L. VAN RAALTE, Concertzaal te Leiden. Groot Instrumentaal en Vocaal Concert, Advertentiën. MAANDAG 17 MAART 1862, bezigen. Dit vraagstuk heeft sedert twee jaren groote vorde ringen gemaakt bij de publieke opinie, vooral in Frankrijk De heer Ratazzi wijst op de discussien in den Franschen Se naat en zwaait lof toe aan de redevoering van Prins Napo leon. Als diplomatiek middel noemt hij de overeenstemming met Frankrijk. Ten aanzien van de binnenlandsche staatkunde zegt hij, dat het ministerie de oprechte medewerking verzoekt van alle bekwame mannen. Hij neemt het nationale programma aan, en belooft de uitvoering van de wetten en orden van den dag door het Parlement aangenomen betreffende de na tionale wapening. Hij belooft zuinigheid in het beheer van alle takken van de administratie, met uitzondering van de wapening. Hij zal bij de indiening der begrooting van 1863 een overzigt geven van den toestand der schatkisten eindigt met aantemanen tot eensgezindheid. De heer Lanza vraagt in lichtingen omtrent de ministerieele crisis, welke heeft plaats gehad buiten den invloed van het Parlement. De heer Ricasoli antwoordt, dat in weerwil der gunstige stemming van de ka mer, sommige verschillen niet uit den weg] hadden kunnen worden geruimd. De regering was niet zeker, dat zij het ver trouwen der kamer bezat, en daarmede ook het zedelijke gezag, dat daarvan het gevolg is. Een twijfelachtige stelling willende vermijden, had het vorige kabinet zijn ontslag ingediend; of schoon de Koning herhaaldelijk had te kennen gegevendat hij een stemming van het Parlement wilde afwachten, had het ministerie gemeend op zijn ontslag te moeten blijven aandrin gen. Deze woorden worden luide toegejuicht. De heer Ratazzi brengt hulde aan de oprechte en rondborstige verklaringen van den baron Ricasoli. De ellende te Gent neemt op een ijzingwekkende wijze toe; meer dan 30,000 werklieden zijn op dit oogenblik zonder werk. De openbare en de bijzondere liefdadigheid doen veelmaar wat vermogen zij tegen die ellende, daar vele groote fabrie kanten gedwongen zullen worden uit gebrek aan katoen hun werkplaatsen te sluiten. De openbare inschrijvingen hebben reeds een som van 100,000 francs opgebragt, waaronder van 500 tot 1000 fr., maar zij vermogen weinig tegenover het gebrek van ongeveer 60,000 personen. Den Ssten dezer des ochtends ten 6 ure heeft te Mont- luel de beruchte Dumollard de doodstraf ondergaan. Hij heeft zich des avonds te voren met zijn vrouw verzoend. Hij bleef betuigen dat hij onschuldig was. Met volslagen onverschillig heid beklom hij het schavot. Het aantal toeschouwers werdt op 8000 begroot. Het heeft Woensdag nacht te Londen zoo sterk gevro ren (21 gr. Fahr.), dat al de parken met een vrij dikke ijs korst waren overtogen en schaatsenrijders en anderen er zich op waagden. Ofschoon verscheiden personen er doorzakten, heeft toch niemand het leven verloren. Al wat slechts in de verte iets met het gebouw der aan staande tentoonstelling te Londen heeft te maken, commissa rissen superintendentenklerkententoonstellers en publiek heeft in den laatsten tijd zoo luide de vreesdat men niet klaar zou komen, te kennen gegevendat de aannemers als uit den droom ontwaakt schijnen en het gebouw met zenuw- achtigen haast de voltooijing nadert. De stellingen vallen als ontdooide ijskegels van de beschilderde zoldering en muren de planken vloer in het middenschip schuift over den grond als een dier ijzeren jalousienwaarmede men des nachts de winkelgevels afsluit. Een geheele schilderijen-zaal is in twee dagen gestukadoord en behangen, de verdeeling van den ar beid doet wonderen en men zal op zijn tijd klaar zijn. Te Longford in Ierland is de majoor O'Reilly met een meerderheid van ongeveer 300 stemmen tot üd van het Huis der Gemeenten gekozen. Hij diende tijdens den veldslag van Castelfidardo in het Pausselijke leger en was de candidaat der Catholieke partij. Zijn verkiezing is niet alleen voor de liberale partij, maar ook voor het ministerie een gevoelige nederlaag, omdat een van de bewindslieden, de heer White, de mede dinger van den heer O'Reilly was en alsnu zijn ambt zal moeten nederleggen dewijl hij niet langer lid van het Parle ment is. Onlangs is te Melbourne, in Australië, een schip uit Liverpool aangekomenaan boord hebbende eenige jonge knappe landverhuisterswaarvan 8 binnen 3 weken na hare aankomst met rijke verliefde mannen zijn gehuwd. Te Manchester loopen 685 7 fabriek-arbeiders ledig,ter wijl 14,572 een gedeelte van den dag werkzaam zijn en 26,306 ten volle bezig worden gehouden. Het lijk eener vrouw, vermaard geworden door haar le lijkheid Julia Pastrana genaamdis gebalsemd en wordt thans in Piccadelly voor het publiek ter bezigtiging gesteld. te geven door «V. TLt O T TT 09 Solo-Viool van Z. K. H. de Groot-Hertog van Saxen-Weimar. met medewerking van IHw. ORGELIST. Het Programma zal nader bekend gemaakt worden. Aanvang ten 7y uur. BREEDESTRAAT. Berigt de ontvangst van eene schoone collectie VOORJAARS§TOFJE§ alsmede eene partij echte Zwarte EYON- §CHE ZIJDE 4/4 van f 1.40 de El 5/4 van ƒ1.75 de EI, 6/4 van 2.50 de El. Steeds voorhanden Glacé Handschoenen in het Zwart, Wit en Gekleurd, beste kwaliteit. Heden overleed te Utrechtin den ou derdom van 76 jaren, onze waarde Vader en Behuwd-Vaderde Heer WILLEM BUSKES, in leven Heel- en Verloskundige. J. RUTGERS. W.M. J. C. RUTGERS, Buskes. Rhijnzigt nabij Leyden, 9 Maart 1862. Heden overleed alhier tot diepe droef heid van mij, mijne Kinderen en Behuwd- Kinderen mijn innig geliefde oudste Zoon Mr. CORNELIS GERBRAND LUZAC in leven Kantonregter te Woerdenin den ouderdom van 38 jaren. J. C. BLOKHUYZEN Wede. C. J. Luzac. Leyden, 10 Maart 1862. Eene JUFVROUW van gji»^ fatsoenlijke familie P. G. 28 jaren oud, zag zich gaarne spoedig geplaatst ter waarneming eener HUISHOUDING, met of zonder Kinderenof tot Adsistentie van de Vrouw des Huizes; daarop reflecterenden gelieven zich per franco Brieven te adresseren onder Letter B. adres den Heer VV. T. MEIJER °p de Beestenmarkt te Legdenwaar tevens nadere iuformatiën zijn te bekomen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3