Buitenlandsch INeiuws. door onvoorzigtigheid van kinderen, die zich alleen te huis bevondentwee arbeiderswoningen totaal afgebrand. Vrijdag avond viel te Rotterdam een schipper in de Leuvehaven. Hij werd met veel moeite door een collega en diens beide knechts gered. Op den wal staande zeide hij hen hartelijk dank voor de hem betoonde hulp, maar betuigde, onmiddelijk daarop schreijende zijn leedwezen dat de hoed die gedurende 9 jaren hem ten hoofddeksel gediend had, op zoo'n ongelukkige wijze de groote reis naar de Maas had aangenomen. Men schrijft uit Ulrum: Bij de sluis te Zoltkamp (prov. Groningen) zou dezer dagen een schip rundvee inladen. Een vette os van den landbouwer J. H., onder Kloosterburen, zou juist ingescheept worden, toen, naar men zegt, door het getier van eenige jongens, het dier wild werd, zijn geleiders ontkwam en het op een loopen zette. Een paar mannen poogden het dier weder te vangen. Een van hen werd door den osdie intusschen woe dend was gewordenaangevallen en van den hoogen zeedijk naar beneden geworpen. Naauwelijks weder op de beenen staandewerd hij op nieuw door het dier achtervolgddat hem bij een dijkschut bereikte, en hem met geweld er tegen aanwierp. Gelukkig dat het schut brakwaardoor de man aan de andere zijde terecht kwam en zich aan zijn vervolger kon onttrekken. Met eenige kneuzingen, die hem echter het gaan inoeijelijk makenschijnt hij er te zijn afgekomen. Daarop nam de os zijn loop door de Zoltkamp, waar ieder zich in huis begaf, naar den grindweg, en kwam zoo, na onder den tolboom te zijn doorgekomen, te Niekerk, waar het eindelijk na veel moeite gelukte hem in een schuur te vangen en te bindenhoezeer hij ook daar nog blijken van zijn woede gaf en met de horens door eene deur boorde. De eigenaar heeft het beest dadelijk aan een slager verkocht. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde Gemeente te Langezwaag door Ds. D. Beeckman te Joure. Tot secretaris van den Militieraad te Leiden (3de dis trict van Zuid-Holland) is benoemd Mr. J. C. du Pui, ad vocaat aldaar. - De beroemde violist Henri Vieuxtemps, die dezer dagen te Amsterdam in Felix-Meritis optrad, zal zich Dingsdag avond in het muziek gezelschap Sempre Crescendo te Leiden doen hooren. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 30°, te 10 uur 30". Zondag nacht te 12 uur 30°, 's morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 30°, te 8 uur 31° te 12 uur 34°, 's na middags te 2 uur 35° en te 5 uur 32°. te 8 uur 31°, te 10 uur 31°. Maandag nacht te 12 uur 32°, 's morgens te 3 uur 32", te 5 uur 32°, te 8 uur 33°, te 12 uur 40°, 's namiddags te 2 uur 40 en te 4 uur 40°. Wat Zondag morgen aan het ontbijt op de Tuileriën te Parijs voorviel is reeds medegedeeld, maar daarmede was de huisselijke twist tusschen den hoogstgeplaatsten man in Frankrijk en zijn gemalin nog niet ten einde. Men bleef den geheelen Zondag door pruilen van de eene, en humeur toonen van de andere zijde en Maandag daarop hadden de gebeurte nissen van den dag weder een nieuwe uitbarsting van manne lijke drift en vrouwentranen ten gevolge. Maandag voormiddag toch werd Prins Napoleon bij den Keizer ontboden. Tijdens hun onderhoud wandelde de adju dant des Prinsende kolonel Fraconnier, in de voorzaal op en neder, waar zich met hem verschillende ordonnans-officie ren bevonden. Fraconnier ontzag niet om ten stelligste te verzekerendat de Prins geen woord sprak of schreef zonder vooraf den Keizer geraadpleegd en diens toestemming tot de publiek making gevraagd te hebben*ja" voegde hij er bij if ik weet zeker dat zij thans zamen de punten van de rede voering vaststellen, die eerstdaags weder door den Prins in den senaat zal worden uitgesproken." Deze zoo stellige, als met opzet en misschien wel op hoog bevel gegevene verzeke ring, maakte eenige sensatie en gaf aanleiding tot een zeer geanimeerd discours, waaraan ook de markies de Gallifet deel namdie zoodra hij zich verwijderen konalles wat hij ver nomen had aan Prins Joachim MuratPrins Napoleon's ergste vijand, overbriefde. Deze liet er ook geen