Buitenlandsch Nieuws. arbeid welke straf P. Dobbels nog in Mei 1860 onderging, toen plotseling de gerechtelijke dwaling in 1855 begaan, ont dekt werd door de latere bekentenis van een misdadiger, die stervende verklaarde, dat hij de stichter van den brand was waarvoor Dobbels veroordeeld was. En toch, de acte van be schuldiging bevatte drie soorten van bewijsmiddelen: redenen van jalousie; bedreigingen aan de misdaad voorafgegaan en herkende indruksels van schoenen. In den toestand der Belgische wetgeving was het onmogelijk om tot eene herziening der veroordeeling te komendoch Dobbels verkreeg gratie en ontving een ondersteuning van het gouvernement. De Belgique judicaire waaraan het verslag ontleend is, deelde het mede ter wille van de leering die het inhoudt, zoowel voor hen, die ten laste der beschuldigden instruerenals voor hendie geroepen zijn ze te verdedigen. In de Rotterdamsche Courant van 17 dezer lezen wij: Wij hebben dezer dagen gemeld, dat van den Leidscben Gemeenteraad zou geleverd worden een stenografisch verslag. De uitgevers van de beide aldaar bestaande bladen hebben opgave van prijs ingeleverd, en aan den inschrijver voor 500 toelaag is de levering gegund van een stenografisch verslag. Wij vernemen thans dat deze uitgever geen stenograaf heeft kunnen erlangenen dat alsnu 11. Donderdag door den heer Belinfante het verslag tachygrafisch is opgeteekend. Men berigt het volgende: Volgens het Reglement op de administratie der kerkelijke fondsen en der kosten van de Eeredienst, bij de Hervormde gemeenten in de provincie Zuid-Holland, moet zoowel het provinciaal collegieals dat van kerkvoogden en Notabelen bestaan uit ledematen der Hervormde kerk. Het eerste collegie heeft tot voorzitter den commissaris des Konings. Art. 2 be paalt echter dat, indien deze geen lid der Hervormde kerk mogt zijn, hij zal vervangen worden door een lid der gede puteerde staten door den Koning te benoemen. Aangezien de met 1 Maart jl. opgetreden commissaris des Konings in dit gewest het gevorderd radicaal mistom opte- tredeu als voorzitter van het provinciaal collegie, als behoo- rende tot de Remonstrantsche broederschap, is thans door den Koning als zoodanig benoemd de heer E. H. baron Rengers van Warmenhuyzen. Thans is openbaar geworden het verslag van de com missie uit het Indisch Genootschap over den aanleg van spoor wegen op Java. Hoezeer de ledenbij de vorige vergadering aanwezig, zich eenparig voor den aanleg van spoorwegen had den verklaard, treedt de commissie in een ontwikkeling van het nut der spoorwegen op Java, hetwelk het eerste gedeelte van het rapport uitmaakt. De transportmiddelen op dat eiland bevinden zich nog in een toestand, zooals Daendels die re gelde. Het vervoer van millioenen inhoud door middel van trekdieren en karrevoerdersontneemt belangrijke elementen aan den landbouw. De veestapel op Java ondervindt daarvan de gevolgen. In 1845 berekende men dat voor den afvoer van producten tusschen Buitenzorg en Batavia alleen 35,043 karren, 1000 buffels en even zooveel inlanders het geheele jaar door bezig waren. De prijs van het vee en de transporten zijn dan ook in de laatste jaren gestegen. De commissie komt vervolgens tot de rigting der spoorwegen. In haar vooraf gaande beschouwingen betoogt zij de noodzakelijkheid van stoomspoorwegen en noemt sporen met buffels en paarden of een bittere ironieof een krasse spoorwegketterij. Ten tweede wijst zij op de noodzakelijkheid om de militaire verdediging bij de bepaling der lijnenniet voorop te zetten want dat anders groote bezwaren zouden ontstaan, wanneer men die wegen bovenal aan dat doel ondergeschikt maakte. Vervolgens de lijnen behan delende beveelt zij den aanleg aan der navolgende lijnen 1°. van Batavia over Krawang en Tjikao naar Bandong, met een zijtak naar Buitenzorg; 2°. van Tagal naar Banjoe- mas; 3°. van Samarang over Poerwodadi naar Soerakarta en Djokjokarta; 4°. van Soerabaya naar Kediri met een zijtak naar Ngawi. De Commissie zegt verder: Wanneer men een blik op de kaart van Java slaat, zal men dadelijk bespeuren, dat deze vier lijnen als het