N°. 619. Zaturdag 1 Maart. A°. 1862. £eit woord voor onzen tijd. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dab, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5u.; van Amsterdam (Beerebijt) aaar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. RijLs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriet dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; ion Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. (Slot). Na de mededeeling van de rede den 12den September 1861 uitgesprokenis het niet ondienstig te vermelden, dat op dien zelfden avond de grondslag is gelegd eener nieuwe Vereeni- ging, die de bevordering der belangen van Leiden's handel en nijverheid ten doel heeft en waartoe op enkele uitzonde ringen na al de leden van de Leidsche afdeeling tot de Ver- eeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid zijn toegetreden. Alzoo kwam tot stand de Leidsche Nijver heids Vereeniging, en 't is niet maar in haar belang, dat zij bloeit en in aantal van leden toeneemt, ook daarmede staat in naauw verband de bloei en de uitbreiding der Leidsche industrie. Er is behoefte aan meerdere aansluiting en zamen- werking van allen, die er innig van overtuigd zijn, dat een- dragt magt maakt, maar ook kennis evenzeer veel vermag. Er zou al veel gewonnen zijn, wanneer zij elkander de hand reikten, die op hetzelfde gebied zich bewegen en gelijke be lemmeringen ontmoeten, dezeflde lasten dragen en gelijke uitzigten hebbenaan dezelfde kwaal lijden of in een zieke- lijken toestand verkeerende, genezing en herstelling behoeven ea door gepaste middelen welke men gemeenschappelijk beraamt, ook zullen verkrijgen. En dat is immers zoo, dat baudel en nijverheid vaak te kampen hebben met allerlei be zwaren 't Is immers goeddat die in al zijn omvang en gewigt worden gekend en gevoeld en gewogen en met eenpa- rigen schouder de last gedragenof liever met vereende kracht °p ontheffing aangedrongen 't Is immers waar, dat daardoor de meest gewisse en veilige weg wordt betredendie er toe leidt, dat handel en nijverheid zich vrij mogen gevoelen van alle banden en lastendie nog knellen en waarvan men zich alleen los kan maken door een ernstigen gemeenschappelij- ken wil Onder de middelen, die de Nieuwe Nijverheids-Veree niging beschouwt tot haar doel te leidentelt zij vooral het bespreken, behandelen of overwegen van meer of min gewig- tige vraagpunten en een gemeenzaam onderhoud, ten einde daardoor licht te verspreiden en kracht te ontwikkelen op het gebied der Nijverheid, 't Is zoo noodig dat mannen van het zelfde vak elkander nu en dan ontmoeten en alsdan in aanra king komen met anderendie niet dezelfde persoonlijke be langen hebbenmaar toch er belang bij hebben dat handel en nijverheid bloeijen. Vaak, en vooral binnen Leiden, wor den belangrijke zaken uit eenzijdigheid van beschouwing ver keerd beoordeeld, 't Is goed, dat er verschil en wrijving van gevoelen bestaat, zonder dat men in een heftig vasthouden vreest te vervallen of even bevreesd behoeft te zijndat de waarheid zal kwetsen. Zulke bijeenkomsten treft men in Leiden niet aan, en 't is tijd in het belang der industrie, dat zij komen. Maar dan is er ook dringende behoefte aan kennis. Veel waarde moet worden gehecht aan practische keunis en erva ring; te weinig schat men de ondervinding van oude fabrie kanten en handelaars. Evenzeer wordt aan de andere zijde veel te weinig belang gesteld in wetenschappelijke kennis en vorming op het gebied der Nijverheid. Uit dien hoofde moet het bestuur der Vereeniging zorgen voor de lectuur van in dustriële bouw- en werktuigkundige of staathuishoudkundige geschriftenen tot dat einde zal er een geregelde leescirkel worden geopend. Maar ook tot dat doel wilde de Boekhande laar D. J. Couvée medewerken door de oprigting eener indus triële leesinrigting. #Het is een onmiskenbare waarheid dat in ons vaderland en ook in onze stad ongemeen geijverd wordt, om in alle vakken van Kunst en Wetenschapen in Fabriek en Handelswezen algemeene en nuttige kennis aantekweeken en te bevorderen. Niet het minst beijvert zich daartoe iedere voorstander van industrie, en nog onlangs heeft de Maat schappij van Nijverheid door haar Tentoonstelling en haar uitreiking van eereprijzen bewezendat zij lust tot Neder- landsche Nijverheid wil opwakkeren en aanmoedigen. Ook vele erkende industriële mannen trachten, meer dan ooitdoor hun geschriften in verder lust tot onderzoek te hulp te komen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1