ZONDAG a. s. Advertentiên. CONCERT a la STRAllSS, BLOEMENTENTOONSTELLING in hel -HOF VAN HOLLAND." te geven door de muziek van het Regiment Veld-Artillerie, te NOORD WIJK, Heen en Terug: VRIJWILLIGE VERKOQPING, Brievenbus. Men vraagt met 1° Mei te HUUEDrie Onge- meubeleertle KAMERS of een Klein HUIS. Huurprijs en stand op te geven onder Letter A. aan het Bureau Leidsch Dagblad. REGENTEN der E. C. Armen en Wee zen alhier achten zich verpligtnaar aanlei ding eener naaralooze advertentie, herhaal delijk en in verschillende Dagbladen somtijds met eenige wijziging, opgenomen waarbij de liefdadigheid voor eene E. C. Vrouw en zeven Kinderen wordtingeroepen ter voorkoming van vreemde beoordeelin gen, te verklaren, dat de daarin voorgestelde feiten met betrekking tot hunne armen-ad- ministratie onwaar en onjuist zijn, daar het bedoelde gezin van af 1 Julij II. tot heden van verschillende R. C. Instellingen van liefdadigheid eene meer dan gewone onder steuning heeft genoten en nog geniet. Namens Regenten voornoemd, C. H. VAN DEE BERGH, President. Leiden, 21 Februarij 1862. onder directie van den Kapelmeester RUDERSDOIIFF. Op Woensdag den 26sten Februarijin de STADS-GEHOORZAAL. Entrée 1 Gulden. Aanvang te 7-1 uur. Uitnemende gelegenheid om naar Noord- wijk te gaan, per Spoortrein tot de Piet- gijzenbrug; des morgens 8 u. 51 m. en 1 u. 3 m. l»te kl./1.40. 2de kl. 1.3de kl. ƒ0.60. in het Heer en-Logement aan den Burg te Legden op Zaturdag den 22sten Februarij 1862bij opbod, en op Zaturdag den lsten Maart 1862bij afslagdes avonds .en zeven ure van Drie partijen, extra goed TEEL- en WAR- MOESLAND, genaamd: HE PIIFK- ITERBLOE1Hgelegen in den Zijllaan en Meijenpolder nevens de Kaarsjeslaan om trent deSpanjaardsbrugaan den Lagen Rijn dijk onder Legderdorphélend ten noordwes ten aan de Zijllaan, ten noordoosten aan A. J. VAN HOEKEN, en ten zuidoosten en ten zuidwesten aan J. W. SEGAAR, be kend kij het Kadaster onder Sectie A.N°. 665, 666, 667 en 693, te zamen groot S bunders15 roeden en 20 ellen. Dadelijk te aanvaarden. Aangeslagen in de Grondlasten tot ƒ21.-. In het Rijnlaudsch Bundergeld tot/1.60 in de Binnenlandsche Kosten tot f 0.70 en in het Molengeld tot f 6.70 per bunder. Nadere informatiën zijn te bekomen ten Kantore van den Notaris A. J. RIJSHOU- WERresiderende te SoeterwoudeDabij het Leyderdorpsche Hek, bij wien tusschen de veiling en afslag verhoogingen worden aangenomen tegen genot van één vijfde van iedere verhooging. De insinuatie van Directeuren der on derlinge Waarborg-Maatschappij van We- duwenpensioenenom mij, als schrijver van een stukje tegen die maatschappij in het Leidsch Dagblad, bekend te maken is billijk. Ik schreef naamloos, omdat, naar mijne overtuiging, de waarheid als waarheid met den naam eens schrij vers noch wint, noch verliest, maar ik erken niettemindat het onnaangenamer is van een onbekende zijde aangevallen te worden, dan onzen bestrijder te ken nen. Al was het dus daarom alleenzou ik Directeuren willen antwoorden op hun cbrijven van 7 Februarij 1862. Maar er is bovendien een en ander, dat ik om mijn oogmerk te bereiken - het publiek inte- lichten en te waarschuwen - wil releveren. Reeds is door den heer Korff in zijn schrijven het woord concurrentie genoemd, zonder mijn naam te kennen. Ik moet dus ZEd. geruststellen, - met bescheidenheid jaag ik zeggen dat ik dit voor mijn mede ingezetenen niet behoef te doen - dat volstrekt geen jalousie mij tot schrijven uitlokte. Een solied weduwenfonds kan in Nederland zoo weinig voor directeuren en agenten opbrengendat zij hun arbeid daaraan gedeeltijk als een liefdewerk kun nen beschouwen. Wanneer zich een pen sioenfonds voor weduwen vestigdeop wis kundige gronden gebouwdwaarvan de contributie lager was gesteld dan bij an dere inrigtingen van dien aardwelke de goedkeuring had verworven van mannen als Lodatto en Stamkast, ik zou niet kun nen nalaten, onaangezien mijn betrekking als agent van het algemeen meisjes- vrou wen- en weduwenfonds, gevestigd te Rot terdam, hen, die zich voor het lidmaat schap aanmelden op het verschil opmerk zaam te maken en daarna te laten kiezen. Mijn beoordeeling