Buitenlandsch Nieuws. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft dezer dagen beraadslaagd over het verleenen van concessie tot het geven van tooneelvoorstellingen in den stadsschouwburg. De heer Pijnappel trad in zeer uitgebreide beschouwingen zoowel ten aanzien van den toestand van het schouwtooneel als middel tot volksbeschawing, als uit het oogpunt der tooneelspeelkunst en komt tot het besluit, dat het gemeentebestuur zich niet moet inlaten met iets, wat den schouwburg betreft, maar dat aan bijzondere ondernemingen moest overlatendat vooral geen subsidie uit de gemeentekas, waaraan allen betalen, wordt verleend voor een gedeelte der bevolking en inzonderheid niet in een tijd, wanneer over den ongunstigen toestand der ste delijke geldmiddelen wordt geklaagd en werken van openbaar nut moeten worden uitgesteld; dat uit dien hoofde geen con cessie meer moest worden verleend of subsidie gègeven, maar de schouwburg in het openbaar verkocht of verhuurd. Het gevoelen van den heer Pijnappel werd door meer raadsleden gedeeldmaar is door de meerderheid niet aangenomen. Met 14 tegen 10 stemmen is verworpen een voorstel, om het spe len op Zondag avond niet toetestaan. De bestrijders van dat voorstel beriepen zich op vele openbare vermakelijkheden, die des Zondags plaats hadden en niet konden worden geweerd, zoo als in Frascati, de Salons de Variétés en Café's Char tanis. Met 15 tegen 12 stemmen is besloten een subsidie van 9000 'sjaars voor den tijd van 5 jaren te verleenen. De gasfabriek te Groningen heeft over 1861 aan de gemeentekas een winst van 21,858 opgeleverd. Ten dienste der straatverlichting en van het raadhuis werden geleverd 230,528 ellen, terwijl door particulieren 446,405 ellen werden verbruikt. Aanzienlijke buitengewone uitgaven voor werken zijn in 1861 uit de ontvangsten der fabriek betaald. Te Hoorn is het bouwen van een nieuw ziekenhuis aan besteed voor een som f 19,400 en gegund aan den Timmer man H. Bierenbroodspot aldaar. Zooals gemeld is werd Woensdag te Hoorn gevankelijk binnengebragt de burgemeester van het eiland Urk, K... ge naamd en diens zuster, welke zich zouden hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften en ander bedrog. Keeds meermalen is deze voor den rechter van instructie te Hoorn gedaagd en in verhoo# geweestthans eerst is er bevel tot gevangeneming gegeven en is hij onder een grooten toeloop van volk te Hoorn aangebragt. Aangaande de hevige brand te Diever wordt berigt, dat er 17 boerenhuizen en 3 andere woningen zijn in den asch gelegd. Het vee is meerendeels gered, doch overigens is veel van den inboedel door den brand vernield, zoodat de schade ettelijke duizenden guldens bedraagt. De brand is 's nachts ongeveer ten een ure ontstaan in de woning van een Israë liet, die wegens vermoeden van opzettelijke brandstichting is in hechtenis genomen. Zondag is in de heide van de Ugchelermark brand ontstaanwaarbij nagenoeg vijf bunders zijn afgebrand. In den nacht van den lOden op den llden dezer is het houtstek van den houtkooper P. E. Spithorst, te Uithuis- termeeden met nagenoeg al het zich daarin bevindende hout afgebrand. De oorzaak zounaar men verneemtdaaraan zijn toeteschrijvendat de meid, die bij een koe had gewaakt, waarschijnlijk door een stoof met vuur of met het licht den brand zal hebben veroorzaakt. Het verbrandde is verwaarborgd. Woensdag morgen is onder de Willemsbrug te Schie dam gevonden het in gevorderden staat van ontbinding ver- keerende lijk van H. F. C. Seger, die reeds sedert 6 Januarij vermist werd. Eenigen tijd geleden werd een meisje op den openbaren weg in de gemeente Weststellingwerf door een manspersoon op ruwe wijze aangehouden, en gelukte het hem, onder be dreiging van haar anders in de vaart te zullen stoppenhaar een gulden afhandig te maken. Het fheisje nam daarop de vlugt en deed aangifte van haar wedervaren aan de justitie, die, op haar aanwijzingen, er in mogt slagen den dader te vatten. Wel bleef hij voortdurend alle schuld ontkennendoch, de vorige week voor het Provinciaal Gerechtshof van Friesland