N°. S85. Dingsdag 21 Januarij. A0. 1862. Binnéïilandsch Nieuws. •;j i-.i i !i Te 's Gravenhage liep 11. Zaturdag het geruchtdat de heer Thorbecke by Z. M. den Koning wat ontboden. Men brengt dit natuurlijk in verband met de tegenwoor dige ministerieele crisis en met de samenstelling van een nieuw kabinet, waarover de heer Thorbecke, naar men verze kert, zou zijn geraadpleegd. Heden Maandag wordt ons me degedeeld, dat de heer Thorbecke niet gezind is deel uitte- maken van een nieuw ministerie of zich met de zamenstelling daarvan te belasten. Eerlang zullen voor het provinciaal gerechtshof van Drenthe tercgt staan twee jongelingen uit Diever, beschuldigd ter zake dat zij in den nacht van den 12 op den 13 Octo ber jl. uit den van alle zijden afgesloten tuinbehoorende bij de door den predikant Dr. B. te Diever bewoonde pastorij en met die pastorij een afgesloten geheel uitmakende, een hoeveelheid wijndruiven, aan gemelden predikant toebehoorende, arglistig zouden hebben weggenomen en zich toegeëigend. Men ziet dat de qualificatie van het feit lang niet malsch is, en dat het eventuele vonnis in deze wel eens bezwarend genoeg zou kunnen worden voor de ontvreemding welke die beschuldigden zouden hebben gepleegd. Maar er heeft in easu eene omstandigheid plaats gehaddie duidelijk bewijst op welk een toevallige wijze somtijds ietsdat in het geheim geschiedt kan openbaar worden. De heer B. had nl. in zijn tuin drui ven die de begeerlijkheid van die jongelieden opwekten en in plaats dat zij dezen hatelijken hartstogt poogden te over winnen volvoerden zy des Zaturdags avonds hun voornemen om er eenigen van te plukken. Dit werd door den heer B. ontdekt. Niet dat hij hen op de daad betrapte maar hij ver miste de druiven; hij deed echter hiervan geene aangifte by de politie, doch repte er slechts een paar woorden van Op den kansel, (het was juist Zondag) en daar ook den veld wachter de mededeeling des heeren B. ter oore kwam, rustte hij (veldwachter) niet voor en aleer hij de daders ontdekt hadhetwelk hem trouwens ook geluktetoen hij des Zon dags avonds eenige jongelingenop straat over de bewuste druiven pratende, beluisterde, en uit welk gesprek hij wel zooveel vernam, als hij noodig had te weten. Men ziet verlangend den afloop dezer procedure te gemoet. In de maand Maart zal de openbare behandeling plaats hebben der rechtzaak van den consul van Zweden en Noor wegen, in hechtenis te Middelburg. Beeds een 40tal getuigen zyn over die zaak gehoord en nog duurt de instructie voort. Zaturdag morgen te 3 ure is te Deventer brand ontstaan in de chicoreifabriek van den heer Koeling, waardoor het ge heelegebouw is afgebrand. De belendende woningen zijn gespaard. In de Maas te Botterdam was Zondag veel drijfijs. Ook voor Arnhem vertoonde zich weder eenig drijfijs in den Bijn. De Waal bij Zalt-Bommel is vol drijfijs. De gierpont is weg genomen. De overtogt geschiedt door middel eener veerboot, maar is zeer moeijelijk ten gevolge van den hoogen rivierstand. Het water is echter langzaam vallende. Uit Gorinchem wordt berigt, dat het water aldaar 11. Zaturdag buitengewoon hoog was. Men vreest voor alle mo gelijke gebeurtenissendaar het reeds drie nachten sterk ge vroren heeft. Te Hardinxveld staat het water bijna op den dijk. De haven en reede te Texel was 11. Zaturdag vol drijfijs. Zaturdag 11. was het water te Arnhem 29 duim en te Keulen 29^ duim gevallen. Het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland heeft bij uit spraak van 19 December 1861 twee diakenen der Hervormde gemeente te Oud-Vossemeer van deze hunne kerkelijke bedie ning ontzet, wegens opzettelijke overtreding van de artikels 6 en 7 van het reglement voor de diakonie door willens en wetens en zelfs in strijd met een besluit van den kerkeraad een behoeftige weduwe niet te bedeelen. Beroepen bij de Hervormde gemeenten te Hoenderloo de kandidaat P. J. B. Laan, - te Nijkerk op de Veluwe Ds. B. A. Benthem Sypkens te Spijk, - te Schoonrewoerd Ds. L. Tiddens te Katwyk aan Zeeen te Koudekerk Ds. W. Syp kens te Hijlaard. Tot hulpprediker bij de Hervormde gemeente te Heusden is benoemd de kandidaat B. Hoornsma Cannegieter in plaats van de kandidaat I. C. van Heukelom, die wegens opgekomen ongesteldheid daarvoor had bedankt. Aan de heeren J. A. te Winkel en A. Doijer te Am sterdam is vergunning verleend tot oprigting van een genoot schap tot onderlinge verzekering. Het Handelsblad te Antwerpen had uit de Nederhurtlsclie bladen het artikel overgenomen, betreffende een schilderij xan s, DAGBLAD. Dege Courant veraohijnt elken dag, be* halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nona- rners Vijf Cents. JL_ Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. gpoortreioen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 n. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8,u. 61 m;; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (legplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebyt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstriat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.45 m.. '«avonds te 8 u.10 m. Oost-Indisoho Landpos». Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 9—12 en van 2—7 uur. Zondag van 8—9 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sra. 89 u. 30 m. av. Zittingen van bet Geisieentebestaur. Gemeenteraad op onbepaalde tjden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur, Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelyka t« 10 nur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dageljjks van 10—2 uur. - Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Aooijnsen, dagelyks van 8—1 uur en van 3—6 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnsen dagelijks van 9—1 nur en van 3—6 uur; van 'aRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zégel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. I j* 'r Pi -■ bv^W'-iir' 1 *- S. -H

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1