Dingsdag 25 Maart. N°. 639. A°. 1862. Levensverzekeringen Hoezeer wij het zouden gewenscht hebben wij mogen thans, nu ons de naam van den heer A. de Mare als schrijver van het door ons beantwoorde stuk is bekend geworden, het stil zwijgen niet bewaren. Voor de bekentenis zijnerzijds van de billijkheid onzer gedane insinuatie betuigen wij ZEd., onzen dank. Een strijd met open vizier is een meer eerlijke strijd dan zich te verschuilen achter of zich te dekken met het schild der anonymiteit. En gaarne laten wij het nu aan het oordeel van een onzijdig publiek over, of wij recht hadden in onzen aanvaller een concurrent te vermoeden, nu de heer A. de Mare verklaart te zijn Agent van het Algemeen Meis jes-, Vrouwen en Weduwenfonds gevestigd te Eotterdam. Na acte te hebben genomen van zoodanige beleedigende aantijgingen betreffende onze beginselen en bedoelingen, hier en daar in de repliek des heeren de Mare, wij hopen onop zettelijk, voorkomende, wenschen wij in onze dupliek met be scheidenheid op een en ander punt te antwoorden, en zullen daartoe zoo veel mogelijk den steller van bedoeld stuk (Leiasch dagblad 22 Eebruarij jl.) op den voet volgen. De beoordeeling van den heer de Mare is gegrond geweest op het tarief, doch men lette wel! ZEd. heeft het reglement niet gelezen. Welke kwalificatie verdient zulk een wijze van handelen Een inrigting te beoordeelen zonder zich de moeite en den tijd te getroosten haar van nabij te bezien? Over haar den staf te breken en haar uit de hoogte te veroordeelen zonder kennis te hebben genomen van hare reglementaire be palingen. Mag men dit niet noemen - om het zachtste woord te kiezen, - een groote onvoorzigtigheid? - Niets echter ware gemakkelijker geweest. Een eenvoudige aanvrage bij den heer De uitgebreidheid van dit ingezonden stuk heeft de plaatsing bemoeijelijkt en vertraagdzoo dat het' nu bij gei- deelten en als hoofdartikelen verschijnt. hoofd-agent te Amsterdam óf bij den correspondent te Leiden had ZEd. in het bezit daarvan gesteld. Op hetgeen de heer de Mare bij wijze van uitdaging zegt, is ons eenvoudig antwoord waar het sterfte kans geldt, is geene wiskunstige zekerheid te verkrijgen. Wel bestaan er al- gemeene sterftetafels en naar deze moet de contributie voor een weduwfonds nog al hoog zijn. Doch onze verzekering loopt niet over die massa kinderen die sterven, naauwelijks het le^ venslicht aanschouwd hebbende, die den strijd tegen zoo vele en velerlei ongesteldhedenaan den kinderlijken leeftijd eigen, met den dood bekoopen. Van onze verzekering zijn bepaald uitgesloten allen, wier levenstijd met die hunner vrouwen 15 of meer jaren verschilt; allen die 60 jaar en ouder en even^ zeer, ja bovenal die mannen, die met ligchaarasgebrekenziek ten of kwalen behebt zijneindelijk de ongehuwden en het geen van zelf spreekt alle vrouwen. Maar deze allen zijn in die algemeene sterftetafels begrepen. De leden, aan wier vrou-i wen onze maatschappij een pensioen verzekert, zijn dus een streng gekeurd personeel. En nu houden wij ons innig over tuigd, dat ieder onbevooroordeeldedat ieder onpartijdige met ons zal erkennen, dat de contributie voor een weduwfonds voor zoo streng gekeurde gehuwde mannen veel lager kan wezen dan bij een naar de sterftetafels aangenomen sterfte uit de algemeene massa. Met toestemming van het Edel-Achtb. bestuur dezer stadhebben wij zelf den gang der sterfte van 200 huwelijken in 1820 gesloten nagegaan en daarnaar onze grond- rekening gemaakt, welke is als het bestek te beschouwen» waarna de grondslagen onzer maatschappij gelegd zijn. Hoofdzakelijk hebben wij de maatschappij onder Directie van den heer Langerhuizen aangehaald omdat de waarde dier aandeelen bekend is en het meest in den handel voorkomen. Staan nu die aandeelen op 238 a 243 pCt., het is voor ieder zaakkundige duidelijk, dat zulks een gevolg is der aanzien lijke uitdeelingen als dividend aan de actiehouders. Maar ya^n waar die hoogere dividenden anders dan van de winsten, behaald uit en door de zeer hooge premiefi of contributien;. der leden Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Ndm- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar' 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, l.en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 8—9 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 ii. 30 m. av. - 1 Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 nur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. V 1 1 1

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1