Buitenlandsch Nieuws. de bedsteêplanken achter; de man is er met den schrik en een koud bad afgekomen. Een nieuw keurig werkje van Mevr. Bosboom Toussaint ziet weder het licht, getiteld: de triomf van Pisani. Met be wonderenswaardige kracht en diepte van gevoel geeft zij eenige hoofdtrekken van het leven van dezen Venetiaanschen held uit de veertiende eeuw, die tevens niet minder dan onze ad miraal de Kuyter door ware godvruchtigheid en Christelijke moed uitmuntte." Pisani was een edelmanmaar tevens een volks man hij verlangt niet beperkt te zijn tot een uitverkoren pu bliek, hij wil wel onder de menigte, al komt hij wat in het gedrang en al zou hij ook een duw en een stoot beloopen» wat schaadt dat? Hij weet wat hij doen komt en daarom vraagt hij niet vreesachtig, wat hem zal overkomen." Eer aan de Nederlandsche vrouw, die door zulk een levensschets haar landgenooten wil opwekken en aansporen tot de beoefening van deugden en het aankweeken van gezindhedenmeest ge schikt om de vrijheid van den Staat zoowel als die van het individu tegen zelfzucht en zonde te verzekeren. Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Haarlem Ds. G. A. Hoog te Bolsward. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 36°, des avonds te 8 uur 34°, te 10 uur 34". Woensdag nacht te 12 uur 32°, 's morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 30°, te 8 uur 31° te 12 uur 36°, 's na middags te 2 uur 37° en te 4 uur 35°. Het Academiedagblad van Petersburg deelt mededat bij den raad der academie, ter gelegenheid dat zich een jonge dame aanmeldde om de collegiën bijtewonen en tot chirurgijn bevorderd te worden, de kwestiën zijn ter sprake gebragt, of in het algemeen vrouwen tegelijk met de studenten in de aca demische gehoorzalen kunnen worden toegelaten, of zij kun nen worden toegelaten tot de examina ter verkrijging der aca demische graden, en welke rechten zij zouden moeten genie ten na voldoend afgelegde examina. Met eenparige stemmen is men tot het besluit gekomen dat vrouwen tot het bijwo nen der collegiën in alle faculteiten kunnen worden toegela ten. Wat echter betreft het toekennen van academische gra den, hebben sommigen gemeend datdaar de rechten welke door die graden worden toegekend, in de tegenwoordige maat schappelijke orde ontoegankelijk zijn voor vrouwen de examina vpor haar van geen waarde zijn. Anderen waren evenwel van oordeel, dat men vrouwen niet alleen tot het afleggen van examina toelatenmaar haar ook alle rechten verleenen kan -aan de academische graden verbonden. - Het blad bevat over deze zaak nog een artikel, welks schrijver tot de conclusie komtdat het te betwijfelen staat of de vrouw een goede ge- neeskunstbeoefenares kan zijn, daar zij de daartoe noodige na tuurlijke hoedanigheden mist. Volgens onze wetten, zegt hij, geeft de hoedanigheid van geneeskunstoefenaar rechten en legt verpligtingen op; en daar nu een vrouw, uit den aard der zaak, die verpligtingen niet kan nakomen, moet zij ook de rechten niet genieten. Te Angeles, in de Ooster-Pyreneënwerd eenige dagen geleden de aandacht der kustbewoners door een zeer vreemd soortig bezoek getroffennamelijk dat van een grooten wal- vischdoor een zijner jongen vergezeld. De verschijning van dit zeemonster schijnt alleen daardoor verklaarbaar, dat wal- vischvangers het vervolgd en van de overigen afgescheiden hebben, zonder het te kunnen treffen. Het leverde een be langwekkend gezigt op dien reusachtig grooten visch, ook te midden der stormen van de vorige week, de golven met eene gezwindheid te zien klievenwelke men in een zoo log ge vaarte niet mogelijk geacht zou hebben. Gedurende zijn kortstondig verblijf te Munchen heeft de Prins van Wallis zijn levensgroot portret door den hof-pho- tograaf Albert aldaar doen vervaardigendie zoo ver men weet, tot hiertoe de eenige vervaardiger der door hem uitge vonden photographische afbeeldingen in levensgrootte isen welk binnen den tijd van 5 uren voltooid portret, op verlan gen van den Prins zelf, de groote Londensche tentoonstelling zal versieren, Dezer dagen passeerden drie mannen en een vrouw, ieder voorzien van een bezem, de Belgisch-Fransche grenzen de douane beambte liet hun zonder argwaan