Bui ten land sch Nieuws. vloed van beiden schetste. Het talrijk en aanzienlijk gehoor volgde de spreekster met onverdeelden aandacht. Volgens het ontwerp der verordeninghoudende regeling van het gymnasium der gemeente 's Gravenhage, thans aan den Gemeenteraad onderworpen (en dat den 18den dezer in den Gemeenteraad zal worden behandeld) blijft dat gymnasium verdeeld in twee afdeelingen. In de eerste afdeeling wordt on derwijs gegeven in: a. de oude talen en letterkunde; b. de nieuwe talen en letterkunde; c. de reken-, stel-en meetkunde, de natuurkunde en de wiskunstige aardrijksbeschrijving: en d. de geschiedenis, en de aardrijkskunde. In de tweede afdeeling wordt onderwijs gegeven in de vakken in het voorgaande ar tikel vermeld onder letters b c en d. Onder oude talen wordt verstaan het grieksch en latijnen onder nieuwe talen het hollandsch, het fransch, het hoogduitsch en het engelsch. Bij vakken, tot welke het noodig blijkt het onderwijs uittestrek ken worden geacht onder de vermelding der hoofdvakken stilzwijgend mede te zijn begrepen. De eerste afdeeling is ver deeld in vijf, de tweede in vier klassen. De leerlingen, die begeeren te worden toegelaten in de eerste klasse van de eerste afdeeling van het gymnasium, moeten op 1 Januarij hun dertiende jaar, terwijl zij die in de eerste klasse van de tweede afdeeling wenschen te worden toegelatenop dat tijdstip hun twaalfde jaar moeten vervuld hebben. Beroepen bij de lierv. gemeente te Nijkerk op de Ve- luwe Ds. W. Sijpkens te Hijlaard; te Heemstede Ds. VV. J. Ge selschap te Aalburg; te Wemeldinge Ds. J. VV. Felix te Nieuwe Tonge; te Jutphaas Dr. VV. Astro te Amerongen; te Veen Ds. A. P. A. du Clous, te 's Grevelduin-Kapelle en te Meden in de provincie Groningen Ds. S. Coolhaas van der Woude te Veendam. Wij vernemen, dat dezer dagen na bekomen inlichtingen van den Algemeenen Kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier, de Minister voor de zaken der Herv. Eeredienst hand opening heeft verleend tot het beroepen van een predikant in de plaats van Ds. E. Laurillard. De Kerkeraad zal Vrijdag aanstaande overgaan tot het maken van een gros en acht dagen later van een twaalftal. In de Vrijdag avond gehouden vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde werd Dr. L. A. te Winkel als Bibliothecaris der Maatschappij ontslagen onder dankbetui ging voor de vele door hem in die betrekking bewezen dien stennu hij zijn krachten onverdeeld aan het Woordenboek wilde wijden. Op voorstel van het bestuur besloot de verga dering geen tijdelijk plaatsvervanger (tot aan de Julijverga- dering) te benoemen, maar den SecretarisDr. W. N. du Rieu te verzoeken zich voorloopig te belasten met het Bibliotheca- riaat; deze, ter vergadering tegenwoordig, heeft zich daartoe bereid verklaarden tevens op zich genomen de bezorging van den te herdrukken catalogus van de Bibliotheek der Maat schappij. In de Vergadering der hier ter stede gevestigde com missie tot hulpverschaffing aan de behoeftige werklieden der fabriek van de heeren de Heyder en Co., 11. Vrijdag gehou den zijn eenige dier werklieden hun dank komen betuigen voor de hun betoonde liefdadigheid. De Voorzitter antwoordde, dat die erkentelijkheid voor de Commissie hoogst aangenaam was, maar dat er toch zijn, die niet zoo erkentelijk waren en hij wenschte, dat de opgekomen werklieden, naar huis of tot den arbeid teruggekeerdhun mede arbeiders zouden trach ten te overtuigen van hun verpligting, om de gunst, die hen betoond was, te erkennen, waartoe zij waarlijk dubbele reden hadden. De ontvangen giften beliepen tot heden f 20,608,85, waarvan volgens de door de heeren de Heyder en Co. inge leverde lijsten tot heden 8000 was uitgekeerd. De Staats-Courant deelt mede een regeringstelegram Buitenzorg, 31 Januarij: //De gouverneur der Moluksche eilan den is overleden. Vulkanische uitbarstingen op het eiland Makias (Formosa) Hidayat maakt toebereidselen, om zich naar Martapoera te begeven. Verder niets nieuws." De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 55°, des avonds te 8 uur 52°, te 10 uur 50°. Zaturdag nacht te 12 uur 49°, 's morgens te 8 uur 47°, te 5 uur 46°, te 8 uur 53° te 12 uur 55°, 's na middags te 2 uur 59° en te 4 uur 59°. Ter