Binnenlandsch Nieuws. Maar een groote hinderpaal is, dat niet ieder in deze voor hem onmisbare hulpbronnen voorzien kan en wel omdat de aan koop dier boekwerken en geschriften te kostbaar zijn. En toch - wie zal het ontkennen - ware de lezing van zoovele Maandwerken, Tijdschriften en Brochures, die zoo hier als in den vreemde het licht zien, hem hoogst nuttig en wen- scbelijk, wanneer hij zijn industriële kennis verrijken en die tot eigene meerdere welvaart wil doen bevorderlijk zijn." De talrijke deelneming in die leesinrigting, waaromtrent wij goede verwachting hebben, zal wel tot bewijs verstrekken dat de Leidsche Nijverheid zich zoodanig zal ontwikkelendat zij de mededinging met het buitenland kan doorstaangelijk zij nog altijdgetuige de laatste algemeene Tentoonstelling te Haarlem, tet roem van Nederland strekt. Dit woord van onzen tijd, in engeren kring uitgesproken maar in het openbaar herhaaldmoge bij velen weerklank vinden, die er van overtuigd zijn, dat in de bloei van han del en nijverheid een der rijkste bronnen van Leiden's wel vaart is te vinden. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Heerlen Mr. A. J. Sassen en op verzoek eervol ontslag ver leend aan Mr. N. Olivier, als lid der Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige Wees- en Mom- boirkamers. Door het departement van Marine is met het oog op gebrek aan geschikte woningen te Nieuwediep, vergunning verleend 0111 op een stuk grondsbehoorende tot het Marine etablissement Willemsoord, huizen te mogen bouwen die even wel alleen ten gebruike mogen strekken van officieren of ambtenaren van het Koninklijk instituut. Die gronden wordep in erfpacht uitgegeven. Woensdag 11. vertrok Zr. Ms. stoomschip Cycloop van den Helder naar Viissingenten einde van daar aftehalen een ge deelte der werklieden die bij 's rijks werf zijn overgeplaatst. In het geheel zullen 69 werklieden in die verplaatsing deelen. daarvan zijn 23 gehuwd, en in het geheel wordt door dien maatregel de bevolking dier gemeente vermeerderd met 46 ongehuwde mannen, 23 gehuwde mannen, 23 gehuwde vrou wen 46 kinderen, te zamen 138 zielen. De overgeplaatste werklieden zijn scheeps- en huistimmerlieden en smeden. De Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat bij besluit van 21 dezer door Gedeputeerde Staten is be paald 1°. dat de sluiting der uitoefening van de afzonderlijke jagten op waterwild, opgenoemd in art. 17 der wet van den 13den Junij 1857 (Staatsbl. n°. 87), zal plaats hebben op Zaturdag den 8sten Maart e. k., met uitzondering van het vangen van eendvogels in eendenkooijen of daarmede gelijk staande toestellenwelk jagtbedrijf blijft toegelaten tot en met den 3lsten Maart daaraanvolgende, en mitsdien van eerstge- meld tijdstip af de jagtbedrijvenvermeld in art. 15 dier wet, sub. lett. d en f, en van laatstgemeld tijdstip dat ouder lett. h is verboden2°. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15, lett. e dier wet) is toegelaten van den lsten Mei e. k. tot en met den 15den Julij daaraanvolgende, met bepaling dat het vliegnet in geen geval tot het tirasseren der kwartelen zal mogen ge bruikt worden3*. dat de visscherij in de binnenwateren zal gesloten zijn van den 17den Maart e. k. tot en met den 17den Mei daaraanvolgende, met uitzondering van het visschen van aal en paling, hetwelk gedurende den gesloten vischtijd door middel van fuiken, valkorvenaalscharen aalrependobbers, mitsgaders door peuren blijft vrijgelaten: 4°. dat daarentegen het visschen met ankerkuilen van den lsten April tot en met den 15den Junij 1862 is verboden; en 5°. dat de kooilieden hunne eenden zullen moeten opsluiten of ophokken van den 16 tot en met den laatsten April, en van den 15den Julij e, k. tot en met den 31sten Augustus daaraanvolgende. -In den Koninklijken Eranschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Faust. Woensdag avond heeft de baron van Brienen van de Groote Lindt zijn nieuw hotel in het