Buitenlandseh Nieuws. den vrijen handel. De opmerking der commissie, dat zij de belangen vertegenwoordigde en voor de broodwinning pleitte van niet minder dan tien duizend ingezetenen vermogt niet zooveel, dat Z. Exc. kon belooven die zaak nader in overwe ging te nemenen de bedenkingen tegen de onbillijkheid der inkomende rechten ten aanzien van sommige artikelen wer den beantwoord met een verwijzing naar den heer Minister van Financien. Naar wij vernemen, zal de beroemde zangeres Mile. Patti, die zich thans te Amsterdam bevindten daar de kunst wereld door haar buitengewoon talent in verrukking brengt, zich een enkele maal te 's Hage doen hooren, en wel op een concert, dat zij op Zondag 23 dezer in den Franschen Schouwburg zal geven. Vrijdag is doc*r de politie te 's Hage aangehouden een molenaarsknecht uit Rotterdam, die, aldaar werkzaam wasdoch te 's Hage woont. Hij werd verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan diefstal van vier muntbillettenieder a f 10. - Aanvankelijk ontkende hij het feit, doch, terwijl hij zich bij den commissaris van politie bevondwerden de billetten door zijn vrouw aldaar gebragt. Nu kwam hij tot bekentenis en werd hij daarop naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. Te Nijmegen is de circulatie van Pruissische en Belgi sche kopermunt zoo groot, dat in den kleinhandel bijna niets anders dan dergelijke munt wordt ontvangen. De vrouw van A. v. D., arbeider in de gemeente Axel, is bevallen van drie dochters, waarvan twee doodgeboren. Het reglement der Nederl. Israëlitische hoofd-synagoge te Amsterdam is bij Ministerieele beschikking van Maart jl. goedgekeurd. Zaturdag werdt het ter synagoge afgekondigd, en Zondag trad het in werking. De leibandwaaraan die ge meente sedert 1815 liep, is dus geheel verbroken; zij heeft haar zelfstandigheid herkregenen alle inmenging en bemoei- jing der Ministers en der Hoofdcommissie houden met de in werking treding der nieuwe gemeentegrondslagen op. De weduwe Abrahams geb. Keyzer, te Amsterdam over leden heeft aan het Israëlitische armbestuur aldaar een som van 6000 besprokendoch vooreerst met vruchtgebruik bezwaard. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hoedekenskerke (Zeeland) de heer P. J. Gouda Quint, kan didaat bij het provinciaal kerkbestuur van Gelderland, en te Zonnemaire (Zeeland) Ds. C. F. Zeeman, thans te Welsum. Bedankt voor het beroep naar Dieden (Noord-Brabant) door deu candidaat A. J. Kan. Aangenomen het beroep naar Ravestein (vroeger met Dieden vereenigd) door den candidaat A. R. Blokhulppre diker te Wageningen en dat naar Sleen (Drenthe) door Ds. J. Beekhuis Heckman, pred. te Hornhuizen en Kloosterburen. Bij de op heden Maandag door HH. Burgemeester en Wethouders op het Raadhuis gehouden aanbesteding is het metselwerk enz. aan de Borstelbrug aangenomen door den metselaar A. Verhoog voor de som van f 9590; het leveren en stellen van een ijzeren brug met hardsteenen leuningen door J. L. Leefers Jr. voor 3545, en het wegbreken van de Sluisbrug over het Kort-Rapenburg door H. en J. W. Filippo voor f 2190, maar de gunning van die werken is acht dagen in overweging genomen. Voorts is de vernieuwing van de Driegatenbrug aan de Zijl gegund aan den timmerman J. P. Rietbergen voor een som van 3200, en het leveren en in slaan van 29 stootpalen aan J. Groenewegenaannemer te Haarlem voor 1330. Op Vrijdag den 14den en Zaturdag den 15den Maart had alhier in de Stads-Gehoorzaal het vergelijkend examen plaats van de sollicitanten voor de betrekking van hoofdonder- wijzeresse aan de openbare school voor uitgebreid lager onder wijs, tweede klasse, in deze gemeente. Vijf sollicitanten waren opgekomen om deeltenemen aan het examen datten overstaan van Burgemeester en Wethouders, werd afgenomen door den distrikts-schoolopziener Dr. E. van der Ven, die daarin werd bijgestaan door Dr. L. A. te Winkel, lid van de plaatselijke