre Tétar van Elvenkunst schilder te Amsterdamthans te Turinbenoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Hemmen F. G. baron van Lynden van Hemmen en tot apo theker 3de klasse bij de geneeskundige dienst der landmagt in Oost-Indie Adriaan de Haan. De Z. M. den Koning aangeboden prachtbijbel is een exemplaar van Jacob Pieter Keur te Dordrecht, in folio, ge bonden in zwaren marokijnen band en prachtig gemonteerd met goud en zilver. Op het bovenblad van den band zijn in ovalen vorm aangebragt drie gravures, in zilver voorstellende gebeurtenissen uit de geschiedenis des vaderlands, als: de moord van Willem den Zwijger, de vernietiging der onover winnelijke vloot en het gebed van Prins Maurits na den slag bij Nieuwpoort, zoomede eene afbeelding van den penning, geslagen ter gedachtenis der bemagtiging van 's Hertogenbosch, en in het midden een af beelding van de ten jare 1561 geslagen gedenkpenning van het ijsvogeltjepm welken een zilveren band geslagen is, hebbende tot randschrift: Een held in ijs en baren, Wien God weet te bewaren. Op het benedenblad des bands zijn, in den vorm als het omschrevene, vier ronde zilveren platen, waarop gegraveerd is Psalm 89 vs. 16—19. Openb. 21 vs. 23 en 24. Matth. 28 vs. 18 en Psalm 103 vs. 17 en 18. In het midden een allegori sche voorstelling gevat in een zilver lint, waarop de woor den gegraveerd Het nogthans van des Heeren woord Helpt door den strijd in 's Hemelspoort. De bijbel wordt met twee gouden krappen gesloten, op het midden waarvan zich zilveren gravures bevindenvoorstellende de Hollandsche maagd en de ter gedachtenis aan de Dordsche Synode geslagen penningde punten derzelve zijn bevestigd in zware zilveren hoekenop den fluweelen rug des bijbels .staat in gouden letteren: Biblia. De Commissie van beheer der Oost- en West-Indische opvoedingsmaatschappij heeft zich ook bij een uitvoerig adres tot Z. M. den Koning gewend, waarbij zijn uiteengezet de vele bezwarenwelke vooral in het belang van oudersvoog den en pupillen bestaan tegen de uitvoering van het Konink lijk besluit van 12 Maart jl. betrekkelijk de opleiding en be noeming van ambtenaren voorIndie aan de Koninklijke Academie te Delft. Bij besluit van den Minister van Binnenl. Zakendd. 21 dezer, is de tijdelijke waarneming van het 5de schooldis trict van Zuid-Holland (Rotterdam) opgedragen aan den heer S. Gille Heringaschoolopziener in het 6de district. Men verneemt uit 's Gravenhage van een doorgaans goed onderrigte zijde, dat er bij het departement van Finantien een nieuwe zegelwet in bewerking iswaarbij als beginsel wordt aangenomen de afschaffing van het zegel op de dag bladen. Maandag 11. is voor den kantonrechter te Haarlem de zaak behandeld van G. L. M., die op de aanklagt der firma van Gend Loos wegens verduistering van gelden werd ver volgd maar door het prov. gerechtshof in Noord-Holland vrijgesproken. Hij had tegen die firma een eisch ingesteld tot terugbetaling van 192 wegens gedane voorschotten, welke eisch door de advocaat Mr. D.: van Raalte is geadstrueerd, maar door den advocaat Mr. F. K. J. van Hoogstraten die vordering bestredenwat het bedrag betreftnu met aanbie ding eener som van 101,46. Maandag 31 Maart zal de uit spraak volgen. Ten huize van den heer D. de Jong, notaris te St. Oe- denrode, is een proeve van fraaije middeneeuwsche kunst ter bezigtiging gesteld namelijk een kast, gemaakt uit wagenschot houtter hoogte van 5 a 6 voet en bestaande uit 6 paneelen, voorstellende in bas relief de geschiedenis van Jozef. Deze paneelen zijn zoo uitmuntend