terechtgesteld, werd hij niettemin schuldig verklaard en tot een tuchthuisstraf voor den tijd van vijf jaren veroordeeld Woensdag morgen is de marine-matroos, die in het voorgaande jaar een Noorsch koopvaardij-matroos doodstak, na uit Zr. Ms. marine-dienst ontslagen te zijn naar Alkmaar getransporteerd om van daar verder naar Leeuwarden te wor den vervoerd. Tot aan het uiterste oogenblik legde hij de grootste brutaalheid en onverschilligheid aan den dag en zwoer zelfs na volbragte straftijd (15 jaren) zich te zullen wreken. Hij was goed gekneveld. Naar men zegt, is zijn broeder vroe ger ter dood veroordeeld wegens vergrijp aan den komman- dant van den oorlogsbodem, waarop hij dienst deed, en is zijn vader in de gevangenis overleden. Te Dordrecht verzamelt zich thans iederen avond een groote troep menschen voor een onbewoond huiswaarin men spoken meent ontdekt te hebben. Niemand hoort of ziet iets, en toch gaan van mond tot mond de wonderbaarlijkste en ongerijmdste verhalen van hetgeen daar binnen voorvalt. In de afdeelings-vergadering van de Vereeniging ter be vordering van fabriek- en handwerknijverheid, Donderdag avond te 's Hage gehouden, is besloten dat de Commissie be treffende de te Zwolle te houden nationale tentoonstelling van houten meubelen, beschikking zal hebben over 60 a 70 tot uitloving van medailles van wege deze afdeeling. Voorts heeft de afdeeling zich vereenigd met het adres van het hoofd bestuur en dus gestemd voor het houden der volgende alge- meene vergadering te Zwolle. Daarna is een langdurige woor denwisseling ontstaan omtrent een bij de afdeeling aanhangig gemaakt onderwerp, betreffende het tusschen Belgie en Frank rijk gesloten handelsverdrag in verband beschouwd met de belangen der Nederlandsche nijverheid. Er is besloten de be paalde behandeling te verdagen tot een volgende vergadering. Eindelijk is verslag uitgebragt omtrent de leesinrigting voor industrieelenwelker resultaten over 't algemeen niet ongun stig zijnen ter verdere bevordering waarvan tot een gelde lijke toelage is besloten. Donderdag avond had de Nieuwe Rijn alhier het too- neel van een groot ongeluk kunnen zijn. Eensklaps stortte de gaper van den heer Reyst, Apotheker alhier, van een aan merkelijke hoogte naar beneden. Wanneer men berekent de drukke passage van dien gracht en het geheel onverwachts neerkomen van het voorwerp, dan is het zeer te verwonderen dat het geheel zonder ongelukken is afgeloopen. De oorzaak is nog onbekend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 56°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 43°. Vrijdag morgen te 5 uur 43°, te 8 uur 45°, te 12 uur 50°, 's namiddags te 2 uur 55° en te 4 uur 55°. In particuliere brieven uit Turyn wordt gemeld, dat Ricasoli er niet in heeft kunnen slagen om, gelijk zijn voor ganger, het morganatisch huwelijk van de bekende Rosine met Koning Victor Emanuel te verhinderen. Het huwelijk is voltrokken en Ricasoli heeft zich door zijn tegenstand den haat van Rosine op den hals gehaalddie zich nu voor Z; H. den Paus verklaart en den Piemontees Ratazzi be schermt. De Presse meldt, dat de opstand in Griekenland van dien aard is, dat hij aan de regering ernstige zorg baart. Niet alleen dat de insurgenten te Nauplia ruim voorzien zijn van ammunitie en levensmiddelenmaar de opstand wint ook veld, doordien zich aanhoudend nieuwe manschappen daarbij aansluiten. Onder de eischen der insurgenten behoort ook die, dat de menigte Duitschers uit Beijerendie ten nadeele van 's lands belangen den troon van Koning Otto omringen, ver wijderd worden. Het blad zegt voorts in bedoelde correspon dentie, dat vele Duitschers in Griekenland, beducht voor ge- weldadigheden ten hunnen aanzien zich haasten het land te verlaten. In de vergadering van den Belgischen senaat heeft de heer Forgeur, afgevaardigde voor Luik, de regering dringend aanbevolen zich toch door bewegingen die Dingsdag te Ant werpen plaats grepenniet te laten intimiderenmaar inte gendeel de bevolking dier stad kennis te geven van bet on-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2