Buitenlandsch Nieuws. lenwil ik de kruik maar in mijn voorschoot houden." Toen de gewogen gort in de kruik wasdoet de vrouw de stop er op, zet haar op den toonbank en zegt tegen den koopman: //ik laat mijn kruik nog een oogenblik hier; ik heb nog een kleine boodschap te verrigtendan zal ik u betalen en mijn kruik medenemen." Toen de vrouw weggegaan was, wil de koop man de kruik, die hem in den weg staatop een andere plaats zettenmaar is hoogst verwonderd, toen hij voelt dat die zoo ligt is. Hij beziet haar naauwkeurig en ontdekt dat er geen bodem in is. //Nu moet ik," zegt de koopman, #bij al mijn verdriet toch lagchenzoo fijn ben ik nog nooit bedrogen.1' De vrouw is met de gort in haar voorschoot heimelijk ver dwenen. Men verneemt, dat Ds. Busken Huët voortaan als me deredacteur aan de Haarlemsehe courant zal werkzaam zijn. De diaconie der Nederd. Hervormde gemeente te Nij megen heeft een legaat van f 100,000, door den Woensdag 11. overleden heer J. G. ten Boven aan haar besproken. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. te Nijkerk op de Veluwe door Ds. R. A. Benthem Syphens te Spijk. Beroepen bij de Afgescheidene Christelijke gemeente te Andijk Ds. C. Steketen te Vlaardingendie dit beroep heeft aangenomen, terwijl Ds. G. Schevel te Ambt-Vollenhoven voor het beroep naar Hasselt heeft bedankt. Vrijdag avond heeft de bekende novellist Cremer alhier ten voordeele van de Kweekschool voor zeevaart een novelle voor gedragen, ten titer hebbende: het blinkende Haantje. De eivolle zaal was het sterkste bewijsdat men ook hier zijn gaven waardeert. Hem lof toetezwaaijen zou dwaasheid zijn, dit is al zoo vaak gedaanen toch, wij doen het onwillekeu rig, altijd hem dank zeggenvoor die genotvolle uren in welke hij ons onweerstaanbaar meevoerde in andere kringen en op andere plaatsen en als een Hollandsche Molière met een en kel woord soms een lach op ons gelaat en tegelijk een les in ons hart wist te brengen- dit zij genoeg. Heden Zaturdag heeft de commissie van administratie over de gevangenissen alhier haar belangstelling doen blijken in het voorrecht, dat de Eerw. Heer te Mey ten deel viel, wegens vervulde 25jarige dienst als R. C. geestelijke van het militaire detentiehuis. De HH. Tiebocl Siegenbeek, Mr. P. G. Hubrecht, Mr. J. varf Outeren en W. C. Baert hebben den jubelaris uit naam der commissie haar gelukwenschingen aangeboden. Men meldt ons uit Curasao van 31 December We hebben hier, wat de weersgesteldheid aangaat, een bui tengewoon jaar gehad. Gewoonlijk is het op ons eiland droog en dor, maar dit jaar is het juist het tegenovergestelde, nat en groen. Behalve de spaarzame regen in den kleinen regen tijdApril en Mei, is het van Julij af beginnen te regenen, zoodat, als het in andere jaren in de maanden Augustus en September en gedeeltelijk ook October nog dor is, en het gézaaide, naauwelijks uitgesproten, weder verdort, zoo begon dit jaar reeds in Julij alles te leven, want bijna zonder tus- schenpoozen heeft het sedert Julij geregend. Er is sedert Julij geen week omgegaan dat het niet geregend heeft en in den laatsten tijd valt de regen bijna dagelijks bij wilde stroomen neder, terwijl in andere jaren als de regentijd vroeg invalt, hij ook vroeg gedaan is. Ondertusschenhetgeen in deze stre ken ook een bijzonderheid is, in dit jaargetijde heerscht thans doorgaande windstilte, zoodat ook meestal de pak et te laat aankomten broeijende warmte over dagofschoon de lucht beneveld en donker is, doch de avonden en nachten zijn koel, ja zelfs koud. Alles staat dan ook overheerlijkde anders zoo dorre en kale rotsen zijn met bloeyende struiken overdekt, zoodat men over de gewone voetpaden zijn weg schier niet meer vinden kan. De maïs staat overheerlijk en belooft een gezegenden oogst. De rankvruchtenmeloenen en pompoenen, slagen uit nemend en worden buitengewoon groot, doch de smaak is zoo aangenaam niet dan als het minder regent. De vrucht dragende boomen werpen reeds in menigte hun voortbrengse len of belooven die in ruimen overvloed. Allerhande soorten van bloemen prijken in volle schoonheid. Dat echter zulk bui tengewoon weder niet zeer voordeelig