Buitenlandsch Nieuws. Kweekschool voor zeevaart te Leiden, en erkenning dier Ver- eeniging als rechtspersoon. Z. M. de Koning heeft heden Maandag ten gehoore ontvangen de heeren Loudon, Minister van Koloniën en Mac- kay, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de Zaturdag 11. gehouden maandelijksche vergadering der Koninklijke Akademie van Wetenschappen afdeeling na tuurkunde heeft prof. van der Böon. Mesch gewezen op den onhoudbaren toestand der Akademie, veroorzaakt door het weigeren der subsidie van f 6000 door de Tweede Kamer. Hij gelooft niet, dat de Begering van dien toestand een juist denkbeeld heeften wenscht daaromdat haar kennis worde gegeven van den grooten voorraad werk, tot uitgave gereed, met opgave van den korten inhoud der verhandelingen enz., opdat het geheele land of zij, die belang stellen in den voor uitgang der wetenschappen mogen weten wat waarheid is en niet langer aan een Staatsinstelling worde onthouden wat zij werkelijk noodig heeft. Dit met bescheidenheid onder de oogen der regering gebragt, twijfelt Spr. niet, welke Minister van Binnenlandsche Zaken ook aan het bestuur moge komen, of hij zal begrijpen, dat de verleende subsidie niet te hoog maar veeleer te laag te schatten is, wijzende op hetgeen in het buitenland, zooals Parijs, Londen, Weenen en Berlijn wordt gedaan. De Voorzitter stemde in met het gevoelen van den spreker, maar meende dat menom een besluit te nemenmoet wach ten tot de algemeene vergadering. De heer van der Boon Mesch was van oordeeldat buitengewone middelen noodza kelijk waren, weshalve hij van meening zou zijn, dat een buitengewone algemeene vergadering moest worden bijeenge roepen. Nadat de heeren Vrolik en Hartog daarover het woord hadden gevoerd, zeide de voorzitter, dat hij de zaak in de bestuursvergadering ter sprake zou brengen. In den avond van 30 September jl. omsteeks te 7 ure was de spoortrein uit Emmerik te Utrecht aangekomen en had op de plateforme nabij het station aldaar stilgestaan tot het opnemen van de kaartjes der reizigersde kondukteur had het gewone signaal gegevenom voorwaarts te gaan en de trein was in "beweging gesteld; vóór dat zij de brug over de kruis vaart gelegen bereikte, werd uit een schuitje nevens den weg in de Kruisvaartwaarin eenige personenonder welke dames gezeten wareneen geluid als het gewone signaal tot stoppen vernomenwelk feit aanleiding gaf, dat de machinist den trein werkelijk deed stoppenhij werd echter dadelijk door den kondukteur onderrigtdat het signaal niet door hem was gegeven waarna de trein ongehinderd het station bereikte. Een jongeling, die gemeld feit had bedreven, stond te dier zake terecht voor de Arrondissements-rechtbank aldaar; deze besliste bij vonnis van 12 December jl. dat uit de verklarin gen van den stations-ohefkondukteur, machinist en stoker, als getuigen gehoord was geblekendat de trein niet was in vollen gang, dat destijds op hetzelfde spoor geen andere trein te wachten was en dat liet gegeven signaal niet tot voorwaarts gaan, maar tot stoppen aanleiding gaf, dat onder die omstan digheden geen gevaar voor den trein of de zich daarop be vindende passagiers, dat de beklaagde had kunnen of moeten voorzien is of heeft kunnen ontstaan dat bijgevolg dit feit niet viel onder het bereik van art. 22 der wet van 21 Aug. 1859 (Stbl. n°. 98) of eenige andere strafbepaling. De dader werd alzoo van alle rechtsvervolging ontslagen. Dit vonnis is op het hooger beroep van het openbaar ministerie, op den Sisten dezer maand door het Prov. Gerechtshof aldaar be vestigd. Uit Zalt-Bommel wordt berigtdat de Maas digt lag van Karpershoef tot het oude veer en van het veer te Hedel tot Andel en op meer plaatsen. De waterstand was in 24 uren 10 duim gewassen. De overvaart te Hedel gaat geregeld. Te Hinthameen dorp nabij 's Hertogenbosch hebben landlieden bij het bewerken van den grond een Frankisch kerk hof ontdekt. Een geleerd oudheidkundige zou, naar men zegt tot keizer Napoleon die zich met een geschiedenis van Ju lius Caesar bezig houdt, het verzoek hebben gerigt, om bij hem te komen logerenten einde gezamentlijk het terrein te Hintham te