N°. 630. Vrijdag 14 Maart. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. i i1 'i i11 Ji '13 i Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u; 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'eavonds te 8 q. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van «ra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9 10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Z. M. heeft benoemd tot officieren der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon den heer Michel Jonasminister van binnenl. zaken en justitie te Luxemburg, den luitenant-kolo nel Buckertgezegd Buchardi, en den heer Widmann, mede aldaar, benevens den graaf d'Hunolstein te Ottange; en tot ridders van die orde de heeren Mahon de Monaghan te Eich, Conzemius te Lullange, Klein te Junglinster, Motte te Esch aan de Alzette, E. Francois te DiekirchJ. Majerus te Mersch J. Mersch te Waldbredismus, Engling te Luxemburg en V. de Villers te Bom. Z. M. heeft aan den baron Mr. A. J. L. Stratenus een eervol ontslag verleend als Minister van Buitenl. Zaken ad interim, en tot Minister van Buitenl. Zaken benoemd Mr. P. van der Maesen de Sombreff; nog is benoemd tot burgem. der gemeente Uden A. M. van Rooy, en op verzoek eervol ontslag verleend aan Mr. J. P. A. L. Kam, als burgemeester der gemeente Breukelen c. a. De nieuw benoemde Minister van Buitenlandsche Zaken Jhr, Mr. P. van der Maesen de Sombreff, heeft heden Don derdag zijne functien van het Departement aanvaard. De soiree, die Woensdag avond bij den baron van Brie- nen van de Groote Lindt te 's Hage heeft plaats gehad, was zeer luisterrijk. Zij werd vereerd met de tegenwoordigheid van HH. MM. den Koning en de KoninginHH. KK. HH. den Prins van Oranje, Prins en Prinses Hendrik en Prinses Anna van Saxen Weimar. Onder de vele genoodigden bevonden zich de leden van het corps diplomatique. Bij het nieuw ontwerp van strafvordering worden de voorschriften van het wettig bewijs afgeschaft en in de me morie van toelichting de redenen daarvoor ontwikkeld. Naar men verneemt moet dezer dagen door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken besloten zijn, dat de directeur der rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizende heer J. van Konijnenburgdie tot dusverre zijn woonplaats had te Meppel, den lsten Mei a. s. zijn verblijf zal dienen te vestigen te Veenhuizen. Dingsdag 11. deed de arrondissements-rechtbank te Haar lem uitspraak in de zaak van den aannemer W. Stapelkamp tegen de gemeente Haarlem. Eerstgenoemde hadj die gemeente gedagvaard tot betaling eener som van ruim 10,000, wegens geleverde bijwerken aan de localen indertijd gediend hebbende voor de Nationale Tentoonstelling van Nijverheid. De gemeente Haarlem betwistte deze vorderingop grond dat de meeste dezer werken onder de bij het bestek opgegevene waren be grepen, en concludeerde tot uitbetaling van een som van slechts 316,11. - De rechtbank stelde de gedaagde gemeente in 't gelijk, voornamelijk op grond, dat de bedoelde bijwer ken in het bestek waren begrepen, en zoo er al eenige had den plaats gehad, deze met consent en op magtiging van de gemeente Haarlemingevolge art. 1646 burgerlijk wetboek, hadden behooren te zijn geschiedhetwelk in casu niet had plaats gehad. Alzoo werd de eisch ontzegd en de eischer ver oordeeld in de kosten. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft aan Commissa rissen der Stads Bank van Leening aldaar magtiging verleend tot den aankoop van vier perceelen, ten einde die tot hulp banken te doen inrigten. De Gemeenteraad van Groningen heeft met een groote meerderheid verworpen het voorstel van Burg. en Weth., om te bepalen, dat de gemeente-secretaris zijn werkzaamheden zooveel mogelijk zou moeten verrigten op het stadhuis en door hem niet zou mogen worden uitgeoefend de rechtspraktijk, noch eenige andere winstgevende betrekking; en evenzeer het voorstel van een raadslid, om het bekleeden van betrekkingen door den secretaris afhankelijk te maken van een'speciale ver gunning van den Raad. Uit Ylissingen wordt berigt, dat een der raadsleden de opmerking had gemaaktdat de plaatselijke belasting op het gemaal te weinig opbragt en na gedaan onderzoek bleek het gebrekkig toezigtten gevolge waarvan de controleur en eenige commiesen, waaronder een van 81 jaar, werden ontslagen. Ten gevolge eener nieuwe regeling bragten de plaatselijke be lastingen f 20,000 meer op dan vroeger, niet uit hoofde van overdreven ijver, maar wegens meer waakzaamheid en beter toezigt. Uit Gouda wordt berigtdat bij eenige ingezetenen dier gemeente het plan bestaat tot het oprigten van een Goudsche Courant, en dat bereids de lijsten ter inteekening worden rondgezonden. Het is te hopen dat door een alffrtfiéene neming zal worden medegewerktom deze z

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1