doorgaan doch zijn hond scheen iets te bemerken; hij huppelde onophoude lijk om de vier bezemdragers heentot dat de doanier die personen achterna liep, de bezems visiteerde en uit iederen bezem een pak beste tabak te voorschijn haalde. Bezems tabak en vervoerders weiden onmiddelijk in beslag genomen. Vrijdag hield de professor Kenau te Parijs in het Quar- tier Latin zijn eerste voorlezing over de Indisch-Europesche godsdiensten. Bijna 600 personen woonden die bij. De heer Guéroult had Donderdag 11. in de Opinion Nationale aange kondigd, dat de tot de Katholieke partij behoorende studenten een demonstratie tegen Kenau in den zin hadden, en dien tengevolge de andersdenkende studenten uitgenoodigd zich in massa derwaarts te begeven om haar te verhinderen. Aan die oproeping is dan ook gevolg gegeven. Guéroult oogstte daar voor geenen dank in, want toen de katholieke studenten vóór de verschijning van den professor in een geweldig: Weg met Guéroult! uitbarstten, stemden de anderen, bij wien de hoofd redacteur der Opinion Nationale wegens zijn ministeriele po litiek slecht aangeschreven staat, met alle kracht in, doch riepen vervolgens, waarschijnlijk om tegen de katholieken te protesteren: ^Weg met de Juzuïten!" Toen de heer Kenau verscheen brak de storm met alle woede losde professor hield echter stand en parlementeerde langer dan een kwartier met de studenten, tot het hem eindelijk gelukte, zijn voor lezing te beginnen en ten einde te brengen. De voorlezing werd onophoudelijk door verschillende kreten afgebroken. Men riep: Leve Michelet! Leve Julus Favre! Leve Guinet! Leve Victor Hugo! Leve Voltaire! Een oogenblik toen de heer Kenau van zijn oprechtheid sprak, werd hij van alle kanten uitgefloten, en toen hij zeide, dat de Fransche revolutie dik wijls door buitensporigheden de vrijheid gecompromitteerd had, deelde men zich in twee partijen. Sommigen riepen: Ja! ja! anderen: Neen! neen! Het was een helsch leven. Kenau verwierf echter ook eens den bijval zijner toehoorders. Hij trachtte namelijk te betoogen, dat Jezus Christus eene gods dienst naar het hart en den geest, doch niet eene, omgeven door de uiterlijke praal der politiek, heeft willen instellen. Deze woorden werden met daverenden bijval begroet. Ook op het plein vóór het College de France vielen ern stige tooneelen voor. Het plein was met eene onoverzienbare volksmenigte bedekt. Men hoorde de onstuimigste kreten. Eens zong men naar de bekende melodie van 1848: Pas d'About Pas d'AboutDoch nog vóór de voorlezing geëindigd was kwam de politie tusschenbeidenwelke de menigte in de na burige straten terugdrong. Toen het publiek de zaal verliet, was het plein door een groot aantal politie-agenten bezet. Er hebben arrestatien plaats gehad. De opgewondenheid in het Guartier Latin is groot. Het ontslag van den heer Orfroy, maire van Marseille, heeft geenerlei staatkundige beteekenis, en de zaak is een voudig deze dat die ambtenaar, misnoegd dat de gemeenteraad een door hem gedaan voorsteltot wijziging van het tarief der waagwegers, verworpen had, zijn ontslag heeft ingediend. De weduwe Marguerite Salme te Montigny sur Sambre heeft het zeldzame geluk dertien zonen te bezitten. De jongste dier jongelieden heeft bij de dezer dagen plaats gehad heb bende loting voor de nationale militie vrijgeloot, hetwelk des te merkwaardiger is, daar zijne andere twaalf broeders het zelfde geluk is ten deel gevallen. In den zoölogischen tuin te Lyon heeft menop zeke ren morgen van de afgeloopen weekal het daar aanwezig watergevogelte gestorven of stervende gevonden. De prachtigste zwanen, de schoonste exemplaren van Kaapsche, Hollandsche en Noordsche eenden, de meest zeldzame waterhoentjeslagen aan den zoom des vijvers, of sloegen op het water de vleu gels uit, om in hun element te sterven. Hoewel een te dien einde ingesteld onderzoek nog geen stellig bewijs heeft gele verd, dat men hier aan eene ten vorigen avond plaats gegre- pene vergiftiging heeft te denkenschijnt er toch grond te bestaan om te kunnen aannemen, dat hier kwaadwilligheid in het spel is geweest. Uit Glogau wordt berigt, dat Woensdag 11. een treurig

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2