gras over groeijen en ging onmiddelijk naar de Keizerin. H. M. werd woedend zoodra zij vernam wat in de nabijheid van het kabinet van haren echtgenoot verhandeld wasen ging zonder zich te be denken, onmiddelijk daarheen, waar zij den Keizer nog met Prins Napoleon aantrof. Dadelijk kwamen haar de hevigste verwijtingen over de lippenzij verklaarde dat zij als echt- genoote, als moeder en als katholieke, dag op dag werd ge griefd en dat het dierbaarste wat zij ter wereld bezatdooi den Prins telken dage ligtzinnig op het spel werd gezet. Ein delijk kwam H. M. tot de conclusie dat de Keizer te kiezen had tusschen zijn vrouw en zijn neef, en dat zij, vóór die keuze beslist was, noch op't bal van den avond noch ergens elders zou verschijnen. Hierop werd de Keizer boos en Prins Napoleon hield zich evenmin rustig. Eindelijk verwijderde zich de Keizerin. Aan het diner ten hove bleven dien middag de plaatsen van den Prins en zijn gemalin onbezet. Van die zijde had men zelfs de beleefdheid niet om zich te laten excuseren. Na het diner was de Keizerin ongesteld. Zij sloot zich in haar vertrekken op en naar men bij geruchte vernamvolgde het eene zenuwtoeval op het andere. Het nam niet weg dat er af en toe briefjes gewisseld werden tusschen het keizerlijk kabinet en de appartementen der Keizerin. Een dezer scheen de werking van een caimans te hebben ten elf ure ten min ste verscheen H. M. op het balzeer bleek en druk gebruik makende van haar flacon. Graaf de Persigny en Walewski spraken haar aan en trachtten haar in een meer opgeruimd humeur te brengen. Omstreeks twee ure zag men den Keizer haar den arm bieden en haar naar zijn kabinet geleiden. Tien minuten later keerden zij van daar terug en Keizerin Eugenie glimlachte en scheen zoo vrolijk, alsof zij nooit verdriet had gekend. Wat is in die tien minuten binnen de vier muren dier kamer besprokenwat beloofdwat beslotenwat gewijzigd wat gegeven in ruil voor de belofte van huisselijken vrede en een vriendelijk vrouwengelaat? Niemand weet het. Maar.... 't zou de eerste maal niet wezen dat Italie's lot in de weeg schaal gelegd was tegen de grillen eener vrouw! De presidenten der Vencentius Vereenigingen van Bel- gie, Madrid, PruissenOostenrijk, Italië en Nederland zijn te Parijs bijeengekomen. Zaturdag avond te half acht ure is te Dresden aan de typhus overleden Prinses Sidonia van Saksen in den ouder dom van ongeveer 28 jaren. Indien men lust mogt hebben om met de leden van het Engelsche Huis der Gemeenten van aangezigt tot aange- zigt kennis te makenzonder zich te verplaatsenzal daartoe weldra gelegenheid zijn. De heeren Heath en Beau geven nl. een photografisch album uit, waarin al deze celebriteiten zul len worden opgenomen. Reeds meer dan 80 portretten zijn verschenenen men erkent algemeendat zij keurig zijn uit gevoerd. De heer Heath was vroeger een miniatuur-schilder van eenigen naam, maar hij heeft zijn kunst gedeeltelijk al thans verlaten voor een andere die den arbeid beter loont. Zijn producten zijn er niet minder door. Tijdens het bouwen en inrigten van het gebouw voor de in 1862 te houden Wereldtentoonstelling te Londen, werden er middelen aangewendom ten nutte der arbeiders werkzaam te zijn. In de laatste jaren zijn pogingen aangewendom vooral op de zedelijkheid en de godsdienst der mindere klassen te werken. Partij trekkende van de ervaring, reeds lang door ijverige missionarissen opgedaan, heeft men getracht op ruimer schaal werkzaam te zijn, en godsdienstige toesprakengeheele predikatiën zijn gehoudenwaar ook maar een schaar van werklieden de gelegenheid daartoe aanbood en men maar op belangstelling meende te mogen rekenen. Die predikatiën wer den gehouden en aangehoord en dragen vrucht: een uit hon derd, een uit duizend, wie zal 't zeggen; genoeg, zij dragen vrucht, er is opwekking van godsdienstzin, ontwaking van menig sluimerend geweten en invloed ten goede. De voorstanders van die beweging hebben ook daartoe den aanbouw van het tentoonstellinggebouw te baat genomen eu

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2