schoolcommissie, en, voor zoo ver het examen in defransche taal betrof, door den heer Reindersleeraar in die taal aan het stedelijk Gymnasium alhier. Na afloop van het examen werd op de bij de wet bepaalde wijze het drietal aldus gevormd: M. van der Burg, hulponderwijzeresse aan een bijzondere school te Gorinchem, - M. Jesse, hoofdonderwijzeresse aan een bijzondere school te Leiden, - E. J. Verschuir, hoofd onderwijzeresse aan een bijzondere school te Brum men. Aan het algemeen overzigt van den Java-Bode wordt het volgende ontleend: De Nederlandsche papierfabriekanten zullen bij het verne men van het Gouvernementsbesluit, waarbij wordt toegestaan ook papier niet voorzien van Nederlandsche merken voor de officieele correspondentie te gebruikenzich te laat beklagen dat zij in den laatsten tijd zoo weinig zorg voor hun fabrie- kaat hebben gedragenwant het is maar al te waar, dat in de laatste 4 a 5 jaren de kwaliteit van het propatria beduidend is achteruitgegaan. De prikkel der concurrentie werd gemist, en daarom dommelde men in. Het Gouvernement heeft den dood te betreuren van een braaf, ijverig en kundig ambtenaar, den heer J. F. Goldman, gouverneur der Moluksche eilandendie te Soerabaija over leden is. Een telegram, van Soerabaija ontvangen, meldt van Ban- jermassing, dat Hidaijat den 25sten Januarij te dier plaatse zou aankomen, en het gerucht veld won dat ook Antassari tot onderwerping zou komen. Als dit berigt zich bevestigt, is de strijd geëindigd; dan treedt de soldaat terug en de ambte naar komt in zijne plaats. Van het beleid, waarmede dan het nieuwe civiele bestuur wordt ingevoerd, zal veel afhangen hoedanig de toestand dier streken zal zijn en blijven. In de Molukken heeft de vuurspuwende berg op het eiland Makiantegenover Ternate, die sints 1781 niet meer werkte, een verschrikkelijke verwoesting aangerigt. Het geheele eiland is onder asch en zand bedolven, en het aantal menschenle- vens door deze ramp omgekomen is nog niet optegeven. Een door ons ontvangen telegram berigtte 300, andere tij dingen spreken van 2000, maar bepaalde opgaven ontbreken nog steeds. Ook Ternate, 7 geogr. mijlen benoorden Ma kian., werd door de uitbarsting met een laag asch en zand overdekt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 46°, te 10 uur 44°. Zondag morgen te 5 uur 36°, te 8 uur 43°, te 12 uur 52°, 's namiddags te 2 uur 54° en te 4 uur 52°. te 8 uur 48°, te 10 uur 44°. Maandag morgen te 5 uur 40°, te 8 uur 44", te 12 uur 57°,/s namiddags te 2 uur 57 en te 4 uur 51°. Een kleedermaker te Weenen heeft bekend gemaakt, dat hij het in zijn vak zoover gebragt heeft, dat hij voortaan de maat niet meer behoeft te nemen, maar hem slechts een pho- tographisch portret toegezonden worden. Het door hem ver vaardigde kleed zal passen alsof het hem aan het lijf was gegoten. De beroemde jezuit pater Félix, sedert den dood van Lacordaire de meest begaafde Roomsch Katholieke kanselre denaar van Frankrijk, heeft 11. Zondag, in de kerk Notre Dame, de eerste van een reeks leerredenen tegen het beden- daagsche rationalisme gehouden. Men wist, dat de prediker voornemens was te polemiseren tegen den heer Renan. Het kerkgebouw was gevuld met een tallooze menigte toehoorders, waaronder zeer veel jongelieden. Pater Félix is, ten einde toe en te midden eener eerbiedige stiltemet groote belangstelling aangehoord en gevolgd. Men zegt, dat onderscheiden personen, die in den aan slag van Orsini tegen Keizer Napoleon betrokken waren, van Londen naar Parijs vertrokken zijn. De Engelsche regering heeft daarvan mededeeling gedaan aan de Fransche autoritei ten, die natuurlijk op hun hoede zijn. Donderdag 11. hebben zich over Parijs verscheiden on- weêrsbuijen ontlast, vergezeld van hagel, waarvan de korrels de grootte van hazelnooten haddenterwijl de bliksem op onderscheiden plaatsen insloeg.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2