loon geschreven bewijst dat de vader onschuldig isdeze brief komt in handen van den aanklager, een vijand van Jean, deze verstopt de brief en loochent voor de rechtbank het be zit daarvan. Een der toeschouwers op de galerij, dit schan daal niet langer kunnende dulden, roept, terwijl de rechter vraagtwaar is dan toch de brief geblevensterker dan wij het hier mogen uitdrukken: //Hij heeft hem in zijn vestjeszak." Er is te 's Gravenhage een vereeniging van en voor Nederlandsche industrieëlen opgerigt. De vereeniging heeft ten doel de bevordering der belangen van de Nederlandsche Nij verheid. De vereeniging bestaat uitsluitend uit industrieëlen. Zij stelt zich daartoe voor: de openbare meening in het al gemeen en de hoogere Staatsligchamen in het bijzonder be kend te maken met den waren stand der vaderlandsche indus trie; allerwege gezonde begrippen aantekweeken omtrent haar krachten en behoeften, aanspraken en wenschen; en, waar en in welk opzigt ook, door deskundigen en desbevoegden te doen waken over en voor de vrije ontwikkeling dezer milde bron van volkswelvaart. De middelen door haar aantewenden zijn: 1°. Vestiging eener permanente commissie, het bewind der vereeniging, te 's Gravenhage. 2°. Algemeene vergaderin gen van ledenter bespreking van de belangen der vereeni ging. 3°. Oprigting van een onafhankelijk weekblad, als or gaan van de Nederlandsche nijverheidden koophandel en de scheepvaart. 4°. Aan ieder industriëellid der vereeniging, ten zijnent de behulpzame hand te leenen ter opneming van zijn belangen en wenschen, ten einde daarvan in het alge meen en bijzonder belang, met kracht en zaakkennis, zooda nig gebruik te maken als naar het oordeel van hei Bewind de omstandigheden zullen gedoogen. Het Bewind, der vereeni ging, bepaalt zich niet uitsluitend tot daden van beheer, maar vertegenwoordigt de vereeniging voor al haar belangen. Het -Bewindbeslaat uit negen leden. Zij kiezen onderling een Voorzitter, Onder-Voorzitter en Penningmeester. De leden betalen jaarlijks een contributie van 50, ter bestrijding der noodzakelijke onkosten. Aan de leden wordt bovendien ge legenheid gegeven om, met het Bewind, vrijwillige bijdragen aan de vereeniging te verzekeren. Buiten de leden wordt een secretaris der Vereeniging gekozen, die door het Bewind wordt benoemd en ontslagen. De Secretaris verrigt alle hem door het Bewind opgedragen werkzaamheden. Hij is belast met de redactie van het Weekblad. Jaarlijks worden met al de leden der Vereeniging vier algemeene vergaderingen gehouden te 's Gravenhage. Het Bewind roept zoo dikwijls noodig een buitengewone algemeene vergadering bijeen. De gewone alge meens vergaderingen worden gehouden op den eersten Woens dag van de maanden Maart, Junij, September en December. De Vereeniging neemt aanvang den lsten Maart 1862. Het vereenigingsjaar loopt van Maart tot Maart. Het voorloopig Bewind bestaat uit de heeren Petrus Regout, .Voorzitter; G. G. Couperus, Onder-Voorzitter; J. C. P. Hotz, Penningmeester; E. J. Enthoven W. Doijer Jr., Emilie Koech- lin en J. J. van Coevorden. Reeds zijn de statuten van deze Vereeniging aan de goed keuring des Konings onderworpen.. In afwachting van een eerste algemeene vergadering heeft het Voorloopig Bewind Zich geconstitueerd, dat zich, uit aanmerking van het belang der tijdsomstandigheden, onmiddelijk met de Regering in aan raking heeft gesteld. De eerste algemeene vergadering zal ge houden worden den 5 Maart 1862. Tot Secretaris van het Voor loopig Bewind is benoemd de heer M. C. C. E. d'Engelbronner. - Beroepen tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te W^meldinge (Zeeland) Ds. A. P. A. du Clouxthans te Grevelduin-Cappelle; 'te Nijkerk op de Veluwe üs. J. J. Gobius du Sart, thans te Raamsdonk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dings- dag des namiddags te 5 uur 25°, des avonds te 8 uur 28°, te 10 uur 32°. Woensdag nacht te 12 uur 32°, 's morgens te 3 uur 33°, te 5 uur 32°, te 8 uur 34Q, te 12 uur 40°, 's na middags te 2 uur 41° en te 4 uur 39°. Buitenlandsch Nieuws. Als een merkwaardig teeken des tijdstrekt het de aan dacht, dat het te St. Petersburg verschijnende dagblad De Russische