N°. 623. Donderdag 6 Maart. A°. Binnenlandsch Nieuws. DAGBLAD, Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, eD franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentien 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 61 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingén aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 n.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23 over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijl-.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2 5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 ii. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10— 2 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsea dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur- van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft HD. adjudant in buitengewone dienstden luit.-generaal J. van Swieten, kommandant van het leger in Ned.-Indie, met ingang van 1 Julij 1862 en met behoud van aanspraak op pensioenop de meest eervolle wijze ont slagen onder dankbetuiging voor de langdurigegoede en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen en in diens plaats benoemd den generaal majoor C. A. de Brauw, civiel en militair gouverneur van Sumatra's Westkust, tot luitenant- generaal en kommandant van het leger in Nederl.-Indie voorts benoemd tot president van het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant Mr. C. J. van Heusden, thans vice-presi dent, en tot schoolopziener in het 3de district der provincie Noord-Holland Mr. J. Gardenier te Hoorn. Nog heeft Z. M. benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Wamel G. L. Wijnen, thans te Herwijnen te Veere Jhr. I. A. H. C. van Doorn thans te Arnemuiden, en te Cuyk J. A. Kessels thans te Bergen. Het heeft Z. M. den Koning behaagd tot riddergroot kruis der orde van de Eikenkroon te benoemenJhr. Mr. J. G. H. van Tets van Goudriaanlaatstelijk Minister van Financien, en Mr. M. H. Godefroilaatstelijk Minister van Justitie. Men verneemtdat Z. M. den heer Carl SeylerNe- derlandsche consul te Berlijn, heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Uit 's Gravenhage wordt berigtdat bij de onderschei dene departementen van algemeen bestuur meer levendigheid heerscht, dan men welligt vermoedt, vooral die van binnen- landsche zaken en van financien zijn met belangrijke plannen onledig. De heer Betz is bezig met het ontwerpen van een begrooting, waarbij het koloniaal batig slot geheel buiten re kening zou zijn gelaten. Onder de deswege beraamde plan nen behoort eene wijziging der patentwetdie meer gelijkma- lig zou drukkenen o. a. ook landbouwers treffenvoorts een belasting op coupons en dividendbewijzen en een in- cometax voor renteniers en grondbezitters, die niet vallen onder het bereik der patentwet. De heer Thorbecke wil eene wijziging der concessie voor de doorgraving van Holland op 2ijn smalst en een verbetering van den waterweg van Rotter dam naar zee van staatswege en niet bij wijze van eö'hcessie. De Gemeenteraad van 's Gravenhage heeft tot directeur der stads rijschool benoemd den heer D. Kruger, berijder bij het staldepartement van Z. K. H. Prins Frederik. Te 's Gravenhage is de betrekking van onderarchitect der gemeente opengevallen op een jaarwedde van 1500. In 's Gravenhage zijn door eenige protestanten circu laires gerigt aan de R. C. ingezetenen, waarin zij opjthun een beroep doen in het belang van twee protestanten, die, omdat zij den bijbel gelezengeloofd en verspreid hadden door het hooggerechtshof te Grenada na 15 maanden preven tieve gevangenis zijn veroordeeld tot burgerlijke eerloosheid voor hun leven en tot 7 jaren galeistraf. Zij laten daarop vol gen: //Wanneer wij Protestanten opstonden en aan de Spaan- sche regering onze smart en onze bede om vrijlating dier ge vangenen om wijziging der inquisitiewetten te kennen gaven dan zou dit - vreezen wij - een grond zijn om de opgelegde straf eerder te verzwaren dan te verligten. Maar wanneer gij, Roomsch Catholijkenals geloofsgenooten der meeste Span jaarden als burgers van statenwaar de groote meerderheid Protestant is optreedt en verklaardet Wat wij willen, dat men ons Catholijken in Nederland, Pruissen en Engeland doet en wat wij hier ongestoord en on gehinderd genietendat zouden wij gaarne ook aan de Pro testanten in Spanje verleend zien in het belang der burgerlijke vrijheid, in 't belang van onze eigene godsdienst, in 't be lang der menschelijkheid en der barmhartigheid. Wij willen niet, dat een Catholieke regering streve naar den roem, om de bloedigste van Europa te zijn. Wanneer gij eenstemmig zoo spraakt, dan zou het in Madrid aan geen echo daarvan ontbreken. Laat ons verzoek om een adres uit uw midden omtrent deze voor het Spaansche volk zoo onteerende zaak niet vruchteloos zijn." De maskerade-commissie van het Delft6che studenten corps heeft bepaald dat de feesten waarmede het vierde Lus trum der Delftsche academie zal worden gevierd, zullen aan vangen op Maandag 7 Julij en eindigende op Vrijdag daar aanvolgende. De gecostumeerde optogt zal plaats hebben op Dingsdag 8 Julijen zal voorstellenzoo als in der tijd reeds is gemeld het gezantschap van den Sultan van Achin (A°. 1602) aan Prins Maurits van Nassau en de oud-Nederlandsche re-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1