Buitengasthuis en ter erkentelijkheid voor de vele en gewig- tige diensten door hem gedurende 22 jaren in die betrekking bewezen. In de Prov. Overijsselsche Courant wordt gevraagd voor de 3de partij van het Casino te Zwolle, op 3 Maart 1862, een Soupeuse of Pauseuse, bekend met de werken van Thac keray en L. Mühlbach, de jongste brochures voor en tegen de moderne theologie en ingewijd in de chronique scandaleuse van Zwolle en omstreken. Wie een bepaalde keuze in den strijd tusschen déterminisme en vrijen wil, eene gevestigde meening omtrent de aesthetische waarde der jongste composi- tien voor piano van Valentin medebrengt, zal de voorkeur verdienen. Keuze en meening mogen op losse schroeven staan. Op uiterlijke schoonheid zal niet worden gelet. Adres lett. X. franco bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle. De heer Douwes Dekker (Multatuli) hield Donderdag avond in het locaal Frascati te Amsterdam de eerste der door hem aangekondigde lezingen. Een groot aantal toehoorders was opgekomenwaaronder ook eenige dames. Zie hier spre kers programma Eerste voordragt. Ontwikkeling der redenen die den spre ker bewegen tot lezennamelijk vrees voor afdwaling van zijn onderwerp door 't involgen der indrukken van het oogenblik en zorg zich te kunnen verantwoorden bij opzettelijke of on willekeurige misduiding. Onderwerp: Begeerte des sprekers om, in 't belang zijner zaak zich de hoorders tot vrienden te maken, door 't vernie tigen der meening dat hij zou wezen een opposant quand mêmeen door de aantooning dat hij vroeger, vóór de om standigheden hem leidden tot bitterheidop geheel andere en zachtere wijze, zijne denkbeelden uitte over zedelijke en maat schappelijke verplichtingen. Voordragt van een gedeelte uit een tooneelspel: //De Eer- looze" geschreven in 1842 of 1843, met herhaling der op merking dat hier van letterkundige waarde geen sprake is doch alleen van verschil in toon, bij vergelijking met la tere jaren. De afdeeling Leeuwarden van de vereeniging het Meta len kruis heeft Woensdag avond eene feestelijke bijeenkomst gehoudenwaarin zij per telegraaf hare gelukwenschen Z. M. den Koning hebben aangeboden. Uit 's Hage wordt berigtdat aan de directie van het Nederlandsch Onderling Pensioen- en Weduwenfonds gevestigd te Leiden een voorloopig zeer gunstig resultaat is te beurt gevallen op hare zoo ijverige bemoeijingen tot daarstelling vau dat fondswaardoor aan een ieder de gelegenheid is geopend om zelf voor den ouden dag enbij overlijden, voor zijne we duwe te zorgen. Immers gedurende de eerste maand van het bestaan van het daaraan verbonden '%kansfonds hebben 166 personen daaraan deelgenomen en is het vooruitzigt voor de deelneming gedurende deze maand weder zeer gunstig, waar uit k^n worden afgeleiddat het publiek zeer goed de betere kansen eener spoedige deelueming inziet, om namelijk een zoo klein mogelijk nommer te verkrijgen op de maandelijks aantevullen volglijst der deelhebbers. Het is dus te voorzien, dat het door de wet vereischte aantal van 500 deelhebbers spoedig zal aanwezig zijn en daardoor deze zoo nuttige en weldadige inrigting voor goed zal zijn-geconstitueerd. Te Delft is dezer dagen een sub-commissie gevormd voor de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Dezer dagen werd te Botterdam op vrij zonderlinge wijze een nog al aanmerkelijke diefstal gepleegd. Op de open plaats van het pand in de Boompjes bekend onder den naam van het voormalig hotel des Pays-Bas, lag een partij gietijzer, die men uithoofde van de zwaarte der blokken voor diefstal vei lig achtte. Intusschen bespeurde men sedert 14 dagen dat de voorraad zigtbaar verminderde. Men wist niet hoe, maar nam zijn maatregelen, te meer toen de verdenking viel op een persoondie sedert eenigen tijd aan een der in het pand woon achtige dienstmeiden zijn hof maakte. Die man kwam er eiken avond en scheen behagen te scheppen in de klandestiene vrij- aadje: hem echter in het oog houdende, bleek het spoedig dat hij even veel zin in het ijzer als in het meisje hadten minste men ontdekte, dat hij in haar afwezigheid de blokken geregeld bij partij gereed zette, en wanneer zij de deur voor goed achter zich