Buitenlandsch Nieuws. Dat deze Meijndert Hobbema de bedoelde schilder iszal wel aan geen twijfel onderhevig zijn, en men zal dus den in 1654 te Koeverden gedoopten Hobbema als een bloedverwant van onzen Schilder moeten beschouwen. Vermoedelijk is de schilder Jacob Ruysdael, die als getuige bij dat huwelijk voorkomt, zijn leermeester geweest. troepen van Peganten vier manterwijl er zeven gekwetst werden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 5 uur 34°, des avonds te 8 uur 31°, te 10 uur 31°. Dingsdag nacht te 12 uur 30°,'s morgens te 3 uur 30°, te 5 uur 29°, te 8 uur 29°, te 12 uur 36°, 's na middags te 2 uur 37° en te 4 uur 36°. heeft gezienom zijn bediening als predikant bij die gemeente nederteleggen en in het vervolg iederen Zondag in het Hol- landsch prediken zal in de concertzaal. De sterkte van het Nederlandsche leger op 1 Augus tus 1861 was, naar officiële opgaven: 1687 officieren, 6045 kader, 7793 vrijwilligers, 7746 mili ciens, 32,620 miliciens in reserve, te zamen 55,980 man. Daar de sterkte van het 'leger moet zijn 61,409 man, ont braken er 5519 vrijwilligers. Van de 55,890 man waren: 831 officieren, 41,055 manschappen der infanterie. 211 b 3,ö86 kavallerie. 368 h 8,395 artillerie. 104 767 genie enz. 173 staven. 1687 officieren, 54,203 manschappen. Donderdag 11. is op het strand tusschen We9tkapelle en Zoutelande een levende arend gevangen. De heer J. Wijnantsbeambte ter stedelijke secretarie van Leeuwarden ontving dezer dagenbij gelegenheiddat hij zijn 40jarige ambtsbetrekking mogt herdenken, van HH. Burgemeester en Wethouders een fraaije kristallen bokaal met zilveren voetstuk, van een toepasselijk inscriptie voorzien. Het drijfijs te Botterdam en op de benedenrivier is aan merkelijk verminderd en levert bijna geen moeijelijkheid meer voor de scheepvaart op. Te Arnhem wordt de schipbrug weder gelegdterwijl uit Keulen wordt berigtdat het ijs bij Kam- mereck nog vast was. Niet den vreemdeling Thoré maar onzen stadgenoot Jhr. Bammelman Elsevier komt de eer der ontdekking toe van de geboorteplaats van den schilder Meyndert Hobbema. In n°. 44 van de Algemeene Konst- en Letterbode, jaargang 1861 treft men het volgende artikel gedagteekend October 1861 aan door onzen archivaris ingezonden: Tot nog toe is de geboorteplaats van dezen beroemden schilder onbekend gebleven. Ofschoon in de Kunstkronijk van 1860, bl. 89, werd opgegeven, dat hij den 6den Augustus 1654 te Koeverden gedoopt was en tot vader had Willem Hobbema, sergeant bij de kompagnie van den kapitein Tar- quinus Solckama, bleef dat jaar, als zijn geboortejaar, aan vele bedenkingen onderhevig. Het is mij thans uit de gereformeerde huwelijks-aanteeke- ningen te Amsterdam geblekendat hij aldaar in 1638 gebo ren en in 1668 gehuwd is. Een huwelijks-aanteekening namelijk luidt aldus: 2 October 1668 bl. 219 verso. /Meijndert Hobbema van Amsterdam, schilder, oud 30 jaren ouders doodgeassisteerd met Jacob Ruysdaelwoont op de Haerlemmerdijk met Eeltie (Aeltie) Vinck, van Gorcum oud 34 jaar, ouders doodgeassisteerd met Cornelia Vinck haar broeder, op de Keyzersgracht." Het zal nu niet moeijelijk vallen ook zijn doopacte en de namen zijner ouders optesporenwant Amsterdam zal nu de plaats zijnwaar de onderzoekingen omtrent dien schilder moeten geschiedeneven als zulks met Rembrand van Rijn heeft plaats gehad. Bij de aangifte van den ouderdom, is dikwijls één of twee jaren verschilzoodat men alleen met zekerheid zal mogen stellendat onze Meijndert Hobbema tusschen de jaren 1636 en 1638 te Amsterdam geboren is. Door den gouverneur-generaal van Neerl.