Buitenlandsch Nieuws. Als de ware oorzaak van den voor het Pruissische Mi nisterie ongunstigen afloop der stemming over het amende ment van den afgevaardigde Hagen beschouwt men de on gezindheid der Kamer om in het plan des Ministers von Roondie het leger in vredestijd op 205,000 man brengen wil, te bewilligen. Haar thans genomen besluit zou derhalve als de voorlooper der afstemming van dat besluit moeten wor den aangemerkt. brengenwaardoor in een reeds lang bestaan hebbende be hoefte zal worden voorziendaar, sedert de opheffing van het Goudscbe Kronijkske, aldaar geen dagblad bestaat, en de wijze, om nieuwstijdingen te verspreiden, dus uiterst moeijelijk is. Uit Hoorn schrijft men van den llden dezer: heden is de Burgemeester van het eiland Urk hier gevankelijk bin- nengebragt. Door den heer L. Veneman te 's Hertogenbosch is ver vaardigd een baldaquin van gehouwen steenbestemd voor de restauratie der kathedraal en hetwelk op de wereld-tentoon stelling van Londen zal prijken. Zoowel de spitsen a jour en keurige ornamentenals het geacheveerde van de kleinste ge deelten van het loofwerk van dat meesterstuk van streng go- thischen stijl, worden zeer geprezen. Te Uiever is Dingsdag nacht een ontzettende brand uit gebarstenwaardoor onderscheidene boerenwoningen met het daarin aanwezige vee en vele andere goederen in weinig tijds een prooi der vlammen zijn geworden. Aan blusschen viel bijna niet te denken, daar op het dorp geen brandspuiten aan wezig waren en geen ander water dan uit regenbakken en putten. Men moest het woedende element bijna geheel den vrijen teugel laten. Onlangs werd vermeld, dat door mejonkvrouwe E. A. van Teijens, in het begin der vorige maand te Beesterzwaag (Friesland) overledenaan de diaconie en kerkvoogden der Hervormde gemeente aldaar en te Bakkeveen aanzienlijke gif ten zijn gelegateerd. Thans deelt de Leeuwarder Courant mede, dat door dezelfde nog zijn vermaakt: aan de diaconie der Hervormde gemeente te Ureterp f 2000 en aan die te Siegers- woude f 5000; aan het gesticht voor pleegzusters en toe- vlugtsoord voor verwaarloosde meisjes te Groningen 2000 en aan het oude instituut voor blinden te Amsterdam ƒ2000 alles vrij van successierecht. Daarenboven heeft de overledene een aanzienlijke dotatie gemaakt ten behoeve eener bijzondere instelling van weldadigheid te Beesterzwaag, die echter eerst na het eindigen van het vruchtgebruikaan haren broeder gelegateerd, in werking zal komen. De Leidsche Gemeenteraad heeft in de Zitting van hedem Donderdag benoemd tot regent van het H. Geest- of armej Wees- en kinderhuis den heer Mr. F. Pont en tot regent van het Gereformeerd Minnehuis den heer H. C. Hartevelt. Voorts is de ambtenaar bij de plaatselijke belastingen J. Berg ontslagen en afwijzend beschikt op het verzoek van A. F. Hopman en andere ingezetenen, die hunne bezwaren inbrag- ten tegen het afbreken der sluisbrug over het Kort-Rapenburg' aan het Galgewater. Vergelijkende staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden Februarij 1861 en 1862, alsmede van die opbrengst over de twee eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Zuivere opbrengst over de maand Febr. Zuivere opbrengst over de eerste 2 maanden. 1861. 1862. 1861. 1862. Geslagt (opc.&inv.) Binnenl. Ged. (id.) Buitenl. Gedist. (id.) Gemaal (eigen mid.) Wijn,fruit- kunst- Turf (id.) Steenkolen (id.). Brandhout (id.). 