Donderdag avond omstreeks half twaalf ure vertoonde zich te Rotterdam in oostelijke rigting een vreeselijke vuur gloed aan de lucht. Weldra deed ook de brandklok zich hoo- ren en werd overal in de stad door de nachtwacht alarm ge slagen waardoor een talrijke volksmenigte op de been werd gebragt. Bij onderzoek bleek echter dat de brand niet binnen die gemeente woedde, maar in het naburig Jaffa onder de gemeente Kralingen. De snuifmolen van den heer van der Lucht aldaar stond in volle vlam, wat wijd en zijd in het rond een hellen gloed verspreidde. Terstond werd door de brandweer van Kralingen alles in het werk gesteld om de vlammen te keeren, en ook uit Rotterdam rukten brandspui ten aan om hulp te bieden. De molen werd evenwel geheel vernieldterwijl de daar nabij staande schuren weinig leden. In weerwil van den feilen wind slaagde men er in den ver deren voortgang der vlammen te stuiten. Aan de landhuishoudkundige school te Groningen heeft het laatste gedeelte plaats gehad van het examen van de hee- ren G. S. de Graaf, J. J. van Weijdom Claterbos, W. A. Staring en W. A. J. Bakebij het verlaten dezer inrigting waarbij aan hen het diploma als landhuishoudkundige is toe gekend aan de drie eersten als hebbende uitstekend voldaan aan den laatste met lof. Het examen werd door een aantal toehoorders uit verschillende standen der maatschappij met belangstelling bijgewoond. Op de aanbevelingslijst van Curatoren voor het Gym nasium te Meppel voor de betrekking van rector zijn geplaatst de HH. P. A. Moquette, A. Romeyn en J. G. Schlimmer, doctoren in de bespiegelende wijsbegeerte en letteren te Oot- marsumGorinchem en Gorssel. De onderhandelingen tusschen de Utrechtsche regering eenerzijds en den heer de Heus anderzijds gevoerd en later door de wederzijdsche raadslieden van partijen voortgezet over de gaskwestie te Utrechtschijnen niet tot een gewenscht resultaat te hebben gevoerd. Althans men verneemtdat die gemeente door den heer de Heus tegen 26 dezer voor de rechtbank is gedagvaard, om te hooren verklaren voor recht, dat de stad onbevoegd was, gedurende den loop van het be staande contract, en alzoo vóór 1 Sept. 1862, gaspijpen of ander toestel in of langs stads straten en wegen te leggen en alzoo te hooren condemnerenom binnen tweemaal 24 uren na beteekening van het te vellen vonnis, de wederrechtelijk ten dienste der stads-fabriek gelegde pijpen wegteruimenim mers daarmede binnen dien termijn een aanvang te maken en verder daarin ter goeder trouw onafgebroken voorttegaan, alles met magtiging op den eischer, om bij gebreke van de zijde der gedaagde gemeente in het voldoen aan die veroor deeling, de bedoelde wegruiming zelf ten koste der gemeente van Utrecht te doen bewerkstelligen. De Economist behelst een overzigt van Nederlands in-, uit- en doorvoer van eenige der voornaamste handelsartikelen in de jaren 1858—1861, waaruit blijkt, dat 1861 met 1860 geen belangrijke vooruitgang aantoont. Yan de landbouwpro ducten was in den uitvoer van boter eenige vermindering, maar van kaas eenige toeneming. Uitvoer van slagtvee sterke toeneming, vooral van schapen. Uitvoer van gedistilleerd 20 pCt. lager; die van geraffineerde suiker daarentegen zeer toegenomen. Voorts verdient zeer de aandacht de aanhoudende toe neming der invoeren van meel. De meelhandel, in Frankrijk en Engeland reeds lang een belangrijke handelstak, was zoo goed als onmogelijk in Nederland door de formaliteiten en de gemaalbelasting; de invoer van het buitenland was zoo goed als verboden door het inkomend rechtdat hooger was als een bloot equivalent van den accijns en nagenoeg als prohi bitief recht werkte. Bij de afschaffing van den accijns op het gemaal bleek eerst duidelijk, welk een belemmering die accijns had teweeggebragt. Van 1851 tot 1855 werden gemiddeld per jaar slechts 795,000 Ned. ponden meel ingevoerd, maar in de vijf daarop volgende jaren klom den invoer tot 15,731,000 pond per jaar en dus verdubbeld. Zij bedroeg in 1859 19,043,000, in 1860 19,105,000 cn in 1861 24,485,000 Ned, ponden, grootendeels uit Duitschland over den Rijnspoorweg. Te Alkmaar heeft men ontdekt, dat zeker persoonzijn tweede