gebeeldhouwd en de lijst der kast zoo smaakvol bewerkt, dat voorname kunstenaars, die dit product reeds beschouwden, hunne grootste bewonde. ring daarover te kennen gaven. Naar gissing van deskundigen moet deze kast 5 of 6 eeuwen oud en door een kloosterling vervaardigd zijndewijl de werkzaamheden daaraan besteed, te tijdroovend zijn geweest, om te veronderstellen dat zij voor loon vervaardigd is. Er bestaat te Dordrecht plan om een Maatschappij op- terigten tot het bouwen van gezonde en betere arbeiderswo ningen waaraan aldaar een zoo groote behoefte wordt gevoeld. Reeds is een commissie benoemd om een algemeene vergade ring van belangstellenden bijeenteroepenen zullen, in ver band tot dit planverzoeken aan het gemeentebestuur ge- rigt worden. De Staats-Courant behelst de volgende regeringstelegrara: //Buitenzorg 13 February. Hidaijat bevindt zich te Marta- poera. Verschillende residentien zijn overstroomd geweest. Op Vrijdag den 21sten en Zaturdag den 22sten Maart had alhier het vergelijkend examen plaats van de sollicitanten naar de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijstweede klasse. Het werd ten overstaan van Burgemeester en Wethouders afgeno men door den districts-schoolopziener Dr. E. van der Ven, daarin bijgestaan door Dr. L. A. te Winkellid van de plaat selijke schoolcommistie, en, voor zooverre het examen in de Fransche taal betrof, door den heer M. Reindersleeraar in die taal aan het Stedelijk Gymnasium alhier. Na den afloop werd, op de wet bepaalde wijze, een drietal dus zamengesteld: J. D. van Wijk, hoofonderwijzer aan een bijzondere school te Leiden. - Kornelis Maas, hulponderwijzer aan een bijzon dere school te Utrecht. - J. H. van Mill, hoofdonderwijzer aan de openbare school te Hondsholredijk. Zes sollicitanten waren opgekomen om zich aan het examen te onderwerpen; een hunner echter was, reeds kort nadat het was aangevangendoor'ongesteldheid genoodzaakt zich te verwijderen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 38", des avonds te 8 uur 35°, te 10 uur 33°. Zondag morgen te 5 uur 29°, te 8 uur 32°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 2 uur 42° en te 5 uur 40°. te 8 uur 38°, tè 10 uur 37°. Maandag morgen te 5 uur 46° te 8 uur 48°, te 12 tiiir 58°, 's namiddags te 2 uur 60 en te 4 uur 61°. Uit Rome wordt gemelddat de Paus een brève heeft uitgevaardigd aan alle bisschoppen der kath olieke kerkinhou dende, dat de geestelijken zich op den kansel van alle toe speling op de politiek en van alles, wat buiten het godsdien stig gebied ligt, moeten onthouden. Een Lyonsch dagblad spreekt van een zonderling voor val, dat in een tabaksfabriek te Lyon heeft plaats gehad on der de aldaar werkende vrouwen. Een vrouw namelijk over kwam, ten gevolge van een twist, dien zij met haren man gehad, had een hevig zenuwtoeval. De overige vrouwen scho ten te hulp, maar het toeval scheen aanstekend te werken en achtereenvolgens werden een tweede, derde, vierde, tot twin tig vrouwen toe overvallen door hevige stuiptrekkingen. Men wist geen ander middel, om te voorkomen, dat al de aanwe zige vrouwen in die toevallen deeldendan aanstonds het ge- heele lokaal te ontruimen. Het blad, dat van dit voorval melding heeft gemaakt, zegt, dat het tot de grootste zeld zaamheden behoorten vestigt de aandacht op een ander mid del, dat de beroemde Nederl. geneesheer Boerhave reeds in zijn tijd met vrucht in een dergelijk geval heeft aangewend. Toen nl. in het hospitaal te Leiden onder de vrouwelijke

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2