1821,89s 5132,42 460,19s 5868,88s 1229,25 339,6 5 -/ 1352,92s 103,35 1897,90s - 4667,64s 146,89 5525,14s 1495,95 254,41s 337,05 35,45 3644,98s 10938,16s 698,45s 10514,04 2494,57s 373,07 1985,00 224,45 3688,90 v 10190,45s 516,26s 10214,36s 2962,87s 284,93 1010,50 137,85 ƒ16308,57 ƒ14360,45 30872,74 29006,14 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 50°, te 10 uur 48°. Donderdag morgen te 5 uur 4S°, te 8 uur 48°, te 12 uur 58°, 's namiddags te 2 uur 60° en te 4 uur 56°. Koning Victor Emanuel is voornemens de Kamer der afgevaardigden te ontbindenzoo het ministerie niet op een meerderheid rekenen kan. Garibaldi zal waarschijnlijk binnen kort naar de Zuidelijke provinciën gaan om vier vrijwilliger- afdeelingen te organiseren. Te Antwerpen is 11. Maandag een meeting gehouden met het doel, om de aanwezigen medetedeelen een ontworpen petitie, waarbij de volksvertegenwoordigers verzocht worden, bij de regering op een slooping van een gedeelte der thans in aanbonw zijnde vestingwerken aantedriugen. Er waren 8 a 10,000 personen van alle rangen en standen tegenwoordig. De vergadering werd geleid door den heer d'Hane de Steen- huyze. Bij meerderheid van stemmen werd besloten, dat de petitie alleen in de Vlaamsche taal zou worden ingediend. Verschillende sprekers voerden het woordwaaronder uitgemunt hebben de bekende letterkundigen Vleeschhouwer en van Rijs wijk. Na hevige debatten werd de petitie aangenomen en door velen geteekend, maar de meesten waren daartoe niet in de ge legenheid door de onstuimigheid die er heerschte. Men trok vervolgens langs de straat en 't bleef niet zonder wanorde lijkheden. De burgemeester van Antwerpen heeft bij een open bare afkondiging daarover ernstig geklaagd en tot rust en orde vermaand, 't Is voor 't oogenblik te Antwerpen rustig. Maandag morgen is Z. K. H. de hertog van Brabant, vergezeld van zijn ordonnans-officieren de heeren van Rode en Cattoir, benevens zijn lijfarts, Dr. d'-Udekem, uit Brus sel naar Frankrijk vertrokken om zijn voorgenomen reis naar Spanje over land te vervolgen. De graaf van Vlaanderen deed zijn broeder tot het spoorweg-station uitgeleide. In het vroegere plan van den hertog, om zich langs den waterweg naar Spanje te begeven is verandering gekomen, doordien de Vorstelijke reiziger onlangs bij zijn terugkomst van Engeland in zoo hooge mate van de zeeziekte heeft te lijden gehad. Te Mechelen heeft het gemeen het kerkhof overvallen, toen aldaar het lijk van een protestantsch officier der burger wacht begraven werd. Al de officieren, die het lijk de laatste eer bewezen, hadden veel noodig, om te verhinderen, dat men den predikant in den open grafkuil wierp. De kreten, waaronder er waren die den leeraar met den dood dreigden, werden met een ontzettende woede geuit en eenigen waren voornemens om aan hun bedreigingen gevolg te geven. De Belgische Minister van Justitie heeft dadelijk last gegeven tot een gerechtelijk onderzoek en waarschijnlijk zal de politie ge straft worden voor haar zorgeloosheid en wakeloosheid tegen over de rustverstoorders, die ook gerechtelijk zullen worden vervolgd. Uit Lemberg wordt het volgende gemeld. De inspecteu- ren van het gymnasium alhier hebben een nieuw getto gevormd zij hebben namelijk bevolen dat de Israëlitische scholieren op een afzonderlijke bank moeten geplaats worden. Het dagblad Dziennik Polski, deze verandering besprekende, zegt dat het een schande voor onzen tijd is, dat iets dergelijks wordt geduld. De beroemde kastanjebommen in den tuin der Tuillerien, te Parijs, inzonderheid die welke onder den naam van den kastanjeboom van 20 Maart bekend is, staan reeds in 't volle blad. Maria Pichon, het meisje dat op zoo wonderdadige wijze aan den moordaanslag van Dumollard is ontsnapt, heeft van eenige Lyonsche speculanten het aanbod ontvangen, om zich tegen een aanzienlijke som te verhuren als buffetjufvrouw in een koffijhuis. Zij heeft echter dat aanzoek van de hand geslagen. Aan de Keizerlijke bibliotheek te Parijsgelegen in de Rue Richelieu, zijn in den laatsten tijd twee achtervleugels en een nieuwen voorvleugel bijgebouwd. Als een opmerkelijke bij zonderheid wordt gemelddat noch de bewoners dier straat, noch de tallooze voorbijgangersgedurende al den tijddat aan deze belangrijke herstelling gearbeid isdaarvoor ooit zelfs de meest onontbeerlijke materialen hebben zien aanvoeg

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2