gaan opnemen. De spreekbeurt, door Ds. Gunning in het lokaal Dili- gentia te 's Hage vervuld, werd door een talrijk gehoor vaft1 belangstellenden bijgewoond. Wat men had vermoed, werd doof' den redenaar reeds terstond in zijn optreden bevestigddaar hij zou spreken naar aanleiding van een openbaren brief door Ds. Busken Huet. te Haarlem gerigt aan mevr. Bosboom Toussaint, betreffende een door die schrijfster geleverde bij drage de terugtogt van Golgotha, in een der jaarboekjes van 1862, waarin zij protesteert tegen de ontkenningen van de moderne theologie. Behalve die aanleiding was er een dieper liggende redennamelijkom in het algemeen den toon van beslistheid te verdedigen die de rigting waartoe Ds. Gunning met mevr. Bosboom Toussaint verklaarde te behooren moest aannemen tegenover hare tegenstanders. Het slot van den open baren brief deed hem dit gezigtspunt kiezen en het was dan ook juist haar toon van verontwaardiging en hevigheid, door Busken Huet zoo zeer gelaakt, die hij tegenover hem in ver dediging nam. //Die op mijn standpunt staatzeide Ds. Gun ning //kon en moest zelfs met beslistheid zeggen: ik heb de waarheid en gij hebt de waarheid niet." Om deze stelling nu werd hij en zijn geestverwante wel miskend en van aanmati ging beschuldigdmaar dat mogt niemand van een vrymoe- dige uiting terughouden. Uit de opgave van den hoofdzakelijken inhoud van die rede, in het Nieuw Dagblad van 's Gravenhage te vinden kan de belangrijkheid van die rede worden beoordeeld. Men berigt ons, dat bij de nieuwe gemeente-commissie van het Nederduitsch Hervormd Kerkgenootschap besloten is om haar rechten te handhaven tegenover de oude of be staande commissiewaartoe zij den bijstand heeft ingeroepen van den advocaat Mr. H. A. Neeb en van den procu reur M. E. Booy. Weldra zal het nieuwe Beglement bij deurwaarders-exploit worden beteekend aan de bestaande com missie en aan al de kerkelijke ambtenaren en bediendenter wijl de zaak verder aan de beslissing van den burgerlijken rechter zal worden onderworpen. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden gemeenten te Scharnegoutum Ds. J. Greven te Mildam en te Baarland Ds, J. Holster te Dinteloord. Misschien is het overbodig, in elk geval is het goed, nog eens te herinneren aan het plan der Leidsche Yereeniging van Musici, om twee damesconcerten te geven, en dat Woensdag reeds het eerste daarvan plaats heeft. Zij die veel van goede, klassische muziek houden en gaarne verwijlen bij de loonen van zang en concertzullen de gelegenheid gewis waarnemen, die hun wordt aangeboden. Madame Bourgeois en de heer Lubeck vau 's Hage zijn op dat gebied als uitstekende talen ten bekend eu de Leidsche Vereeniging heeft veel overom haar stadgenooten een aangenamen en genotvollen avond,te ver schaffen. Of zou het berispelijk zijn zich zulk een genot te verschaffendat op dien billijken voet wordt aangeboden Zou men waarlijk meenen dat zulke gelegenheden geen bezoek waardig waren, omdat er muziek gemaakt en gezongen wordt en geen talenten uit den vreemde zich zullen laten hooren? 't Is immers niet te hopen en de talrijke opkomst moge be wijzen, dat binnen Leiden nog gevoel is voor het schoone, aangename en goede. - Naar men verneemt is door de boekhandelaars van des Heuvell en van Santen voorloopig 'gestort een som van 1000, als een gedeelte der opbrengst van het door hem ten voor- deele van de werklieden der katoenfabriek van de HH de Heyder en Co. uitgegeven gedicht van den., student van Bern* mei Suyk, getiteld: een dag op den Karmel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur dag des namiddags te 5 uur 43°, des avonds te 8 uur 40". te 10 uur 40°. Zondag nacht te 12 uur 38°, 's morgens te 3 uur 35°, te 5 uur 34®, te 8 uur 32°, te 12 uur 41", 'snl- middags te 2 uur 43° en te 4 uur 39°, te 8 uur 31®, te 10 uur 30°. Maandag nacht te 12 uur 28°, 's morgens te 3 uuf 28°, te 5 uur 28", te 8 uur 27°, te 12 uur 35°, 's namiddag» te 2 uur 38° en te 4 uur 34°. James Chalmers heeft een werk uitgegeven voorzien lithographische platenover een ijzeren spoorwegtunnel op den

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2