N°. 604. Woensdag 12 February. A°. Een hoogst belangrijke uitvinding. Een zeer ongemeene ontdekking, zoo wegens de verschei denheid als het nut harer hoedanigheden, is het onderwerp geworden van een retks proefnemingen en toepassingen op industriële kunsten en wetenschappenzijnde de verkregen resultaten zoodanigdat de meest bevoegde beoordeelaars en zelfs de meest ongeloovigen voor de bewijzen of de waarheid hebben moeten zwichten, en moeten getuigen: Aan het gebruik er van is niet het minste gevaar ver bonden. Evenzoo, wanneer het wordt aangebragt op spoorstaven, dwarsleggers en seinpalen van spoorwegenaan waterbeschoei- jingen brug- en keerpalen bruggendekkenpikken en wippen op schepen enz. enz. Het nieuwe hier bedoelde middel schijnt bestemd, om on gelooflijke diensten te bewijzen. D. Het verhardt alle weeke en smeedbare ligchamenals gipsenenz. en verschaft dit een duurzaamheiddie den tijd trotseert. S. Het voorkomt ook de roesting of ontbinding van de metalen in bet algemeenzelfs door zuren aangetast of inge vreten. Gevolgelijk ook gaspijpen, buizen voor watergeleiding waterwerktuigkundige inrigtingen hekwerk, zoo om monumen ten als anderzints. F. Aangewend bij de vervaardiging van behangselpapier, levert het het onbetwistbare voordeel van volstrekte ondoor dringbaarheidgroote duurzaamheid, en zoodanige onveran derlijkheid, dat men er de buitenmuren even goed als de bin nenmuren mede bekleeden kandaar noch zonnehitte noch regen er de minste schade aan kan toebrengen. Voorts kan men, wanneer dat papier vuil geworden is, het met een spons afnemen, zoo als men dat bij olieverwen of daarmede ge- verwde voorwerpen zoude doen; de kleuren blijven onver stoorbaar. Voor brieven, enveloppes, pakpapier, archiven, cartons enz. wördt het van onberekenbaar nut door zijn werkelijk voorbe hoedende hoedanigheid tegen vocht en vuur. By de aanwending kan het tevens een zeer groote buig zaamheid behoudenzonder iets te verliezen van zijn hoe danigheden. Het touwwerk van schepen vóór zijn vervaardiging met deze stof doortrokkenverkrijgt daardoor een buitengewone sterkte. In het kort, men heeft zeer zelden een uitvinding in zijn kindsheid zoo veel verschillende hulpmiddelen tot toepassing zien aanbieden en wij betwijfelen zeer, of de personen, die bezig zijn om voor dit voortbrengsel een fabriek opterigten wel in staat zullen zijnom van dit merkwaardig fabriekaat genoeg voorttebrengenom aan de eischen van het algemeen te kunnen voldoen. LEI USUI DAGBLA Deze Courant ver»ch\jnt eiken dag, be halve Zon- en Feeatdagenen kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12J. Cta. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 n. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u„ 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Triëst, 7 en 23over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 eu van 2-5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde t(jden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te z(jnen huize op den Ouden Singel'smorgeus van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9'2 uur- van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. A. Dat het middel, waarvan sprake is, en zoo in Belgie als in andere landen gebreveteerd onder den naam van hy- dralimentogènede meeste hardnekkige vochtigheid van kel ders en kamers verdrijft, zelfs in zeer korten tijd, en zonder eenig ongerief, daar het middel zonder reuk isen in zeer korten tijd droogt. B. Dat het middel niet alleen water en vochtwerend, maar zelfs onbrandbaar is, zoodat het, aangcbragt op alle hout werken en theater-decoratiennoodwendig de gevaren van brand voorkomt en zelfs als een voorbehoedend middel werkt. Neem daarbij in aanmerkingdat het zich verbindt met alle mineraal-verwenen zelfs op voordeelige wijze de lijn-olie en de terpentijn of terpentijn-geest vervangt, en dat daarenboven zijn duurzaamheid als verwstof minstens vijfvoudig is van de zoodanige, die lood- of zinkdeelen tot grondslag heeft. C. Dat het de voorwerpenwaarop het is of wordt aange- bragtonbepaaldelijk in stand houdt en voor altijd behoedt voor de vernieling door water of vuurvan welke laatste twee vernielende elementen het de magtige tegenstander is. Ingezonden

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1