geleverd 998,643 picols, zijnde 252,244 tneer dan in 1859. Het bedrag van 1860 was het hoogste sedert vijf jaren; doch werd in 1855 nog overtroffen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uur 35°, des avonds te 8 uur 29*, te 10 uur 29". Vrijdag nacht, te 12 uur 28°, 's morgens te 3 uur 27°, te 5 uur 27°, te 8 uur 28° te 12 uur 33°, 's na middags te 2 uur 33° en te 4 uur 35°. Buitenlandsch Nieuws. In de menagerie Kreuzberg te Keulen, heeft den 19den dezer een voorval plaats gehadwel geschikt om de toeschou wers met schrik te vervullen. De afscheiding tusschen het hok van den tijger en de beer, was door een onvoorzien toeval opengegaan, waarvan het gevolg een bloedige strijd tusschen deze beide dieren was. De beer is zoo toegetakelddat men aan zijn behoud wanhoopt. Het volgende treurig voorval wordt uit Keulen ver meld Maandag 11. heeft zich een officier, lste luit. bij het 33ste regement infanterie, alhier in garnizoen, door middel van een pistoolschot van het leven beroofd, uit verdriet dat bij reeds zoo veel jaren zonder bevordering had gediend. Nog denzelfden dag werd aan het sterfhuis bezorgd een officieel stukhet bevatte zijne benoeming tot kapitein en bevel tot overplaatsing bij een ander regiment. Volgens berigt uit Praag heeft de stedelijke raad met groote meerderheid van stemmen het besluit genomen om de overgifte der kerkelijke goederen aan de geestelijkheid niet te doen plaats hebbenop gronddat de regering daartoe het bevel niet heeft gegeven. D O De bladen uit Griekenland ontvangen, deelen depêches mede, waaruit blijkt dat de in9urgenten, die de citadel van Nauplia genomen hebben een voorstel tot capitulatie gedaan hebben. Men acht dientengevolge den opstand gedempt, en gelooft dat de Koning het ministerie wijzigen en de Kamer ontbinden zal. In den Franschen senaat hebben Woensdag eenige rede naars de regering andermaal aangevallen wegens hare maat regelen tegen de Vereeniging van den H. Vincentius a Paulo. De heer Billault heeft op die aanvallen geantwoord en gezegd dat die maatregelen genomen zijn om den magtigen invloed dier Vereeniging te fnuikenwelke geen Fransche instelling is en geweigerd heeft een president aan haar hoofd te nemen, die bij zijn hoedanigheid als groot dignitaris der kerk, tevens lid is van een der groote staatsligchamen in Frankrijk. Hij karakteriseerde vervolgens de geheime werking der Vereeni ging, die de regering niet moet dulden en wees op de gods dienstige opwinding, die zij in den Staat heeft doen ontstaan redenen genoeg, waarom de regering tot den bekenden maat regel heeft moeten overgaan. Ten slotte gaf hij de verzeke ring, dat het gouvernement op het eigenlijk godsdienstige terrein de vrijheid in geen enkel opzigt trachtte te belemme ren. Aan de rede des Ministers vielen vele blijken van goed keuring ten deel. Behalve van Luberia zijn thans ook voortbrengselen van St. Helena, Prince Edward Island en Newfoundland in het i i gebouw der tentoonstelling te Londen aangebragt. Van Prince Edward Island is o. a. ontvangen een mastboom grooter dan men immer een zoodanigen heeft gezien, namelijk van 240 voetdat is 38 voet hooger dan het Monument. Hij zal in de Horticulturaal Gardens worden opgerigt, ten einde een ieder te beter dezen reus der boomen zal kunnen bewonderen. In berigten uit New-York wordt gewag gemaakt van het heldhaftig gedrag van de beide prinsen van bet huis Or leans, die in het bondsleger dienen. Vooral is dit gebleken in het gevecht bij Fairfax, waar de bondstroepen op een ver kenning uit waren. Het was de hertog van Chartres, die met de leiding dier verkenning belast was: als door een wonder i9 zijn leven gespaard gebleven. Een soldaat der Zuidelijken toch legde a bout portant op hem aan doch diens geweer ketste. Spoedig daarna was de overwinning voor de Noorde lijke troepen beslist. In het kamp der Zuidelijken in Florida werd een sol daat door de koude koorts bezochtwaarop hij zijne tentka meraden verzocht hem een kruik met heet water aan de bee- nen te leggen. Hoe men zocht, een kruik was niet te vinden tot eindelijk een soldaat met een bom kwam aanloopen, die hij in de nabijheid, der tent had gevonden. Dadelijk werd die in het vuur gelegd om gloeijend te wordenten einde daar mede den patient te verwarmen. Waar men echter niet op bedacht wa9 geweest jgebeurdede bom sprong, de tent sloeg geheel uit elkander en alles vlugtte links en rechtsook de koortsman en wat het curieuste van de zaak is: de koorts was weg en bleef weg. De geneeskundige faculteit zal een on derzoek naar dit nieuw geneesmiddel in het belang der lijdende menschheid instellen. Uit de Kaapstad wordt berigt, dat Ds. C. Marais het beroep naar de Gereformeerde gemeente te Breda'sdorp heeft aangenomen en eerstdaags zijn intrede zal doen. Men berekent het aantal zielen tot de Hollandsche Gereformeerde kerk be- hoorende op 151,384, waarvan nog geen derde deel lidmaten zijn. Het aantal leeraars bedraagt 58, terwijl 26 gemeenten» zonder leeraar zijnen daar de consulenten soms op grooten afstand wonen, gaan er wel eens maanden om, dat de ge meenten waar vacatures bestaan, door geen predikant worden bezocht. OFFICIEEL ItlElfffl. Gewezen vonnissen in strafzaken door het kantongerecht te Leiden op den 17den Februarij 1862. 1 wegens bij nacht een wagen op straat te laten staan zon der iemand ter waarschuwing daarbij te stellen. 1 wegens het uitslaan van vloerkleeden, na gezetten tijd. 1 wegens het innemen van gemeentegrond, zonder consent. 2 wegens het afschieten van vuurwapenenop de openbare straat. 10 wegens op de openbare straat zich in staat van kennelijke dronkenschap te vertoonen. 2 het baggeren in de Singelgrachtzonder consent. 9 het baggeren in den Rijn en Leidschevliet, zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 1 wegens overtreding van art. 315 algemeene politie-ver- ordening. Advertentiën. Heden beviel van een welgeschapen Zoon C. A. HAMAKER, geb. v. Vloten. Leiden, 28 Februarij 1862. Eenige en algemeene kennisgeving Degenendie in aanmer king wenschen te komen voor de vervulling van de betrek king van ORGAOTÜT bij de DOOPS GEZINDE GEMEENTE te Ley denwor den uitgenoodigdzich vóór den 15den Maart e. k. schriftelijk (franco) aan te melden bij den Kerkeraad der Gemeente. Bij SCHREUDER VAN BAAK is uitgekomen: HET PHOTOGRAPHISCH PORTRET van den Wel-Eerw. Zeer Geleerden Heer in drie soorten, slaande en zittende houding, gewoon album-formaat 1.—. Ter voorkoming van onaangenaamhedendie wij hebben moeten ondervin den, door namaak van het door ons uitgegeven LITHOGRAPHISCH PORTRET, zoo zijn alle Exemplaren met de handteekening van Dr. E. LAURILLARD voorzien. D' E LAURILLARD,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3