Nö. 582. Vrijdag 17 Januarij. A°. 1862. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95 en franco per post 2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J. Ct9. Geboorte-, hu welijks- en doodberigten van 1-4 regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Ct«. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haar lem en Amsterdam te 8 u. 51 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 53 m.; 9 u. 14 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 6 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden dagelijks 's middags 2 u. uitgezonderd de Zondagen. Postbusligtingen aan de Lakenhalf Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorgens te 8 u., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Trië9t, 7 en 23over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 89 en van 2—5 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 8—9 u. 30 m. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8—1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9;1 nur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woeusdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Wij vernemen, dat het Z. K. H. Prins Hendrik behaagd heeft voor 100 exemplaren inteteekenen op het smeekdicht door Agnès uitgegeven ten voordeele van de werklieden van de HH. de Heyder en Comp. In de volgende week ral er weder een gala-bal ten hove worden gehouden. Men verneemt, dat er van Staatswege te Tilburg een fabriek van spoorweg-materieel zal opgerigt wordenwelke men primitief van plan is geweest te Breda te vestigen, doch waarvan men aldaar heeft moeten afzien ten gevolge van de mindere geschiktheid van benoodigd terrein. Onze regering onderzoekt de mogelijkheid eener vesti ging" op Nieuw-Guinea^en heeft tot voorbereiding daarvan eenige personen van Batavia vrijen overtogt derwaarts en eenige tegemoetkoming in hun levensonderhoud toegelegd. De roeping dezer lieden is om eenige beschaving te brengen on der de kustbewoners. Uit Amsterdam wordt berigt, dat een klagt is ingele verd tegen den uitgever van het jaarboekje Asmodée, ter zake van een daarin voorkomend opstel, getiteld de prins Johannes van Rossum. Te Koog aan de Zaan is Dingsdag 11. het nieuw gesticht diaconiehuis der Hervormde gemeente ingewijdwaarvoor door de leden der gemeente, die nog geen 600 bedragen, ƒ43000 aan vrijwillige giften is bijeengebragt. Voor het bezoek van den academischen tuin te Utrecht is een reglement vastgesteld, waarbij voor het publiek die academische inrigting kosteloos is opengesteld Dingsdags en Vrijdags van elke week, 'smiddags tusschen 12 en 4 ujir, terwijl kinderen beneden de zes jaar niet worden toegelaten. De stookkasten kunnen alleen in het bijzijn van den Hoog leeraar of een der bedienden worden bezocht. Het oudste weekblad, de Algemeene Konst- en Letter bode, die van 4 Julij 1788 tot 4 Januarij 11. en alzoo gedu rende 73| jaar heeft bestaan, wordt niet meer uitgegeven. In de 139 boekdeelen, die het heeft gevormd hebben onderschei den Nederlandsche schrijvers van opvolgende geslachten een schat van belangrijke bijzonderheden nedergelegd. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente te Langezwaag (Friesland) door Ds. C. Camminga, predikant te Sappemeer. Ds. J. Craandijk, van Borne, heeft het beroep der Doopsgezinde gemeente te Rotterdam aangenomen. De heer C. Busken Huetpredikant bij de Wakche ge meente te Haarlem, heeft zijn ontslag uit die betrekking genomen. De heer D. Chantepie de la Saussaye, predikant bij de Walsche gemeente alhier, heeft het beroep naar de Nederd. Herv. gemeente te Rotterdam aangenomen. Bij de op II. Maandag plaats gehad hebbende aanbe steding der levering van schoolbehoeften ten dienste van de openbare gemeentescholen zijn leveranciers geworden van de boeken, kaarten, modellen voor tapisseriewerk tenz. de Boek handelaar J. H. Zitman tegen 17 pCt. korting op de factu ren der gewone prijzen voor particulierenvan het Hollandsch- papier de Boekhandelaar D. Noothoven van Goor voor/4,32 de riem en van het Velin papier dezelfde voor 5,55 de riem van de schachten de Boekhandelaar D. J. Couvée voor ƒ4,30 de 1000 en van de bouten de Boekhandelaar J. H. Zitman voor 2,60 de 1000; van de stalen pennen de Boekhandelaar D. J. Couvée voor 60 en 75 cents het gros en van de leijen en griften de Winkeliers P. M. en J. N. Geijer: de leijen naar de verschillende afmetingen voor 90, 108, 118 en 124 cents het dozijn en de griften voor 15 cents het pak. Een voorval van beteekenis heeft dezer dagen te Ba tavia veel opspraak gemaakt. Een der geachtste officieren van gezondheid, die een aanzienlijke particuliere praktijk uitoefent had zijn ontslag uit 's lands dienst aangevraagd. Onlangs werd hij echter verplaatst naar Banjermassiüghetgeen hem, die op het punt stond de dienst te verlaten tot noodelooze en aanzienlijke uitgaven voor zich en de zijnen verpligten zou. Onmiddelijk begaf hij zich naar Buitenzorg en beklaagde zich, na bekomen gehoor, bij den Gouverneur-Generaal over deze naar zijn meening onbillijke en willekeurige handelwijze. Z. Exc. gaf onmiddelijk per telegraaf last, om een ander in zijn plaats naar Banjermassing te zenden en de laatste Java- sche Courant deelt >eeds mede, dat hem het gevraagde eer vol ontslag is verleend. Een paar benoemingendezer dagen plaats gehad,/ hebban, mede de aandacht getrokkendie echter minder plg^ölèeuen

Leidsch Dagblad | 1862 | | pagina 1