Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. ^eeren kennen, en zijn betrekking van armverzorger gaf hem daarbij een ervaring, die voor de belangen der gemeente groote waarde bezit. De heer Wttewaall hield zich bezig met die toe standen te onderzoeken uit een staathuishoudkundig oogpunt en het door hem uitgegeven geschrift van Pieter de la Court getiteldhet welvaren der stad Leidenmet zijn aanmerkingen en toelichtingen verrijktgetuigt van zijn nasporingen en on derzoekingen van de wonden en geneesmiddelen van en voor Leiden. In dit opzigt is de heer Wttewaal een specialiteit. De beide kandidaten verschillen niet in staatkundige rigting. Door vrijzinnigheid op dat gebied en verdraagzaamheid op dat der godsdienst hebben zij zich steeds de achting van hun medeingezetenen verworven: bij een prijzenswaardige gehechtheid aan het kerkgenootschap, waartoe zij behoorenmaakten zij in het dagelijks leven geen verschil van begunstiging. Ook in dit opzigt is de aanbeveling onberispelijk. De keuze is hoogst moeijelijk; het verschil in leeftijd is te onbeduidend, om in aanmerking te worden genomen. Wat de heer Klaverwijden in veerkracht en kloekheid mogt vooruit hebbenwordt misschien opgewogen door den tijd en de middelen waarover de heer Wttewaal kan beschikken. Een verschil bestaat er, dat we nog niet genoemd hebben en toch zeker van grooten invloed op de keuze tusschen de beide kandidaten zal zijn, namelijk: de heer Klaverwijden be hoort tot het B. C. kerkgenootschap. Zulk een verschil moest niet gelden maar zoo er aan gehecht wordtherinneren we, dat de plaats van den heer Ysselsteyn in der tijd niet door een lid van hetzelfde kerkgenootschap is ingenomen, en onder de 24 raadsleden slechts 2 katholieken worden geteld. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Midwoude F. Groot Jbz. en van Liempde J. van der Sande en tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw den Baron von Hodenberg, Hannoverschen gezant bij het Neder- landsche Hof. In de zaak tegen den voormaligen ambtenaar van den burgerlijken stand te A., den heer D., heeft het provinciaal gerechtshof in Overijssel Dingsdag uitspraak gedaan. Het Hof heeft den beschuldigde veroordeeld tot 3 maanden correctionele gevangenzetting en vijf geldboeten van 25 cents. Het kantongerecht te Harlingen heeft tot een geldboete van 6 gulden iemand veroordeeld wegens het opzettelijk toe brengen van schade aan eens anders roerend goed, door een glas jenever met suiker achter in diens jas te werpen. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft in de zitting O D van Dingsdag met overgroote meerderheid als beginsel aange nomen dat het gemeentebestuur niet verpligt is lokalen voor het ijken van maten en gewigten beschikbaar te stellenzoo dat mitsdien aan de Hooge Begering zal worden kennis ge geven, dat het locaal op de Voldersgracht nog gedurende het jaar 1862 daartoe zal kunnen gebezigd worden, met uitnoo- diging wijders om de noodige maatregelen te nemen, ten einde, te beginnen met 1863, daarin van rijkswege worde voorzien. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera la Beine de chypre. Woensdag is te 's Hage overleden de echtgenoote van Baron Bidder van der Heim van Duivendijke. Het bestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot aanmoediging van den Tuinbouw heeft bekend gemaakt, dat om overwegende redenen besloten is de 23ste tentoonstelling van bloemenplanten enz. te Botterdam twee dagen te verschuivenen alzoo te stellen van den 6den tot den 9den April 1862. Men verneemt, dat de Miliciens der ligting van 1861, welke het vorig jaar bij de verschillende corpsen des legers zijn ingedeelden zich thans met onbepaald verlof in hun haardsteden bevindenin het aanstaand voorjaar bij hun corpsen in werkelijke dienst zullen moeten optredenten einde daarbij gekleed en in den wapenhandel te worden geoefend, en wel diegenen, welke behooren tot het wapen der infanterie, het 1ste, 2de en 3de regement vesting-artillerie, het batail- lon mineurs en sappeurs en het corps pontonniers. De tijdelijk vrijgestelde lotelingen van de klasse van 1S58, 1S59 en 1860, welke vóór den lsten Januarij dezes jaars hun twintigste jaar bereikt hebben, zullen, krachtens de tweede zinsnede van Art. 190 der nieuwe wet op de Natio nale Militie van 19 Augustus 11. (St. bl. n°. 