is niet gegrond op de circulaire, maar op het tarief. Dit en dit alleen is de grondslag van dergelijke fondsen. Het reglement had ik niet gele en: misschien was het niet voorzichtig om zonder dit te schrijven doch nu heb ik op zettelijk vermeden het te zoeken of er iemand over te sprekenom reeds op het ver moeden afdat het gemist werdte kun nen zeggen: Toon uit uw reglementhee- ren directeurenaan het publiek dat gij staat op een hechten grond, dat gij sta tistiek en wiskunde tot grondslag van uwe inrichting heb genomen en dat uw statis tiek en wiskunde ook door andere belang- loozen bij uw inrichting is voor goed er kend. De heer Korff tracht de rede aantetoo- nen waarom de maatschappij onder direc tie van den heer Langerhuizen zooveel hoogere contributie vordert, als gelegen in de groote uitdeelingen aan aandeelhou ders. waarom die aandeelen van 238 tot 243 7C staan. En hij zwijgt van de even door mij aangehaalde Rotterdamsche Maat schappij, die niet op actiën rust, maar on derling isen waar de contributieofschoon het een onderlinge verzekering is, slechts een weinig minder is, dan die in de Maat schappij onder directie van den heer Lan gerhuizen. Waarlijk het is niet de afdee- ling weduwenfonds, of gelijk het daar ge noemd is //de vierde tafelverzekering van overleveringrentenalleen betaalbaar zoo de bevoordeelde persoon de langstlevende isdie aan de maatschappij onder direc tie van den heer Langerhuizen die groote voordeelen heeft aangebragt. Hoe velen zijn niet de vertakkingen dier maatschappij en de vierde tafel zal dus slechts een betrek kelijk klein deel tot die voordeelen heb ben aangebragt, omdat er in ons vader land veel meer van levensverzekering dan van weduwenfondsen gebruik wordt ge maakt, juist omdat, waar deze op soliede grondslagen gebouwd zijn, de contributie voor velen te hoog is. En waarom laat de heer Korff nu de even aangehaalde Rotterdamsche Maat schappij in zijn antwoord rusten Deze toch is evenzeer een onderlinge verzeke ringmaatschappij als de zijne. Hier of daar moet óf opzettelijk óf door onkunde een fout bestaan in de berekening, het verschil is enorm. Bij de Antwerpsche maatschappij moet een man van 40 jaren voor een vrouw van denzelfden leeftijd betalen 80'sjaars om haar een pensioen van f 1000 jaar lijks te verzekeren zoolang zij niet her trouwd. Bij de Rotterdamsche maatschappij is de contributie op denzelfden leeftijd voor een vrouw van gelijken onderdom 238 'sjaars om haar levenslang f 1000 pen sioen te verzekeren en dan klimt die bij drage nog met elk jaar eenige centenom dat na den grondslag der berekening de j verzekering wel doorloopende ismaar de contributie van jaar tot jaar, naar den ou- derdom in elk jaar is gesteld. (Eerlang staat bij deze maatschappij een doorloopende vaste contributie tot stand te komendie dan natuurlijk eenigzins hooger zal moe ten zijn). Ik heb reeds toegestemd, dat waar het pensioen bij hertrouwen eindigt, de con tributie iets minder kan zijnmaar waar is een statistiek op weduwen die hertrou wen? Ik ken die niet. En is het niet voor ieder denkend wezen duidelijk dat indien de grondslagen der Rotterdamsche maat schappij goed zijn de Antwerpsche maat schappij in zijn grondslagen niet deugt want zooveel vermindert de risico niet als de contributie verschilt. Indien men nu de genoemde Rotter damsche onderlinge maatschappij wil kennen, men zie haar reglement, waarbij in het voorberigt de grondslagsteunende op de wiskunde, wordt aangegeven en men neme de drie en dertigste jaarrekening, om te zien dat bij het tarief niet te veel maar het noodige geëischt werd. Zie hier beginsel en uitkomst. Ik heb hierover uitgewijd, niet om een voorkeur te geven aan de Rotterdamsche maatschappij boven die van den heer Lan gerhuizen maar om te doen ziendat, waar over een onderlinge verzekering de con tributie iets minder zijn kandan bij een maatschappij, die vooral een waarborgka pitaal heeft aangebragt, dit verschil slechts gering is in vergelijking met de bijdragen dier speculatiefondsendie telkens worden opgerigt, maar ook telkens weer in duigen vallen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 3