gesloten had, die op een handwagen weg voerde. Op deze gemoedelijke wijze had de zonderlige min naar zich in den loop van eenige dagen van 2 a 3000 giet ijzer meester gemaakt. Daar de justitie van de zaak hoogte kreeg, laat het zich denken, dat aan die voor den verliefden dief productieve vrijaadje spoedig een eind werd gemaakt. Vrydag 11. is te 's Hertogenbosch in den ouderdom van ruim 91 jaren overleden de heer Mr. P. S. van Son, voor zitter van het provinciaal gerechtshof in Noord-Brabant, rid der der orde van den Nederlandschen Leeuw enz. enz. Het vijftigjarig bestaan van het collegie van heeren collectanten ter instandhouding der openbare eeredienst bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te Botterdam werd Zatur- dag op feestelijke wijze gevierd. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Sleen (prov. Drenthe) Ds. J. Beekhuis Heckmanthans te Hornhuizen en Kloosterburen. Aangenomen het beroep naar Koudekerke (Zeeland) door Ds. G. D. Kruyff, pred. te Zaamslag. Ds. W. U. Bakker te Tenpost heeft het beroep naar de Afgescheidene Christelijke gemeente te Joure aangenomen. Zondag avond trad Ds. E. Laurillard in de Pieterskerk voor de Leidsche Nederduitsche Hervormde gemeente op, om van haar afscheid te nemen. Een buitengewoon talrijke schare vervulde het ruime kerkgebouwwaarvan de portalen reeds bij tijds den toegang der belangstellenden bemoeijelijkten. Een oorverdoovend geruisch liet zich hooren en eerst toen de leeraar den kansel beklommen had, waarheen hij door zijn ambtgenooten met de ouderlingen en de diakenen der ge meente was begeleid, kwam er meerder stilte. Hij dankte, na het voorgebed en gezang, de gemeente voor wat hij genoot gedurende den tijd van zijn verblijf en riep hun een Vaarwel toe, dat hij vervolgens in onderscheiden breede trekken ont wikkelde tot leidraad daarvoor kiezende de woorden van Pau- lus: ^Voorts, broeders! zijt blijde, wordt volmaakt, zijt ge troost, zijt eensgezind, leeft in vrede; en de God der liefde en des vrede3 zal met u zijn." (II Cor. XIII: 11). 't Waren schoone en ernstige woorden't was rondborstige en toch liefdevolle taaldie niet kon nalaten weerklank te vinden in een welgestemd gemoed. Die laatsten woorde van een gemeente- lievend leeraar klinken dan als de afscheidsgroet van een stervende. IJdele pligtplegingen zinledige vertoogenopge sierde woordenpraal, zij zijn niet gehoord, wel veel wat aan doeningen moest opwekken en het gevoel in beweging brengen. De gemeente heeft de afscheidsgroet en zegenbede beant woord met het zingen der vier laatste regels van Gezang 96, vóór Ds. Laurillard den predikstoel verliet. Ds. Laurillard vond niet enkel bij zijn gemeente be langstelling, ook bij leden van andere gezindheden was hij de gevierde redenaar. Onze zegenbeden volgen hem; - hij kan moeijelijk in Amsterdam wedervinden wat hij binnen Leiden achterlaat: - schier algemeene toejuiching en hooggestemde belangstelling. Zal de vrucht zijner prediking zijn in verhou ding tot de onverminderde, veeleer toegenomen talrijkheid van zijn gehoor; wie zal het bepalenof wie zou het hem wijten, indien er geen frissche of rijpe vruchten waren aantewijzen? Er blijft een verbazend verschil tusschen de waardij, die moet worden toegekend aan de uitbundige hulde en toejuiching, die een artist ten deel valten aan den stillen dank van een vroom gemoed voor den zegen, die aan het herderlijk- en predikwerk van een voortreffelijk godsdienstleeraar is verschuldigd. Ds. Laurillard ontvange een hartelijk vaarwel van, mogt het zijn, velen, die tot de eenvoudigen behoorendie hem geen feest of afscheidsmaal bereidden, en de Amsterdamsche gemeente vinde in hem een manwiens lof niet is uit de menschen, maar uit God De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 52°, des avonds te 8 uur 45°, te 10 uur 43°. Zondag nacht te 12 uur 43°, 's morgens te 3 uur 42°, te 5 uur 40°, te 8 uur 42° te 12 uur 50°, 's na middags te 2 uur 52° en te 4 uur 41°. te 8 uur 38°, te 10 uur 38°. Maandag nacht te 12 uur 38°, 's morgens te 3 uur 37°, te 5 uur 35°, te 8 uur 37°, te 12 uur 38°,'s namiddags te 2 uur 39 en te 4 uur 40°.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2