-Indie is o. a. benoemd tot adsistent-resident van Bawean, residentie Soera- baya, Mr. J. A. baron Taets van Amerongen en voorts aan Dr. F. W. M. Hoogenstraten uitgereikt een acte van toela ting tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskundige praktijk te Batavia. Tijdingen van Banjermassing meldendat Goenong Tonka na een gevecht van zeven uren is genomen. Van onze zijde sneuvelden kapitein van Vloten en twee manvan de hulp- Het Journal des Débats meldt, op grond van een brief uit Napels van 11 dezer, dat daar een vereeniging van lagere geestelijken bestaat, die reeds 600 leden telt en bij welke zich 4000 leeken aangesloten hebben. Het doel van deze vereeni ging is: terugkeering tot het oorspronkelijke Katholicismus. Onder de grondslagen van het programma behoorende Room- sche kerk doet onvoorwaardelijk afstand van het wereldlijk gezag; de bisschop dier kerk is tevreden met het eere-primaat van den vroegeren tijderkent de autonomie der nationale kerken van apostolischen oorsprong, die daarentegen hem er kennen als het middenpunt der Katholieke geloofseenheiddat alles regelt; de federale representative organisatie der kerk, zoodat de leeken aan de verkiezing der geestelijken deel ne men, wordt hersteld; de geestelijke diocese-, provinciale- en nationale vergaderingen worden hersteldde afgevaardigdeu worden uit drie, door de geestelijkheid voorgedragen kandi daten telkens voor drie jaren door het volk gekozengeko zen representanten der nationale kerken vertegenwoordigen deze bij het centrum der Katholieke kerk; deze representan ten vormen een oppersten apostolischen senaat, wiens raadde bisschop behoort optevolgenzoo als hij ook buiten toestem ming der respective nationale- of provinciale vergadering niets kan beslissen; bij de openbare godsdienstoefeningen wordt de landtaal gebruiktde theologie moet zich met de wetenschap verzoenende wetenschap zich met achting voor het dogma buigen; het burgerlijk huwelijk is noodzakelijk vóór de vol trekking van het kerkelijk huwelijk, de geestelijke tucht moet met het strafrecht in verband gebragt wordende priester wordt aan het familieleven terug gegevenopheffing van alle monniken en nonnenkloosters enz. Men voegt er bijdat gezegde vereeniging te Napels het centrum van een menigte kleinere van dien aard is. In den schouwburg van het Odéon te Parijs wordt Shakespeare's drama Macbeth vertaald door Victor Hugo den zooningestudeerdbenevens een drama van den heer Blaze de Bury, getiteld //Goethe." De muziek voor laatstge noemd stuk heeft men aan den componist Meijerbeer te dan ken, maar, ongelukkig genoeg, kan men nog aan de opvoe ring niet denkenzoo lang de beroemde maëstro niet in persoon de directie kan op zich komen nemenen zoo als bekend is, wordt hij door ongesteldheid nog altijd te Berlijn opgehouden. Donderdag 11. heeft de commissie voor den letterkundigen eigendom te Parijs haar eerste zitting onder het voorzitter schap van graaf Walewski gehouden. Deze staatsman heeft de vergadering met een zeer belangrijke rede geopend, waarin hij op energische wijze de stelling van de onvervreemdbaarheid van het bezit in questie betoogd heeft. Naar men wil moeten zelfs op diegenen onder de leden der commissie, die oneindig minder ruime denkbeelden ten deze huldigen de woorden des Ministers een zeer levendigen indruk hebben gemaakt. In de volgende zitting zullen de beraadslagingen daarover een aan vang nemen. Men vermoedt algemeen dat de meerderheid zich alsdan voor het door hem voorop gestelde denkbeeld verkla ren zal. Dezer dagen woedde in verscheidene districten van Schot land een heviger sneeuwstorm dan men zich sedert den winter van 1837 op 1838 aldaar herinnert. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 15 op andere 18 Engelsche duimen hoog, en op den weg die naar de Hooglanden voert hier en daar nog veel hooger. Bij Lloyds is dd. 26 December uit Charleston berigt ontvangendat de schooner Prince of Walesdoor een krui ser der Unie vervolgd, te North Inlet op het strand was ge zet en in brand gestokenten einde niet in 's vijand hand te vallen. Het schip was bevracht met 1000 zak zout en diversen.

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2