Voorhout te 'sHage, aan welk gebouw en stoffering ongeveer vier jaren is gearbeid, met een luisterrijk bal ingewijd, dat met de hooge tegen woordigheid werd vereerd van HH. MM. den Koning en de Koningin, van Z. K. H. den Prins van Oranje, Prins en Prinses HendrikPrins FrederikHD. dochter prinses Maria, Z. D. H. den hertog van Saxen Weimar, HD. dochter Prin ses Anna, terwijl ook de leden van het corps diplomatique, 's Konings Ministers vele hooge Staatsambtenaren en genoo- digdenallen in gala costuum er aan deelnamen. Het inwen dige van dit prachtig gebouw mogt inderdaad vorstelijk hee- ten. De rijke damasten behangsels, de veelvuldige zwaar ver gulde ornamenten der ineenloopende zalenhet meublement, in den schoonsten stijl vervaardigd, en waarbij fluweel en goud kwistig zijn aangebragt, dat alles, verlicht deels door gas en door een kolossale kunstig bewerkte kroon met meer dan 800 bougiesmaakte een buitengewoon effectdat aller be wondering verwierf en dat niet weinig verhoogd werd door de niet minder rijke dan smaakvolle toiletten der damesschit terend voorgegaan door dat van H. M. de Koningin. Het bal duurde tot laat in den nacht voort en werd door onge veer 300 personen bijgewoond. Donderdag avond 11. overleed te Harlingen in hoogen ouderdom de algemeen geachte heer J. S. IJzenbeek. Naar wij vernemen heeft de overledene bij testomentaire beschik king aan de diaconie der Doopsgezinde gemeente aldaar, bij welk kerkgenootschap de overledene behoorde, een som van f 3000 vermaakt, alsmede aan het diaconiehuis, behoorende onder administratie van heeren diakenen der Hervormde ge meente een som van 5000, met bepaling dat deze som spe ciaal ten behoeve der bejaarde bedeelden, opgenomen in be doeld gesticht, zou worden aangewend. Beide legaten vrij van successierecht. Woensdag morgen, tegen het aanbreken van den dag, werd aan den Rotterdamschen straatweg, nabij de branderij de Romein bij Delft, een manspersoon gevonden, van naar gissing 50-jarigen leeftijd, in geheel bewusteloozen toestand. Zijn kleederen waren tot aan den hals nat en aan de linkerzijde van het hoofd vertoonde zich een bloedende wond. Daar men nog eenige teekenen van leven meende te bespeurenbragt men hem in de branderijontdeed hem spoedig van zijn natte kleederen, waschte hem met moutwijn, en legde hem voor het vuur van een der ketels. Alle pogingen om hem in het leven terugteroepen bleven echter vruchteloos; de ongelukkige was een lijk. Na op een of andere wijze in de sloot geraakt te zijn, schijnt de man er wel zelf weder te zijn uitgekomen, doch gedurende den nacht van koude te zijn bezweken. De wond aan het hoofd is waarschijnlijk veroorzaakt door het wiel van een rijtuig, daar de ongelukkige met het hoofd op den straatweg lag. De Hervormde Gemeente aan de Meern bij Utrecht ontving dezer dagen het berigt, dat door wijlen Mr. P. Del beek aan het diaconiefonds en aan het kerkefonds ieder een legaat van f 2000vrij van alle kostenwas besproken. Bedankt voor het beroep naar Gaastmeer (Friesland) door den kandidaat G. J. Vos Az., te Genemuiden. Door de Christelijke Afgescheiden Gereformeerde ge meente te Groningen welke onlangs haar ruim kerkgebouw inwendig zeer verbeterde en verfraaide door het aanbrengen van doelmatige ventilatie en van twee galerijen tegenover elkander, is dezer dagen een huis gekocht voor 6000 met het doel om er een weeshuis in te stichtenterwijl bij die gemeente tevens het plan zou bestaan een eigen school daar- testellen. Wij herstellen gaarne het onnaauwkeurig berigt, dat onwillekeurig in het vorig nommer is opgenomen door de mededeeling, dat de Leidsche Gemeenteraad niet heeft aan genomen het aanbod van den Uitgever der Leidsche courant, om kosteloos te leveren het verslag, dat verlangd wordt maar hem 500 heeft toegelegd voor het leveren van een steno grafisch verslag. De koffijoogst op Java in 1860 heeft in het geheel op:

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2