Buitenlandsch Nieuws. meesteresse. Alle broeders en zusters der loge dragen de ta blier en wit lederen handschoenen. huiskat te laten springen. Hierop keerden de boeren huis waarts, in de volle overtuiging, dat zij nu een radicaal mid del tegen die betoovering hadden gekregen. Volgens den Groningschen studenten-almanak voor 1862 is het getal studenten aldaar 205. Tot hiertoe had het prov. collegie van toezigt op de administratie der kerkelijke fondsen, enz. in Gelderland niet voegzaam en nuttig geoordeeld, de verkiezing van notabelen door de stembevoegde leden der Hervormde gemeente bij al de gemeenten onder zijn ressort intevoeren. Bij besluit van 4 Febr. 11. heeft het dit echter gedaan. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Langezwaag Ds. D. Beeckman te Joure, - te Ravenstein den kandidaat A. R. Blok, en te Dieden den kandidaat A. J. Kam j ter wijl toezegging van beroep te Oostermeer is gedaan aan den kandidaat G. J. Vos Az. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Bieselinge door Ds. H. W. Eigeman te Hierden. Wij vernemendat van de 3000 die uit Leiden en om streken hebben bijgedragen tot den prachtigen Bijbel, die Z. M. den Koning zal worden aangebodenVrijdag en Zatur- dag meer dan 2600 hebben gebruik gemaakt van de gelegen heid, om dien bijbel te bezigtigen, die met de lezenaar en het album sierlijke kunststukken zijndie aan de vervaardigers alle eer en lof moeten doen wedervaren. Heden Maandag werden zij tegen den bepaalden toegangsprijs door ongeveer 1500 personen bezigtigd, terwijl velen zich aanmelden om geplaatst te worden op de lijst van inteekening voor het uit- tegeven plaatwerk en den bus voor een Weeshuis te Huizen niet werd vergeten. Als een voorbeeld hoeveel duurder de huishouding in Indie dan in Nederland is kan dienendat in de maand De cember 1861 de prijs van het brood te Macassar was 33 eent de vijf oneen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag des namiddags te 5 uur 37°, des avonds te 8 uur 82", te 10 uur 31°. Zondag nacht te 12 uur 30°, 's morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 30®, te 8 uur 82°. te 12 uur 40°, 's na middags te 2 uur 40* en te 5 uur 37°* te 8 uur 34®, te 10 uur 31°. Maandag nacht te 12 uur 30°, 's morgens te 3 uur 30®, te 5 uur 30°, te 8 uur 32®, te 12 uur 89°,'s namiddags te 2 uur 42 en te 4 uur 40°. 1 In sommige correspondentien uit Italië wordt de arres tatie van pater Pantaleo, kapellaan van Garibaldi, volgender- wijze verklaard. Die Franciscaner grijpt nog altijd gaarne de gelegenheid aan om een leerrede uittesprekenhetzij in een kerk of bij de een of andere godsdienstige plechtigheidof schoon hij de mis niet meer bedient sedert hij het roode hemd der Garibaldianen aantrok. Te Milaan bekroop hem onlangs de lust weder om tot het volk te spreken, en hij noodigde de menigte uit hem naar den Dom te volgen. In die kerk wilde hij den preekstoel beklimmen, maar een oogenblik te vorfen had men het hek gesloten. De menigte toonde zich zeer ontevreden over die handelwijze der kanunnikenen een metselaar wist den pater spoedig een ladder te verschaffen, met behulp waarvan de prediker, door duizende armen ge steund toch het spreekgestoelte kon bestijgen. Dadelijk ving hij zijn rede aan met de woorden«Ik heb deze plaats be klommen langs de ladder des volks, en niet langs den trap der onverdraagzaamheid en schijnheiligheid." Op soortgelijke toon ging de spreker heftig voortén het is op de deswege ingediende klagte, dat het Ministerie bevel tot zijn arrestatie zond. Het staat nu te bezien, welken indruk deze zal maken op de opgewondene bevolking die de meerderheid van zijn auditorium uitmaakte. De Italiaansche vrijmetselaars hebben een belangrijke wijziging in de Statuten hunner orde gemaakt. Voortaan zul len er ook zusters-vrijmetselaarsachtbare zusters en groot meesteressen zijn. Een dagblad van Rome deelt eenige bij zonderheden der installatie van nieuwe leden mede. Bij die plechtigheid fungeren zoowel broeders als zusters der orde en naast den achtbaren grootmeester staat de achtbare