N°. 586. Woensdag 22 Januarij, A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. Aigemeene Politie-verordeniug der gemeente Leiden. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per po9t f 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels 0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen vau genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddag9 te 12 u., 'snamiddags te 3 n.45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 7' en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Bi^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau sm. 89 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tjjden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag tc 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedageljjks van 10—2 uur. - Be Gemeente- Architect i9 te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel'smorgens van 9 10 uur. Xactcor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3 6 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijusea dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 nu,r I. De gemeenteraad heeft de verordening van 9 October 1866 op nieuw in overweging genomen, op sommige punten aange vuld of gewijzigd en den 26 September 1861 alzoo vastge steld. Dat stuk is volgens de voorschriften door afkondiging en aanplakking openbaar gemaaktzoódat iedereen, tot de na leving verpligt, moet verondersteld worden met den inhoud en de wijzigingen bekend te zijn. Onwetendheid kan niemand voorwenden en daar op de overtreding straf wordt bedreigd heeft ieder belang zich te wachten voor bekeuring. Na een vijfjarige werking dier verordening mag men aannemen, dat iedereen weet, wat hij op het gebied der openbare reinheid, orde en veiligheid heeft in acht te nemen, te doen eu te la ten. Haar voorschriften zijn reeds voor een groot deel in het volksleven binnen gedrongen en bij wijze van traditie of ten gevolge van ondergane straf mag wel gerekend worden op een meer eu meer strikte naleving. - 't Is even wel niet ondienstig, misschien voor menigeen van belang, bekend te worden met de wijzigingendie de verordening heeft ondergaanopdat nie* uit gewoonte en zonder opzet worde gehandeld tegen de wet telijke verordeningen. Wij hebben ons ten taak gesteld op die veranderingen te wijzen. De instelling der heeren van de gebuurten schijnt zoo uit muntend te hebbeu gewerkt, dat na een vijfjarige ervaring daarin geen verandering noodig is geacht. Het vestigen en veranderen van woonplaats binnen deze gemeente onderging evenmin wijziging, maar misschien is het niet kwaad te her inneren, dat er wel eens een tijd kon komeadat men de daaromtrent bestaande voorschriften met meerder strengheid begon te handhaven. Het gebruik van gemeentegrond is aan dezelfde of gelijksoor tige bepalingen onderworpen gebleven. Niemand mag er iets op uitstallen, bergen, bewerken of opslaan, dan na bekomen vergunning. Voor het reinhouden der straat is nu in art. 68 bepaald, dat de pachter van de haardasch en het vuilnis na twaalf uur des middags die voorwerpen niet mag ophalen en zij niet mag verzameld of vervoerd worden dan in overdekte en ook vau achter met deuren gesloten karren. Burgemeester en Wethou ders kunnen nu volgens art. 74 verlof geven tot het ruimen van putten of riolen vóór elf ure 's avonds eu na vijf ure 's morgens. Sneeuw mag vau de daken op straat worden ge worpen, als er iemand beneden staat om de voorbijgangers tij dig te waarschuwen (art. 83). In de Verwerstraat mag nie mand meer vliegers of pijlstaarten doen opgaan (art. 11). Alle kaart-, dobbel- of hazardspel op straat is nu verboden (art. 93). Alleen met toestemming van den bewoner van het huis mogen karren of wagens door beesten getrokken of ook wel losse paarden aan hekken of palen worden vastgemaakt (art. 116). Met vergunning van Burgemeester en Wethouders kan men beesten op gemeentegrond laten grazen of weiden- en zonder die vergunning is het voortaan verboden dat kip pen op gemeentegrond losloopen. Bij art. L45 is bepaald dat zij, die winkels houden of tot wier woning het publiek met of zonder betaling toegang heeft, mogen zonder schriftelijke toestemming van den Burgemeester, geen verlotingen houden van voorwerpen, welker waarde min der dan f 100 bedraagt. Overtreding wordt gestraft met geld boete en gevangenis, te zamen of afzonderlijk. Z. M. heeft benoemd tot leden der staats-commissie, belast met het onderzoek van de koloniale remise-rekening, de heeren T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer en Mr. H. van Beeck Volleuhoven, leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; Mr. A. F. X. Luyben en Jhr. C. M. Storm van 's Gravesaude, leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal; Mr. C. H. B. Boot en Mr. E. J. He- den van den raad van State; J. J. Pfister envöT Nahuijsleden van de Algemeene Keken kamer,-en tot ;étir£«j

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1