op het ligchaamsgestel werkt kan men ligt beseffen, omdat men hier gewoon is in een droo- gen atmosfeer te leven. Van daar menigvuldige verkoudheden rheumatische aandoeningen vooral in de buik diarrhaeën en koortsen. Tot hiertoe echter zijn die ongesteldheden niet in zeer verontrustenden graad. Meestal voorspellen de inboorlingen na zooveel regen zware tijden voor de Europeanen en (Makamba^ noemt men ze hier) bijzonder voor de pas aangekomenen daar sommige inboorlingen het niet met leede oogen aanzien als het getal Europeanendat echter hier niet groot iswat gedund wordt. Wat het smaldeel aangaat, dat hier tijdelijk gestationeerd is, dat is nog in de beste orde. De kolonel heeft den wijzen maatregel genomen om de manschappen met de kersdagen niet aan wal te laten gaan, want dan is hier de geringe- en de slavenbevolking in rep en roer en menige vechtpartij zou onvermijdelijk geweest zijn. Evenwel is het onder die bevol king dit jaar vrij stil toegegaan en de uitbundige vreugdebe drijven schijnen van jaar tot jaar aftenemen. Het zou zeker een wijze en voor de gezondheid der manschappen voordee- lige maatregel wezenals deze verlofhebbenden geen verlof kregen voor den geheelen nacht tot des morgens 5 ure toe, want daar de kroegen en sjappen ten 9 ure gesloten moeten wordenkunnen zij of in de gemeenste kotten kruipen of den nacht op straat doorbrengen; met een flesch gemeenen jenever of rhum bij zich. Er was plandat het smaldeel voor kersmis een togtje zou doen, doch daar er gebrek was aan proviand, is dit uitgesteld. Maar de Mathilda Barbara, die proviand in had, is echter na een lange reis van 53 dagen aangekomen, en de schepen worden nu geapproviandeerd, om na Nieuwe- jaar te kunnen uitzeilen. Van de zaken der Venezuelaansche kust hoort men bitter weinig en wat de Amerikaansche be treft, die zullen bij u beter dan bij ons bekend zijn. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uur 48°, des avonds te 8 uur 47°, te 10 uur 48°. Zaturdag nacht te 12 uur 48°, 1s morgens te 3 uur 48°, te 5 uur 48°, te 8 uur 47°, te 12 uur 49°, ^na middags te 2 uur 48° en te 4 uur 47°. Te Brussel heeft veel opzien verwekt de aandrang van wege den FraDschen Minister van Financien Fould tot vol doening der 20 millioen fr., voor de hulp in 1832 door Frank rijk aan Belgie verleend bij het beleg der citadel van Ant werpen. De Belgische regering is van gevoelen, dat geldelijke vergoeding voor die hulp niet te pas kan komen. De Constitutionnel zegt, dat voortaan op rijtuigen met vier wielen een belasting van 50 fr., op rijtuigen met twee wielen van 80, op rij- of koetspaarden van 25 fr. ^jaarszal worden gelegd. Dezelfde belasting zal in steden van meer dan 40,000 zielen bedragen 40, 25 en 20, in steden van 20,001 tot 40,000 zielen, 30, 20 en 15, in steden van 3001 tot 20,000 zielen, 20, 10 en 10 en in alle gemeenten van 3000 zielen en daarbeneden 10 5 en 5 fr. Deze belastingen zou den slechts geheven worden van rijtuigen en paarden die tot persoonlijk gebruik van den eigenaar en diens huisgezin be stemd zijn. Rijtuigen en paardenwelke deels daarvoor, deels voor den landbouw of voor eenige gepatenteerde zaak gebruikt wordenbetalen slechts de helft. Men schat het getal eigen equipages in Parijs op minstens 12,000. Tot Dingsdag toe was nog niets van de aan land ge spoelde voorwerpen in staat geweest op het spoor te brengen van den naam van een enkel der drie vaartuigendie 11. Za turdaggedurende een vliegenden storm, aan den ingang der haven van Milford, op de Zuid-Westkust van Wallis, met man en muis vergaan zijn. Er zijn reeds een groot aantal kaarten voor de aan staande internationale tentoonstelling verkocht. Het meest worden de doorloopende toegangkaartendie voor 5 guinjes te verkrijgen zijn, gevraagd. Deze kaarten zijn echter strikt personeel en het zal eenige moeite kosten alle bedrog te we ren. Een origineel heeft dezer dagen de commissarissen een eenvoudig middel aan de hand gedaan om bedriegerijen te voorkomen. Men stelde als algemeenen regel, dat de bezitters van een personeel bewijs van toegang verpligt zijn er bun

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2