groot- In de Zitting der Pruissische kamer van afgevaardigden op Zaturdag 11. gehoudenheeft de heer Virchow een depeche voorgelezen, die hij pas uit Hanax in Keur-Hessen ontvan gen hadwaarin wordt gemelddat de deurwaarders der be lastingen, van soldaten vergezeld, de woningen van sommige ingezetenendie weigerden belasting te betalenzijn binnen gedrongen en door middel van breekijzers de geldkisten en kasten hebben geopend. De slotenmakers waren gerequireerd om de behulpzame hand te biedenmaar zij hadden geweigerd. Men wil weten dat Henri Conscience benoemd zal wor den tot Hoogleeraar in de Vlaamsche taal en letterkunde bij de hoogeschool te Gent. Een Antwerpsch blad meldt, dat de Nederlandsche kunstbeoefenaars, die aan de feesten van de maand Augustus hebben deelgenomenhet voornemen hebben opgevatom een deputatie te zenden, die in last zal hebben om aan den pre sident van den cercle hunne portretten en aan den cercle artistique et littéraire van Antwerpen een prachtig album aan- tebieden, tot welks zamenstelling alle kunstenaars hebben me degewerkt die in het vorige jaar Antwerpen bezochten. Kolenschippers hebben bij den Belgischen Minister van Binnenlandsche Zaken hun beklag ingediend over den door de Nederlandsche regering ingestelden maatregel, dat hunne schepen aan de grenzen moeten lossen, ten einde den juisten inhoudsmaat te doen keurenterwijl Duitsche kolenschepen van dezen moeijelijken en kostbaren maatregel zoude zijn vrij gesteld. De Minister heeft daarop geantwoord, dat de schip pers zich van dezen maatregel kunnen ontslaan door hunne schepeneven als de Rbijnsche van een peilschaal te doen voorzien. De dichter Lamartine heeft thans weder een nieuw mid del beproefd om te voorzien in den hoogst ongunstigen toe stand zijner geldmiddelen. Hij heeft eene leening geopend, waarin ieder voor 40 fr. kan deelnemente rembourseren in boeken of in geld. Uit de in het oog loopende advertentien in de voornaamste dagbladen van Parijs voorkomendeblijkt dat Lamartine volgens zijn verklaring in 8 jaren ongeveer 3 millioen fr. heeft gerembourseerd, zoodat zijn geheele schuld thans 600,000 fr. bedraagt. Onvoorziene omstandigheden stel len hem buiten de mogelijkheid om dit jaar de overeenge- komene aflossing van 260,000 fr., vervallende ultimo Decem ber, te betalen en sommige schuldeischers bedreigen hem met gerechtelijke verkoop zijner goederen. Te Parijs stond dezep dagen een net gekleed heer met een stok onder den arm een spiegel te bekijkendie voor een winkel was uitgestald. Een voorbijganger liep tegen zijn arm, zoodat de stok in den spiegel stietdie daardoor brak. De winkelier kwam op het geraas toeloopenmaar de mijnbeer zei: «neem mij niet kwalijk, ik heb dezen spiegel gebroken, 't is billijk dat ik hem betale." Dit zeggende gaf hij een bank- billet van 1000 francs, waarvan de winkelier 50 fr. afhielddoch later, toen die heer en zijn handlanger reeds niet meer te vin den waren, de onechtheid bespeurde. Een dame, die dezer dagen in een der schouwburgen te Parijs was kreeg berigt dat haar man plotseling aan een beroerte gestorven was. Zij vliegt daarheendoch niet dan na alvorens een contremarque te hebben genomen. Blijkens een dezer dagen aan het Engelsche parlement overgelegde opgave zijn in de laatste tien jaren 605,154,940 tonnen steenkolen uit de mijnen van Groot-Brittannie opge dolven en hebben daarbij 8466 menschen het leven verloren zoodat het verlies van menschenlevens bij dat gevaarlijk be drijf gemiddeld een op 71,480 geproduceerd etonnen steenkolen bedraagt. Dat het verlies van menschenlevens daarbij in de laatste tien jaren door de van regeringswege verordende voor zorgmaatregelen afnemende is, blijkt uit die opgave niet. In de Yictoriadokken te Londen is men bezig een lading van 5000 vaten steenolie uit Pensylvanie te ontschepen. Die olie kost uit de bron 3 stuivers per gallenmaar te Londen 20 p. st. per vat. Men beweert dat de voorraad onuitput telijk is. Een pachter te Capp Ann in Massachusets heeft eeD

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2