72); als nu voor altijd vrijgesteld wordenzonder in persoon voor den Militie raad te verschijnenen behoeven zij hun recht op vrijstelling zelfs niet door eenig bewijs te staven. Het Gemeentebestuur van Sneek heeft op de plaatselijke begrooting 2000 uitgetrokken als premiën voor vrijwillige dienstneming bij de militie, ter vervanging van het contingent van 20 man. Door Voogden van het St. Anthony-Gasthuis te Leeu warden is voor de som van f 82,500 aanbesteed het bouwen van een gesticht tot huisvesting van 150 personen tot soep huis enz. Uit 's Hertogenbosch wordt berigt: Vele jagers enjagt- lief hebbers kennen ongetwijfeld het struikelblokde ergernis van al de oppassers van 's landsheerlijke- en eigen jagtenden listigenvluggen, onvermoeiden wilddief, den 33jarigen P, te N. Als een vlugge haas gelukkig genoeg is bij dag heel huids het ferme schot van onzen strooper te ontkomen dan loopt het arme dier toch hoogst waarschijnlijk vroeg of laat in een zijner menigvuldige strikken of wordt in het eind in den barren winter, bij een helder maanlicht, als de vreesach tige zich aan het een of ander koolveldje wil vergasten, toch zeker zijn prooi. Thans geldt het geen jagtdelict; tot andere gevoelens schijnt de beruchte strooper gekomen te zijnal thans hij is nu in het huis van arrest overgebragt als ver dacht van schriftelijke bedreiging met moord en brandstich ting, indien een zekere som gelds niet op een bepaalde plaats werd nedergelegd. Medepligtigen schijnen in het spel geweest te zijn doch het is vooralsnog niet mogen gelukken deze te ontdekken. Donderdag avond is door den Grooten Kerkeraad van de Nederd. Hervormde gemeente te 's Gravenhageten gevolge van het emeritaat, eervol verleend aaD den WelEw. heer Ds. de Willigen, het navolgende negental predikanten geformeerd, als de WelEw. heerenDs. Bomeny te LeeuwardenAdriani te Botterdam; ter Haar te Nijmegen; Hofstede de Groot te Dwingelo; Keiler van Hoorn te Dordrecht; Buitensehild te Oegstgeest; Posthumus Meijes te Groningen; Moens te Sneek en de Mazure te Bennenbroek. Den 20 dezer zal daaruit een drietal geformeerd wordenwaaruit dadelijk een beroep zal worden gedaan. De gouden medaille, uitgeloofd door de Utrechtsche hoo- geschool voor de beantwoording van de prijsvraag in de ge neeskunde, is toegekend aan den Leidschen student in de me dicijnen P. Schuyt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag dés namiddags te 5 uur 50°, des avonds te 8 uur 48°, te 10 uur 48°. Vrijdag nacht te 12 uur 48°, 's morgens te 3 uur 48°, te 5 uur 47°, te 8 uur 49° te 12 uur 59°, 's na middags te 2 uur 59° en te 4 uur 55°. Uit Turin wordt gemeld, dat er reeds een zamenkomst heeft plaats gehad tusschen Batazzi en Garibaldi, dat de beste verstaudhoudding tusschen beiden bestaat en dat het nieuwe ministerie kan rekenen op den exdictator, die den al te drifti- gen ijver der comités, die gevaarlijk dreigde te worden, zal trachten te matigen. Naar een algemeen verspreid gerucht te oordeelenzal de tegenwoordige stedehouder van Venetie de ridder van Tog- genburg, zijn betrekking nederleggen en vervangen worden door den graaf Coroninidie vóór het uitbarsten van den jongsten Italiaanschen oorlog gedurende verscheidene jaren de betrekking van delegaat of gouverneur heeft waargenomen. De Pruissische kamer der afgevaardigden heeft met 237

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2