N°. 587. Donderdag 23 Januarij. A0. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DllillLl Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, eD franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12£ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels f 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct's. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar'- lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 a,; van Amsterdam (Beerebij() naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.'. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Triest, 7 en 23; over Marseille9 en 25 van elke maahd. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 unr. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks -van sm. 89 u. 30 m. av. j Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tyden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uuj\ Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 unr. Be Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel,'s morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; ran Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het 3de schooldistrict der provincie Noord-Holland den heer M. J. H. van der Toorn te Amsterdam, in plaats van Dr. E. H. von Baumhauer, op verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft het eervol emeritaat met pensioeningaande den 1 April a. s., verleend aan DD. H. P. de Kanter, pre dikant bij de Hervormde gemeente te Brielleen J. J. Hart man, sedert 26 December 1830 predikant te Blankenham (Overijssel). Dingsdag middag heeft er een buitengewone Ministeraad plaats gehad. De onderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw kabinet dnrennaar men wi! wetenvoort en zullen waarschijnlijk nog wel eenige dagen aanhouden. Er zijn on derscheiden lijstjes nopens die zamenstelling in omloop, die echter, naar men verzekertgrootendeels ongegrond zijn. De heer van Heukelomlid van de Tweede Kamer der Staten Generaalbevindt zich op dit oogenblik in de residentie. De uitkomst van de Nederl. Hypotheekbank te Am sterdam gevestigd, is zoo gunstig, dat het kapitaal van drie millioen te gering blijkt en het bestuur een kapitaalsverhoo- ging dringend noodzakelijk acht. Het bestuur wensfcht het maatschappelijk kapitaal van de bank op 20 millioen te brengen. Yoor het kantougerecht te Tilburg werd Maandag met veel belangstelling behandeld een vordering door de Belgische brandwaarborgmaatschappij Securitas contra den heer J. aldaar, welke in den loop der jaren dat de polis of overeenkomst nog loopende was, die maatschappij heeft verlaten en derhalve de verdere betaling weigerde. De advokaat Luijben uit's Bosch trad op voor de gedaagde en beweerde onder meer anderen de onwettigheid dier maatschappij als niet door den Koning te zijn gesanctioneerdterwijl de maatschappij door den ad vokaat Sassenmede uit 's Boschin haar recht werd verde digd. De uitspraak is bepaald op aanstaanden Maandag. Men schrijft uit Assen: Wij vernemen dat de bedelaarsgestichten te Veenhuizen door aanhoudende transporten uit de noordelijke provinciën sterk bevolkt worden, zoodat, indien die toevoer nog een maand op dezelfde wijze duurt, men genoodzaakt zal zijn kolonisten naar Ommerschans te moeten brengen. Tevens kuunen wij mededeelendat op last der regering bestekken zijn opgemaakt voor: de vergrooting van het gesticht N°. 2, de bouwing van een nieuw gesticht achter het evengenoemdeen de daarstel- ling van een directeurswoning, alles te Veenhuizen. Ook spreekt men nog over den aankoop van een uitgestrektheid heidegrond tot vergrooting der ongecultiveerde gronden. Wij meenen' uit een en ander te kunnen afleiden dat de opheffing der Om merschans, waarvan de eventuele verkoop een schat van geld zal opbrengen, hoe langer hoe waarschijnlijker wordt, en kun nen niet gelooven dat de regering die bestekken heeft laten opmaken omdat het te Veenhuizen op den oogenblik wat vol is. De stad Goes leed dezer dagen een groot verlies door het overlijden van Ds. R. B. van den Bosch. Zwager van den ook te vroeg overleden Leidschen geneesheer Dr. F. Dozy was hij een grondig beoefenaar der kruidkundige wetenschap pen en hebben beide geleerden daardoor veel nut gesticht. Meermalen stond hij op voordragten van hoogleeraar in dit vak. Ook de beoefening der toonkunst vond in hem een steun daar hij moeite noch tijd ontzag, om waar hij kon tot ont wikkeling van het muzikaal element medetewerken. Volgens telegraphisch berigt uit Keulen zat het ijs vast van Kammereck tot Oberwesel. Van de 4 jongelieden die zich hadden aangegeven voor het admissie examen aaf) de Groningsche hoogeschool zijn 2 afgewezen. De kadet B. der Koninklijke Militaire academie te Breda is naar 's Hertogenbosch opgeroepen om zich voor den krijgs raad te komen verantwoordenter zake van zich op den eersten kersdag aldaar schuldig te hebben gemaakt aan het moedwil lig verwonden van een burger op de publieke straatdoor hem een sabelhouw toetebrengen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zullen Donderdag avond door de tooneellisten van Z, M. Hof theater worden opgevoerd drie comedies, als: un caprice - la gageure imprévue en la suite d'un bal masqué. Zondag avond 11. werd in den schouwburg op de Kruiskade te Rotterdam ter benifice van den heer Driesseu Jean Calais. In dat stuk komt voor dat Jean beschrfldigdhvordt'^ zijn zoon vermoord te hebbendoch een brtéf, door* den t

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1