vrouw, waarmede hij in onmin leefde, opgesloten en mishandeld had, zoodat zij door de buren kermende en schreijende is gevonden. Reeds 6 weken had zij in dien toestand verkeerd en is nu door de zorg van den commissaris vap politie naar het gasthuis vervoerd terwijl de man is in hechtenis genomen. Iemand, wegens dronkenschap en straatgerucht, Woens dag te Nijmegen in bewaring genomen, heeft zich, naar men verneemt, daar ter plaatse door ophanging van het leven beroofd. Te Winschoten doet zich het zeldzaam geval voor, dat art. 79 der gemeentewet niet in toepassing kan gebragt worden, hebbende al de benoembare raadsleden een voor een geweigerd, de betrekking van wethouder aantenemen, vacant geworden door het overlijden van den heer F. R. Folkers. Het dagelijksch bestuur bestaat derhalve uit den burgemeester en één wethouder. Naar men verneemt zullen er dit jaar slechts twintig aspiranten bjj het Koninklijk Instituut der marine kunnen geplaatst worden. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Gravenhagein plaats van Ds. F. de WilligenDs. C. P. Hofstede de Groot, th. dr. te Dwingelo. Behalve den beroe- pene waren op het drietal gebragt Ds. B. J. Adriani te Rot- dam en Ds. B. ter Haar te Nijmegen. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Jutphaas (Utrecht) door Ds. J. Cramer, th. dr., pred. te Oude en Nieuwe Wetering. Men verzekert, dat Ds. D. Chantepie de la Saussaije Zondag 4 Mei zijn afscheidsrede, bij zijn vertrek naar Rotter dam, houden zal. Met Maandag aanstaande is de prijs van het tarwebrood volgens de officieele broodzetting één halve cent per 5 Ne- derl. oneen minder. Wij ontvangen de volgende berigten uit Curasao dd. 21 Februarij Zeker is de heugelijke verjaardag van onzen geliefden en geëerbiedigden Koning bij u niet zoo luisterrijk als bij ons eergisteren gevierd. En het diént ook wel, dat die dag hier wat plegtiger gevierd worde, om de gedachte aan Koning en Vaderland wat levendig te houden; want wij zijn hier zoover wegen gij weet het spreekwoordUit het ooguit het hart. Des morgens te 6 ure verkondigde het knallen van een schot van een der batterijen, dat die heugelijke dag was aangebro ken en de vlaggen van de forten en schepen vlogen in top. Te half 7 ure werden er 33 saluutschoten gedaan en te 7 ure was er parade van het garnizoen met zijn goed ingerigte mu ziek, doch niet van de schutterij, die was déze keer maar te huis geblevenik weet niet waarom. Te druk houdt die schut terij anders geen parades, maar heeft ook een goed corps muziekanten, meest uit liefhebbers bestaande, die echter ook tevens dienstpligtig zijn. Verleden jaar heeft onze gouverneur met een zeer goed oogmerk, op dien dag volksspelen inge voerd, en die zijn ook dit jaar tot algemeen genoegen van klein en grootvan aanzienlijk en gering, gehouden ook is er, des voormiddagswedstrijd met sloepenbootenponten en sprietloopen gehouden, gedurende welke oefeningen een menigte sloepen en bootenook van de oorlogsvaartuigen de haven op en neêrvoeren, ook volgeladen ponten, terwijl een groote me nigte toeschouwers op de beide kanten staande, of uit de huizen, het schouwspel aanzag. Des middags te 12 ure pre cies wederom de saluut- of eereschoten van de forten, en te 3 ure ad item, en te 4 ure vervolg der volksspelenals hard draven en ringsteken met ezels, hardloopen door jongens, sprietloopen op bet land en eindelijk watersteken. Voor de be minnaars in al die spelenwaren zegeteekenen bepaaldwel geen laauwerkranzen zooals in de olympische spelenmaar klin- klaar geld van 15 en minder, en dat is wat beter, voor het tegenwoordig geslachtin deze stoffelijke werelden de prij zen werden dan ook met vreugde ontvangen en misschien wel al spoedig onder luidruchtigheid verteerd. Echter orde en be tamelijke stilte, zooals men die op zulk een dag verlangt, hebben zoowel overdag als des avonds geheerscht, hetgeen behalve aan de politie ook vooral te danken is aan 5 bur ger commissarissenbehoorlijk door een oranjekokarde aan den rok gedistingeerd. Te 6 ure viel het laatste schot ter eere van Z. M. en te 8 ure bij het vallen van het avondschot

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2