Invalide, zyn lezers, bij wijze van premie voor hei ingetreden abonnementsjaar, een compleete verzameling toezegt van de constitutien welke in alle staten van Europa bestaan. Te Konstantinopel ziet men weldra de uitvaardiging eener nieuwe Hatti-Scherif te gemoetwaarin o. a. met meer nadruk dan bij een vroegere gelegenheid de volledige gelijk heid van de Christenen met de Muzelmannen verkondigd wordt, met het doel, om de bevolking, die nog niet genoeg van deze leer doordrongen schijnt, haar als een der eerste pligten van den Staat op het hart te drukken. Hoeveel Tur- keije's bestuur ook te wenschen overlaat, moet men toch er kennen, dat dit land, ten aanzien der godsdienstige verdraag zaamheid gunstig afsteekt bij menig Europeesch landdat op veel meer beschaving aanspraak maakt. De schat van Ali-Pacha, die men nu op het spoor is, werd in 1826 te Tebelen begraven toen hij éich op bevel des Sultans het leven moest benemen. Hij doodde de diena ren, die hem in het begraven van den schat waren behulp zaam geweest, doch een zijner odalisken, die met het geheim bekend was, schijnt hij in het leven gelaten te hebben, en deze heeft onlangs aan den generaal Gall medegedeeld dat hij wist, waar de schat ligt. Gall wendde zich tot zijn land genoot den kolonel Schreideren deze heeft een forma ver kregen waarbij de helft van den te vinden schat aan hem Gall en den gewezen odalisk verzekerd wordt. Te Antwerpen is men nog voortdurend bezig met het opruimen op het terrein van den brand van het entrepot St. Fe lix. Men is er met de uiterste voorzorg in geslaagdeen ge deelte van den grooten schoorsteen der raffinaderijdie dreigde intestorten, ter lengte van 13 ellen neder te halen, benevens een rand yan gehouwen steen, welke laatste in het entrepot nederkwam. Gelukkig is dit werk zonder eenig ongeluk vol voerd. Het thans nog staande gedeelte ter lengte van 40 Ned. ellen, dat geen vrees voor gevaar oplevert, zal vermoe delijk op gewone wijze worden afgebroken. Dezer dagen zijn te Berchem, bij Antwerpen, drie be jaarde lieden, twee broeders en een zuster, letterlijk van hon ger en ellende gestorven. Een hunner, een zestigjarigen man, woog niet meer ten volle 25 pond, toen hij in de kist werd gelegd. Hij was uitgeteerd van gebrek. Eerst bij zijn begra fenis ontdekte men den treurigen toestand, waarin hij zich sedert weken met zijn broeder en zuster moet hebben bevon den. Toen men hen door ondersteuning te hulp wilde komen, was het ook voor de beide overigen reeds te laat. Zij werden weinige uren na elkander het slagtoffer van hun eerge voel, hetwelk hun verhinderd had de hand om een gift uit testeken. De diocese van Parijs heeft van 15 November 1860 tot 30 November 1861 niet minder dan 45 priesters en andere geestelijken door den dood verloren. Bij de felle vorst die sedert eenige dagen te Parijs heerscht beklaagt men de talrijke woudduivendie den tuin der Tuilerien bevolken, dat zij niet, gelijk zij anders altijd gewoon zijnde wijk naar warmer luchtstreek genomen heb ben, want reeds heeft men verscheiden dier vogels dood op den grond vinden liggen. Van Guizot ziet men binnen kort een historisch en staatkundig werk te gemoet. getiteld: Een huwelijksplan. Me vrouw George Sand, die zich thans te Parijs bevindt, moet harerzijds de laatste hand leggen aan een nieuwen romandie onder den titel van Tamaris het eerst in de Revue des Deus Mondes zal worden opgenomen. De door de Keizerin van Frankrijk in 1855 opgerigte gaarkeukens zijn tot het getal van 75 geklommen, welke in de verschillende wijken, waar de werklieden wonen, verdeeld zijn. Het doel dier instellingen is de werklieden gedurende het strenge jaargetijde (van 15 Dec. tot 15 Mei) gezonde eti krachtige spijzen voor buitengewoon goedkoopen prijs te leve ren. De Keizerin ondersteunt die onderneming met 100,000 fr. 'sjaars, en de tot dusver verkregen resultaten hebben da verwachting overtroffen. Behalve het subsidie des Keizerin hebben de gaarkeukens nog dit voordeeldat zij alles in het groot inkoopen en verwerken. Een maaltijd, uit een kik vleesch en een kop boonen bestaande, .-welke in een huishou-

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 2