N°. 607. Zaturdag 15 Februarij, A". 186 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.71. Iedere regel meer 12f Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 61 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebjjt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Hi^ks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 27 uur. Zondag van 89 eu van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. - Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. beeft benoemd tot raadsheer in het Provinciaal gerechtshof van Zeeland Mr. J. W. de Bruyn van Melis en Mariekerken, thans griffier bij het hof. Naar men verneemt zal er Zaturdag avond bij H. M. de Koningin-moeder eene luisterrijke soiree vocale en instru mentale plaats hebben, waarop Mme Lemmens-Sherrington zich zal doen hooren en de heer Yincenso Colasanti zijn ophicleide zal bespelen. De audiëntie van den Minister van Binnenlandsche Za ken zal morgen 15 Februarij geen voortgang hebben. De rechtbank te Dordrecht heeft Woensdag zekeren de L., bediende in den kruidenierswinkel van den heer C. J. V., schuldig verklaard aan diefstal door een loonbediende in den winkel en ten nadeele zijns meesters gepleegd, en hem ver oordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaren. Bij de be handeling dezer zaak heeft zich het zeker zeldzaam vernomen feit voorgedaandat een knecht in een kruidenierswinkel aan zijn patroon ruim zes duizend gulde.n in onderscheiden waarde heeft teruggegevendie hij gedurende zijn diensttijd uit de winkellade ontvreemd had. Een goede les voor winkeliersom naauwlettend toetezieu aan wie zij hun vertrouwen schenken, en vooreerst en voor alles een stipte administratie en strenge comptabiliteit te handhaven. Naar men verneemt hebben eenige ingezetenen der hoofd stad aan de Tweede Kamer een adres ingediend, betrekking hebbende op het ontwerp van wet tot afschaffing der slavernij in Suriname. Als hoofdbezwaar wordt aangegeven, dat de voor gestelde som van 304 per hoofd voor ^lantaadje-slaven te gering geacht wordt. De Gemeenteraad van Krimpen aan de Lek heeft krach tens de artikelen 24 en 26 der gemeente-wet een zijner leden geschorst. Door de Algemeene Koninklijke Landbotfiw-Vereeniging is de eerste prijs, bestaande in een vereering ter waarde van 300, toegekend aan den heer J. van der Brengen Az., te ^addingsveen voor de beantwoording der prijsvraag, over de wisselbouwerij in 1858 uitgeschreven. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage Zaturdag avond worden ten tooneele geyoerd de groote opéra la Somnambule, gevolgd door de opéra comique le Farfadet. De verloren f 4750 in bankbilletten te Arnhem zijn gevondenmaar de onbekende vinder heeft daarvan f 4000 bezorgd aan bet bureau van politie en de resterende f 7óO voor zich behouden. Te Amsterdam is Woensdag avond in een gebouw in de Haarlemmer Houttuinen een gazontploffing ontstaanwaar door meest alle glasruiten zijn verbrijzeld en een knecht ligte wonden in het aangezigt heeft bekomen. Te Ottersum (Limburg) heeft dezer dagen een treffend ongeval plaats gehad. Drie kinderen, knapen van 10 a 13 jarenkwamen uit de school en gingen een onder water staand weiland voorbij. Op dat water dreven eenige wortelen; zij na men en aten die; het bleken later exemplaren van den daar te lande, alsook in Noord-Brabant, niet zeldzaam voorkomende waterscheerling te wezen, een der zwaarste onder de onbereide vergiften. Weinige uren later hadden twee der knapen onder de vreesselijkste krampen het leven met den dood verwisseld. De toestand van den overblijvende geeft hoop op herstelhoe wel die nog zeer zorgelijk is. Maandag avond is de heer August Snieders Jr., van Antwerpenals spreker opgetreden in het Letterkundig genoot schap: Oefening kweekt kennis, te 's Hage. Daar ieder zijn stokpaardje heeft, zooals hij zich uitdrukte, sprak hij over de Ylaamsche bewegingvooral op het gebied van taal- en letter kunde, die de aandacht van den Nederlander ruimschoots verdient, omdat zij in verband staat met de zeden gewoonten, geschiedenis en onafhankelijkheid van Belgie. Uit die bewe ging zelve ontleende de heer Snieders zijn eigenlijk onder werp: //het familie-leven in Belgie," dat hij in de hoogere kringen, bij den burgerstand en bij de volksklasse gadesloeg. Die beschouwing gaf geen aangenamen indruk van den toe stand der hoogere klasse, voor zoo verre die door Fransche taal, letterkunde, gewoonten, enz. beheerscht worden. Ook een groot deel van den burgerstand werd op gelijke wijze door dien Franschen invloed medegesleept. Van de volksklasse werd uit andere opzigten een treurig tafereel geschetst, te weten, uit een zedelijk, godsdienstig, huisselijk en maatschappelijk oogpunt. De toestand van de fabriekarbeiders en van de mijn werkers, vooral van de vrouwen en kinderen het vernederende waaraan deze laatsten onderworpen zijn, zonder familie-leven,

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1