ware de ledematen vormen van een denk- beeldigen stamlijndie eenmaal het eiland Java over zijn ge heele lengte van oost tot west moet doorsnijden. Van Bandong zal allengs de Bataviasche lijn verder doorgetrokken worden en een regelmatigen en min kostbaren afvoer geven aan de producten van de zich op de vlakte en in de naburige berg landen ontwikkelende landbouw en nijverheid. Die lijn zal dan de dwarslijn van Tagal naar Banjoemas ontmoeten, en, dooi de volkrijke residentie Bagelen, den spoorweg van Samarang aan het eindpunt van Djokjokarta aandoen. In den oosthoek zullen al spoedig de lijn van Samarang en de lijn van Soe rabaya naar Kediri en Ngawi in aansluiting komenzoodat men op die wijze een onderlinge verbinding der groote afdee- lingen van Java even goed tot stand zal brengen als wanneer men onmiddelijk den reuzenarbeid zou willen aanvangen en consequent volvoeren van een vooraf door het gouvernement vastgesteld spoorwegnet. De voorgestelde lijnen zijn bovendien vatbaar voor een ge leidelijke uitbreiding in die rigting, waar een reeds bestaande vertier belooft, de exploitatiekosten te dekken. Zoo zal het later overweging verdienenof de Bataviasche lijn door van af Krawang de rijke vlakten van Tjassem, PamanoekanIn- dramajoe en Cheribon aan haar vervoer te verbindenniet belangrijk haar ontvangsten zal vermeerderen. In het Oosten ligt een uitbreiding der spoorwegen tot in het hart der resi dentie Madioen voor de handen men mag eindelijk ver wachten dat in de naaste toekomst Bezoeki, ProbolingoMo- lang, Pasoeroeang zich met spoorbanen aan Soerabaya zullen verbinden. Deze lijnen zouden geen buitengewone moeijelijkheden ont moeten. De commissie is van gevoelen dat met de lijn van Sama rang naar de Vorstenlanden een aanvang zou moeten worden gemaakt. Zij bespreekt verder de uitvoering. Zij bestrijdt Staats spoorwegen op Java, want niet ligt zou de Staat de groote kapitalen bij wijze van leening opnemen, die daarvoor noodig zijn. Zij wijst op de duizenden mijlen spoor in alle landen der wereld door de particuliere industrie gelegd en vooral op Britsch Indie. Een lid der commissie stond daarom het ge voelen voor, dat de uitvoering geschiedde door bijzondere maatschappijen met subsidiengelijkstaande met de kosten dei- baan berekend op 60 pCt. van het kapitaal. De andere leden stonden aanleg door particulieren met rente-guarantie door den staat voor. Eenparig was de commissie van gevoelen dat spoorwegen in vrijen arbeid en spoedig moeten worden uitgevoerd. Het Genootschap moet zich beijveren de algemeene belangstelling optewekken en levendig te houdenen daarom strekt de con clusie van de commissie tot het navolgende: 1°. Dit verslag te doen drukken en zooveel mogelijk te verspreiden. 2°. De Nederlandsche pers uittenoodigenom de zaak bij herhaling onder de aandacht van het publiek te brengen. 3°. Blijvende de aandacht op de Javasche spoorwegkwestie te houden en bij elke gepaste gelegenheid daarop terugtekomen. 4°. De op Java gevestigde leden van het Genootschap uit tenoodigen al die inlichtingen te verschaffen welke dienen kunnen om de zaak nog nader bij het Nederlandsche publiek aantebevelen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 51°, des avonds te 8 uur 47°) te 10 uur 44°. Dingsdag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 46°, te 12 uur 56°, 's namiddags te 2 uur 54° en te 4 uur 52°. Uit Rome wordt gemeld, dat een tweede Borgès een zending in Calabrie ten behoeve van Koning Frans zal be proeven. De Spanjaard Bardenova staat aan het hoofd eener kleine expeditie. Uit Turin schrijft men, dat aldaar uit Genua een reus- achtigen ruiker is aangebragtzooals alleen in die stad ver vaardigd worden. De kist, waarin hij gepakt is, weegt ver scheidene centenaars. De ruiker bestaat uit viooltjes, roode en witte camelia's. Volgens berigten door de Patrie ontvangen is de Griek- sche regering voornemens binnen kort aanvallenderwijze tegen de insurgenten van Nauplia te werk te gaan. Een gedeelte der troepen zal van de grenzen teruggetrokken wordenom

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2