N°. 399. Donderdag 6 Februarij. A0. (1862. Binnenlandsch Nieuws. DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- niers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën: 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 CU. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 ni. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige vyerkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Trië9t, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur.- Thesaurie, dagelijks van 102 uur. Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9lOuur. Kante-order Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur - van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 9—4 uur. Z. M. heeft benoemd tot rector-magnificus aan de Leidsche Hoogeschool voor het academiejaar 186263 den hoogleeraar P. L. Rijkeen tot ontvanger der registratie en domeinen Mr. J. F. d'Aumerie, thans te Schagen. Ook H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins van Oranje hebben dezer dagen een bezoek gebragt aan het nieuw ge bouwde hotel van den baron van Brienen van de Groote Eindt en zijn aldaar een geruimen tijd verbleven om er al het merkwaardige te bezigtigen. H. M. de Koningin heeft Dingsdag avond den minister van Binnenlaridsche Zaken, den heer Thorbecke in een bij zonder gehoor ontvangen. Aanstaande Vrijdag zal er ten Hove een bal plaats hebben. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingekomen een Ontwerp van Wet, houdende nadere regeling van het ge bruik van het Koloniaal batig slot van 1859, met een Toe lichtende Memorie. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenl. Zaken zal plaats hebben des Zaturdags ten 12 ure. In zake het geschil van den Opperrabbijn der Israëliti sche gemeenten in de provincie Groningen Dr. Rozenberg heeft de Minister voor de zaken der Herv. Eeredienst te kennen gegeven, dat er geen voorschriften bestaan, waardoor hij de bevoegdheid zou bezitten om tusschen beiden te treden. Het aantal studenten aan het Athenaeum te Amsterdam is in de laatste jaren gaandeweg verminderd en curatoren ver klaarden dan ook in een brief aan HH. Burgemeester en Wet houders dat zij de oprigting van een Athenaeumals het niet bestond, ook niet zouden voorstellen. De twist tusschen het studentencorps en de directie der Sociëteit de Harmonie te Groningen is geëindigd. Men berigt dat de echtgenoote van den scheepsmake laar S. uit Vlissingen die te Middelburg in hechtenis is, naar Engeland zich heeft begevenalwaar reeds haar zoon zich bevindt. In den Koninklijken Franschen schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd drie co medies, als: - la Poudre aux yeux- le Bougeoir en l'Au- tographe. De heer Gachardrijks - archivaris van Belgieheeft een staat uitgegeven van de brieven enz. betrekkelijk de geschie denis van Nederland, het graafschap Bourgondie, Frankrijk, Engeland, Schotland en Zwitserland, in de nalatenschap van den kardinaal Granveile gevonden. Deze papieren bevinden zich in het Koninklijk Spaansch archief te Siraancas en zullen ongetwijfeld belangrijke bijzonderheden over de geschiedenis der Nederlanden onder Philips II behelzen. Ook in de biblio theek van Besan<jon moeten zich nog vele acten van den kar dinaal van Granvelle bevinden die de abt Boisot verzamelde en die ook op de Nederlanden betrekking hebben. De rivier de Waal is sterk wassendewaardoor de Waal kade te Nijmegen gedeeltelijk ondergeloopen is. De waterstand was Zondag 18 voet. Ook heeft het water in de Maas een buitengewone hoogte bereikt. Het park nabij Maastricht, als mede de dorpen Hengen en Limmel werden daardoor over stroomd. Het water was in een dag 92 Nederlandsche duim gewassen. Bij de voordragt van den hoogleeraar van Breda in de Stichting van Teyler te Haarlemop 31 Januarij 11., is in werking -gebragt het Ruhmkorffsche apparaat. De daarbij ge bezigde toestel is een der grootste en sterkstewelke tot he den door dien werktuigkundige zijn vervaardigd. De roodko peren draadin welken de electrische stroom wordt geïnduceerd, heeft eene lengte van 40 Ned. mijlen. De grootste vonken- lengte bedraagt ongeveer 40 Ned. duimenen is derhalve weinig minder dan die van Teylers groote electriseermachine, onder de allergunstigste omstandigheden. Ook is gebleken dat de inductie-toestel onder elke weersgesteldheidzonder bijzon dere voorzorgen werken kan. Te Arnhem overleed 11. Zondag de gewezen houdster van een publiek huis, die, ofschoon zij op haar sterfbed van het hervormde tot een ander kerkgenootschap overging, haar nalatenschap aan het nieuwe hervormde weeshuis bij testament had vermaakt, en een toenemende verzwakking harer vermo gens niet toeliet die beschikking nog tijdig te veranderen. Zondag avond is na de godsdienstoefening in de kerk der Afgescheidene gemeente te Meppel brand ontstaanwaar schijnlijk door een achtergelaten en omvergeworpen stoof. De

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1