gelegenheid van den vasten-avond werden in de twintig arrondissementen van Parijs niet minder dan 1270 kleine en groote bals gegeven. Als een schets der Noord-Amerikaansche zeden, ver haalt een dagblad het volgende echtelijk tooneel: Ik wenschte wel naar de badplaats te gaanzeide Mw. Waspish tot haren echtgenoot. - Gij zult niet gaan. - En ik zeg dat ik wel zal gaan. - Dat zullen wij zien. - Ik ga mijn hoed opzetten. - Dat zal ik u beletten. - Mw. W. staat alsnu op en neemt haren hoedhaar gemaal staat eveneens op en trekt den hoed naar zich toe, die daarop in tweeën wordt gescheurd. - Ik zal blootshoofds naar de baden gaan. -Doch mijnheer plaatst zich voor de deur. - Dan ga ik door het venster, roept mevrouw, en opent dit inderdaad. Mijnheer hierdoor woedend geworden, grijpt mevrouw bij haar kleedje, omvat haar middel met zijn krachtige armen en dompelt zijn vrouw, het hoofd het eerst, in een kuip koud water, die zich in de kamer bevindt. Gij wilt naar de baden? Welnu, zult gij nog gaan? roept mijnheer, terwijl hij mevrouw ferm een indompeling laat doen. - Ja, ik zal gaan, ik zeg u dat ik gaan zal, roept deze, telkens als zij het hoofd maar boven heeft, en zoo gaat het voort. Eindelijk worden de woorden van mevrouw afgebroken weidra uit zij geen woord meer, en mijnheer bemerkt, dat hij zijn vrouw verdronken heeft. Dit tooneel had plaats te Greenburg, in den staat Illinois; Waspish werd gearresteerd, doch tegen een borgtogt van 200 dollars weder in vrijheid gesteld. Men verhaalt de volgende anecdote, als voorgevallen tijdens het laatste groote baldat voor eenige dagen in het Koninklijk opera-gebouw te Berlijn bij inschrijving heeft plaats gehad. Een rijk landeigenaar uit de provincie door de berigten nopens de pracht van het vorig bal opgewekt, besloot met zijn gade ook eens al dat heerlijke bijtewonen. Zij kwamen hier aan, stapten in het hotel de France aflieten zich entree- kaarten voor het bal bezorgen en gebruiktenalvorens zicli daarheen te begeven, een copieus middagmaal, daar zij ver nomen hadden, dat men op het bal niet genoeg te eten kon krijgen. Precies ten 8 ure reden zij in groot gala naar de opera, en kwamen er juist aan op het oogenblikdat de rijtuigen een zeer lange reeks vormdenen stuk voor stuk naderden, om hun passagiers te laten uitstappen. Toen de beurt der echtelingen naderde, opende een bediende der opera ook hun rijtuigdoch had geen tijdom hen er uit te hel pen, daar hij nog de portieren der opvolgende rijtuigen had te openen. Daarvan teruggekomen en in de overtuiging, dat onze provincialen intusschen waren uitgestapt, sloot hij weder hun rijtuig en wenkte den koetsier voortterijden waaraan deze voldeed, door ijlings naar het hotel de France terugtekeeren zijn paarden in den stal, het rijtuig in het koetshuis, en zich zeiven aan den warmen haard te plaatsen. Het was omstreeks 1 ure na middernacht geworden; menschen en dieren lagen in het hotel reeds in diepen rusttoen eensklaps uit het koets huis een vreeselijk geraas gehoord werd; uit den slaap gewekt en vast overtuigd dat er dieven of spoken waren, snelde de eigenaar van bet hotel met zijn bedienden derwaarts; doch hoe groot was aller verbazingtoen mende deuren geopend hebbende, onze provincialen vond, nog even prachtig gekleed als toen zij naar de opera afredendoch thans razende en tierende als bezetenen. Het raadsel werd spoedig opgelost: de echtelingen waren gewoonna hun middagmaal een dutje te doenhet goede diner in het hotel en het lang wachten bij de opera had hen dan ook spoedig in het rijtuig in slaap ge wiegd en wel zoo vastdat zij niets hadden gemerkt van het openen en sluiten en weder oprijden van hun rijtuig, en zoodoende het genot hadden gesmaakt, om in plaats van op het bal, den nacht in het koetshuis van het hótel doortebrengen. Men zegt, dat Said pacha tegen het einde van April naar Parijs komen en door Kenig Bey, zijnen voormaligen leermeester en tegenwoordigen secretarisvergezeld zal w:orden. Zulfuvea pacha is tot Minister van Buitenlandscke zaken in Egypte benoemd. Said pacha heeft het cijfer der inlandsche werkliedendie tot het doorgraven der landengte van Suez gebezigd worden, op 2500 gebragt.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2